Autor Wątek: waszym zdaniem...  (Przeczytany 21916 razy)

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 09, 2009, 03:20:41 pm »
A w jakim stopniu, Waszym zdaniem, komizm lema zależy od języka, w którym książka jest napisana?
Kiedyś w rozmowie z niemką nabrałam wątpliwości, czy czytając przekłady książek Lema, można w pełni docenic jego kunszt.

Pozdrawiam powitalnie

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 09, 2009, 03:35:01 pm »
qertuo, czy Ty aby nie jesteś humbulumbu pod nowym nickiem, bo styl wypowiedzi jakiś identyczny...

(Jeśłi tak, nie powiem by mi się podobały takie zabawy.)

Co zaś do komizmu językowego... Prawdą jest, że komizm utwórów Lema w dużym stopniu zbudowany jest na jezyku (i Kandel np. solidnie sie nagimnastykował przy translacji), przez co cudzoziemcom Mistrz może wydawać się mniej mistrzowski. (Boy twierdził, że z Mickiewiczem był podobny problem.) Tym niemniej istnieje u Lema komizm istotniejszy, ten oparty na demaskowaniu ukrytej śmieszności ludzkiej natury, ludzkich działań i wielkościowych uroszczeń, ba absurdalnoiści samego Wszechświata, ten - IMO istotniejszy - komizm będzie czytelny pod każdą szerokością geograficzną.

Pozdrawiam antysockpuppetowo ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 09, 2009, 03:58:39 pm »
nie wiem, czy po jednym zdaniu można już określać identyczność stylu wypowiedzi  ;) ale zdecydowanie nie jestem tą samą osobą, która podpisuje sie jako humbulumbu.

A jeszcze raz odnośnie komizmu w przekładach - znacie na pewno ten krótki niemiecki seral "Ijon Tichy - Raumpilot". Według opinii tej samej niemki, w tym serialu najzabawniejsze było stylizowanie Ijona Tichego na obcokrajowca (robi on błędy językowe typowe dla słowianina). Cały ten serial nie miał być oczywiście dokładna ekranizacją, ale tamta znajoma zdziwiła się, ze w książce nie ma nawet mowy o tym, że Ijon był Polakiem.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 09, 2009, 05:10:32 pm »
W swoim czasie, kiedy jako b. młody szczaw zrozumiałem zabieg zanachronizowania całej tej "elektroniki" do lamp i kryształów (genialny, zamiast kombinować czego to jeszcze ludzie nie wymyślą skupił się na tym, co było wprawdzie jeszcze wówczas szeroko stosowane, ale napewno już nie trendy), dodawszy jeszcze nieco Paska do tego, rycerzy itp. - to sądziłem, że dzięki temu jego literatura będzie wieczna.

Ale niestety czas idzie naprzód, i kiedy wyprzedzi się go takim psikusem "od tyłu" to i tak okazuje się szybszy "z przodu". Dziś syn mnie pyta: a o co chodzi z tymi lampami? Jakie lampy? Jakie kryształy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 09, 2009, 06:23:49 pm »
Racja, przy czym jednak w humoresce mniej to jednak razi (dekonstrukcja: może mnie, bo jeszcze lampy no oczy oglądałem), gorzej się stało z utworami poważnymi ("Pirx", "Niezwyciężony"), które pisane ongiś z takim technologicznym pietyzmem, dziś muszą bronić się innymi atutami.

Zresztą proces to nieuchronny i bodaj najszybciej dotyka - jak na ironię - "twardą" fantastykę: Verne już w zamierzchłych latach naszej młodości ;) od dawna był przedatowany, "Prelude to Space" Clarke'a zestarzało się wręcz rekordowo szybko, zaś "Starman Jones" czy "Space Cadet" Heinleina uznawane kiedyś za dość realistyczne prognozy rozwoju astronautyki dzis jeno śmiech budzą.

Zresztą, całkiem możliwe, ze za lat ileś ktoś - nie znając rozwoju XX-wiecznej elektroniki - uzna te lampy za jakiś b. futurystyczny sprzęt (np. jakieś "lampy kwantowe" cokolwiek by to miało znaczyć), nie wiedząc o co tak naprawdę Lemowi chodziło
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

humbulumbu

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 09, 2009, 07:04:10 pm »
uprzejmie oświadczam, że obecna tu humbulumbu jest humbulumbu w całej okazałości jedynie sobą i jednocześnie potwierdzam słowa szanownej qertuo, świadczące o jej niewinności  ;)

a co do tłumaczeń, to uważam, że Lem jest autorem słabo przekładalnym. ale owe przekłady mają też swoją wartość - dzięki nim polski czytelnik może poznać rzeczywistą (nieocenioną!) wartości oryginałów.

rzeczywiście, współczesne czytanie dawnej fantastyki powoduje pojawienie się w utworach niezamierzonego komizmu. coś, co było pisane w tonacji serio, dziś często wywołuje śmiech. i główna idea zostaje zatarta, albo (co gorsza) diabli ją biorą, przepada dokumentnie w chichocie haniebnym.
smutne, ale cóż zrobić... taki to ból rozwoju cywilizacji.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 12, 2009, 01:05:54 pm »
No co wy z tymi lampami? Lampy mają się całkiem dobrze (przynajmniej w pewnych niszowych dziedzinach)  8)


NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 12, 2009, 06:36:25 pm »
Hoko, to Twoj wzmak?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 12, 2009, 06:54:46 pm »
No co wy z tymi lampami? Lampy mają się całkiem dobrze (przynajmniej w pewnych niszowych dziedzinach)
To całkiem jak z antymaterią - masz w domu trochę jednego czy drugiego? ;)

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 12, 2009, 11:13:50 pm »
No, nie wiem, maźku, czym ty tam kotom świecisz, ale ja lamp używam :P

ps.
a właściwie to wracając do tematu: nie tak dawno prawie do łez śmiałam się nad zdaniem Lema "Mniejsza zresztą o łyżeczki..." z Wizji...  ;D

Terminus

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 13, 2009, 12:55:44 am »
Czytałem kiedyś teorię, iż komizm danej sytuacji bierze się ze współistnienia bytów (przedmiotów, procesów, faktów) do siebie niepasujących. Co można powiedzieć więcej... koledzy już powiedzieli.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 13, 2009, 02:11:29 am »
Terminusie, wyjaśnij mi z łaski swojej, dlaczego inne żarty i zlinkowane zdjęcia maja prawo istnieć w tym wątku, a moje nie? Znów mam zawracać głowy adminom???
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2009, 02:13:00 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 13, 2009, 10:20:30 am »
Poskarż się, oni Cię lubią. Możesz też na pocieszenie odjąć mi znowu trochę karmy :) Ah, ten limit 96h, gdyby nie to...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2009, 10:22:02 am wysłana przez Terminus »

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 13, 2009, 11:13:41 am »
Hoko, to Twoj wzmak?

Niestety nie... Ale mój jest wcale nie bardzo gorszy. A może nawet lepszy...  ::)

No co wy z tymi lampami? Lampy mają się całkiem dobrze (przynajmniej w pewnych niszowych dziedzinach)
To całkiem jak z antymaterią - masz w domu trochę jednego czy drugiego? ;)


Tak się składa, że lamp trochę mam. I to nie tylko na pokaz, bo grają, aż miło  ;D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 13, 2009, 12:35:58 pm »
Poskarż się, oni Cię lubią. Możesz też na pocieszenie odjąć mi znowu trochę karmy :)

Tylko powiedz mi czemu to ma słuzyć? Po co masz mi wycinać posty nie gorsze, ani nie lepsze od innych rysunkowych żarótw, czy Twoich wydurniań nt. kataru po Martini, po co ja mam sie bawić w pisanie -za przeproszeniem - donosów, po co mamy sobie odejmować "karmę" i ma być niemiło?

Jesteśmy obaj dorosłymi ludźmi,. nie sądzisz, że taka "vendetta" jest poniżej i naszej godności, i poziomu tego Forum/ Nie mozemy ustalić jakiegoś rozsądnego kompromisu forumowej koegzystencji w końcu? Składając życzenia noworoczne, mówiłem szczerze i o Tobie, więc po cholerę mamy tak "wojować"?? Nie szkoda energii?

ps. nie wiem czy Admini mnie lubią, wiem natomiast, że zachowują sie wobec mnie po prostu tak jak wobec wszystkich innych Forumowiczów, z czym Ty od początku masz dziwne problemy...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2009, 10:27:12 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki