Autor Wątek: Summa Technologiae - brakujący fragment  (Przeczytany 58347 razy)

WhizzKid

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpnia 05, 2008, 01:00:33 pm »
Uch, znów trafiłem na dziwny kawałek w moim skanie :P Tak więc ponownie zwracam się o pomoc - brakuje chyba jednego wyrazu we fragmencie (sprawdziłem, czy nie był to taki błąd, jak poprzednio - niestety nie):
Cytuj
Przedłużenie życia poza granicę stu lat statystyczne (tj. aby taka była przeciętna długość osobniczego trwania) – bez ingerencji w informację dziedziczną – wydaje mi się nierealne. Mnóstwo mędrców wyjawiało nam już nieraz, że „właściwie”, że „w zasadzie” człowiek mógłby dożyć i 140-160 lat, skoro tak długo żyją jednostki; jest to agumentacja godna tej, która powiada, że „właściwie” każdy z nas mógłby być Beethovenem lub Newtonem, bo przecież i oni byli ludźmi. Oczywiście, że byli ludźmi, jak są nimi długowieczni górale kaukascy, ale doprawdy z tego dla przeciętnej populacyjnej nic wynika. Długowieczność jest wynikiem działania określonych genów; kto je upowszechni w populacji, uczyni ją długowieczną statystycznie. Jakikolwiek program bardziej radykalnych zmian jest dzisiaj i będzie w ciągu najbliższego stulecia zapewne nie do urzeczywistnienia. Można jedynie zastanawiać nad programem rewolucyjnej inżynierii organizmu. Prymitywnie, w s naiwny, ale jest to możliwe.
Domyślam się, że tutaj powinno być słowo "sposób", ale chciałbym być pewny :)

Część VIII - Paszkwil na ewolucję -> Rekonstrukcja człowieka -> 3. akapit

Będę wdzięczny :)

Swoją drogą, zastanawiam się, czy nie warto by dyskusję na temat Summy... połączyć z Tajemnicą chińskiego pokoju i Bombą megabitową? Jakby nie patrzeć, stanowią jeden cykl, dość silnie związany - co prawda dopiero czekam na dostarczenie tych książek, więc trudno mi osądzić, do jakiego stopnia je należy traktować osobno.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2008, 01:21:01 pm wysłana przez WhizzKid »
Juhu! Ostatni brakujący element - "Jacht Paradise" - zdobyty! :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpnia 05, 2008, 01:19:13 pm »
Swoją drogą, zastanawiam się, czy nie warto by dyskusję na temat Summy... połączyć z Tajemnicą chińskiego pokoju i Bombą megabitową? Jakby nie patrzeć, stanowią jeden cykl, dość silnie związany - co prawda dopiero czekam na dostarczenie tych książek, więc trudno mi osądzić, do jakiego stopnia je należy traktować osobno.

Pewnie tak, zwłaszcza, ze stanowią one w sumie przypiski na marginesie "Summy...", ale kto to wszystko symultanicznie przeczyta? ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpnia 05, 2008, 01:21:52 pm »
Ja Bombę po Summie przeczytałem i ani trochę mnie nie podnieciła szczególnie że w przeciwieństwie do Summy w wielu miejscach się totalnie nie zgadzałem z opinią Lema.

This user possesses the following skills:

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae - brakujący fragment
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpnia 05, 2008, 01:24:40 pm »
No bo to już jest tak zwana twórczość późna, będąca poniekąd odcinaniem kuponów od wypracowanej wcześniej wielkości... (Ale nie ma czemu sie dziwić, starzenie dotyka i największych.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki