Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 02:05:40 am »
Jak napisał liv (w jakimś wyższym języku;)): Przynajmniej ma potencjał kreacji ciekawych wyobrażeń.
Wg mnie zawiera i pęd do władzy i do zagłady własnego gatunku - a wszystko w imię ludzkości. Po prostu treściwa charakterystyka Ohydków: ludztwo;)
Nie rozumiem, olka, dlaczego słowo ludztwo tak przypadło do gustu forumowiczom, aż zostało kilkakrotnie wspomniane przez Ciebie i liva. Nie będąc natywem polskiego, nie potrafię w pełni ocenić „urok” transliteracji ukraińskiego słowa людство. W języku ukraińskim to zwykłe słowo, nie powiedziałbym, że niesie jakiekolwiek zabarwienie emocjonalne.
So :);)
Raczej nie można tego słowa tak bezpośrednio przeliterować. Po polsku to: ludzkość.
Nie wiem co tam livovi się wyobraziło, ale mnie "ludztwo" silnie kojarzy do jakiegoś panowania, wynoszenia się ponad - z negatywnym akcentem.
Ludztwo = ludzie + władztwo?

Ale znalazłam taki pozytywny wpis:

'ludzie wiarogodni, także ich świadectwo dotyczące okoliczności związanych z procesem lub procesującymi się stronami, homines fide digni, etiam hominum fide dignorum testimonium in iudicio factum':
http://spjs.ijp.pan.pl/haslo/index/5366/7767

2
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 01:57:06 am »
Trochę obok tematu, ale nie powstrzymam się, by nie wkleić cytat:
Taa...z wódką to wiadomo...służyła do rozpijania pańszczyźnianyh chłopów;)
https://www.facebook.com/polskieradiopl/videos/dzi%C5%9B-mija-41-lat-od-premiery-filmu-brunet-wieczorow%C4%85-por%C4%85-stanis%C5%82awa-barei-kulto/1495190023850423/
...spodziewam się, wbrew temu co pisał Hornet w innym wątku, żaden mały kotek nie ucierpi ;)
O ile pamiętam - Ciebie kilka osób nie prosiło, żebyś nie wklejał długich cytatów, bo to irytujące - nie zlekceważyłeś tych próśb  - jednocześnie wymagając od innych kindersztuby - kotki za które Ty odpowiadasz -  powinny być bezpieczne:)
Ale wtedy chyba i odwrotna teza ma prawo do istnienia? Mianowicie, doświadczenie, na obecnym poziomie wiedzy niby potwierdzające teorię, również może zawierać błędy i/lub okazać się źle zaplanowanym/przeprowadzonym?
Hę?;)
Na to wygląda.
Dama na imię Matematyka słyszała zapewne różne komplementy i zarzuty pod swoim adresem. Niby to jest piękna, harmoniczna, dystyngowana, królowa nauk, także zawiła, zagadkowa, skomplikowana, nie do zrozumienia...
Ty, olka, chyba pierwsza wysunęłaś jej zarzut głupoty :)
...super... :)
Nie do końca tak:)
Odpowiednikiem całej matematyki byłby zbiór wszystkich pięknych kobiet. Wśród nich są także mądre - pełne zróżnicowanie. Cecha wspólna: piękno.
Jeśli trafi w tę piękną a głupią, to tak jakby trafiło w piękny wzór, ale zupełnie nieprzydatny albo oparty na błędnych założeniach.
Czyli nie wszystkie piękne kobiety i nie cała matematyka  - tylko ich wyjątkowe podzbiory;)
A jednak, ciekaw jestem, co miał na myśli Lem? Z czego składa się ów „sprawczy” komponent? Jak Ty sądzisz, olka?
Lem podaje przykład z poleceniami typu: Lataj! nie ma to charakteru sprawczego, bo jest niewykonalne. Za to "padnij!" ma taki charakter - większość ludzi wykona ten rozkaz bez zastanowienia.
O funkcjach sprawczych języka mówi się też w związku z prawem: różne rodzaje umów, wyroków itp. - mają wymierny charakter. Coś powodują.
Она отказала ему мягко, но твёрдо
Ona odmówiła chłopakowi chodzenia miękko, ale twardo
Czy po polsku brzmi taka zabawa słówkami również jako dowcip, i czy w ogóle taka konstrukcja językowa jest możliwa i poprawna?
W sumie można powiedzieć coś miękko, ale twardo  przy tym stawiając na swoim - niemniej mnie to trochę zgrzyta i nie brzmi  - po polsku - jakoś szczególnie śmiesznie. Kojarzy mi do jajek na twardo;)
Bystrosfera...w sumie tak - też porozumiewa się językiem sprawczym...ale czy na pewno nierozumiejącym?:-\
Na pewno – nie wiem :)
Mimo to nie można uznać bystrosfery za Kogoś, gdyż jest raczej jak automat, dostarczający na żądanie każdej książki, choć niezdolny jej zrozumieć. Poznać to po tym, że gdybyś rzekł „chcę ujrzeć zjawę mego dziadka”, bystrosfera uczyni temu zadość, o ile dysponuje informacją o tym dziadku. Gdybyś natomiast zwrócił się do niej wprost, chcąc na przykład poznać jej zamiary lub myśli, nie odezwie się, bo nie jest Kimś, kto może mówić od siebie czy o sobie.

Przynajmniej bystrosfera spełnia kryterium co do przekraczania granic „rozumienia” czy „zrozumiałości”:
...środowisko rozumniejsze od swych mieszkańców nie może im wyjaśnić tego, czego nie pochwycą, bo aby nazwać wreszcie rzecz po imieniu, są na to za głupi.
Tak, pamiętałam, że bystrosfera jest bezosobowa, ale właśnie: nierozumiejąca? Rozumniejsza...czyli czym jest rozum? świadomość? gdzie umiejscowiony? Ale to już przed chwilą było w innym wątku...:)

O ludztwie odpowiem - w chłopstw...ie;))

3
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 18, 2018, 11:54:27 pm »
odejście tego Pana zabolało czemuś bardziej.

Człowiek o dwu twarzach, a obie znane...

Nie musimy się kochać, ale ponadpodziałowo łączę się w bólu.

I dorzucam ciekawostkę związaną z tą drugą twarzą Opałki:
https://www.granice.pl/publicystyka/mariolki-na-scene-czyli-o-przebieraniu-sie-za-kobiety-w-polskim-kabarecie/222/1
4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Sierpień 18, 2018, 11:07:28 pm »
Trzeba by jeszcze mieć pewność, że to są RÓŻNE osoby...

R.
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Sierpień 18, 2018, 10:38:35 pm »
W gruncie rzeczy w ciągu ostatniego miesiąca nie było więcej niż może 10 użytkowników aktywnych
Czyli 11  - w ostatnich 6 dniach.
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Sierpień 18, 2018, 10:37:33 pm »
Skoro jestem przy wenie, to zanotuję.

Pół wieku temu wybrałem sobie za Życiową Dewizę sześć słów: "ciekawość, uczciwość, tolerancja - rozumieć, umieć, kochać". W ostatnich dniach dotarło do mnie, że za najważniejsze mam trzy wartości: logikę, godność i przyjaźń.
I uświadomiłem sobie, że każda z nich - zależnie od okoliczności/kontekstu - może ustępować (no, trochę...) pozostałym dwóm.
Tako rzecze starzec.

R.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Sierpień 18, 2018, 10:19:58 pm »
Jeden(na) z adresatów(ek)* wyjawił(a) rzecz następującą:

Mam możliwość generowania różnych raportów, ale one są sztywno ustawione, nie mogę sobie wybierać, co chcę. Takiego, o który Ci chodzi, nie ma. Możesz jedynie metodą benedyktyńską poprzez profil danej osoby wejść w jej statystyki - wyświetlić jej wszystkie wiadomości - i spisać sobie na boku, ile, którego dnia. W gruncie rzeczy w ciągu ostatniego miesiąca nie było więcej niż może 10 użytkowników aktywnych. Albo wejść, nad linkiem do statystyk na stronie głównej, w "ostatnio wysłane wiadomości", i tak samo - to nikogo nie pominiesz, z tym że te sięgają tylko 6 dni wstecz.

Rozumiem, że "użytkownik aktywny" (dziś mówi się "aktywista"; za PRL mówiło się "działacz"), to taki, co zabrał głos na Forum.

*To jest do dupy, ta poprawność płeciowa. Polszczyzna jest MĘSKOOSOBOWA, i trzeba stuleci, by to się ewętualnie zmemłało na abarot albo równorzędnie.

R.
8
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 18, 2018, 07:29:52 pm »
"Wyborcza" przypomniała o pierwszym polskim komputerze - XYZ (daję tu choćby ze względu na cytowane w tekście słowa z "Młodego Technika"):
http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,23768715,xyz-pierwszy-polski-komputer-mlody-technik-przekonywal.html
10
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Sierpień 18, 2018, 04:52:02 pm »
Ostatnio kostucha kosi artystów tak często, że się uniewrażliwiłem. Prawie obojętnie Kora, ciut mniej Stańko, ale odejście tego Pana zabolało czemuś bardziej. Może temu, że mocno podchodziło mi jego podejście do liryki?
Już nam nie posłodzi
https://www120.zippyshare.com/v/l77Dr3Eu/file.html
Strony: [1] 2 3 ... 10