Autor Wątek: Przyczyny katastrofy  (Przeczytany 518041 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Przyczyny katastrofy
« dnia: Kwietnia 13, 2010, 11:53:34 pm »
Chętnie porozmawiałbym w tym miejscu - zgodnie z # 7.2 - o hipotetycznych przyczynach smoleńskiej katastrofy. Ale TYLKO o przyczynach twardych, konkretnych, potwierdzonych przez jawne weryfikowalne źródła, rozsądnych fizykalnie i technicznie. Bez polityki.
Rzecz jasna, ze specjalnym uwzględnieniem przypadku (w tym ludzkich błędów) jako ulubionej kategorii filozoficznej pana Lema.
Stanisław Remuszko
P.S. W tym duchu, przenoszę tu wszystkie swoje bezcenne złote myśli z podwątku zapoczątkowanego przez panią OlkęPolkę przed południem w sobotę 10 kwietnia 2010:
« Reply #2668 on: April 10, 2010, 10:22:36 am », http://forum.lem.pl/index.php?topic=148.2655   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 14, 2010, 09:40:06 am »
Nie bez kozery zadałem pytanie, jakie to są "twarde".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 14, 2010, 09:56:58 am »
"twardych, konkretnych" - to w moim odczuciu takich, które rzeczywiście zaszły, a nie są przedmiotem spekulacji. Co czyni dyskusję nieco bezprzedmiotową  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 14, 2010, 10:52:12 am »
Do tego zmierzam ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:12:43 am »
Ależ Panowie, trochę dobrej woli i wyobraźni...
1. W takiej dyskusji, domniemywam, uczestniczyliby przecież tylko ci, którzy mieliby na to ochotę, nie zaś ci, dla których taka dyskusja wydaje się jałowa (bezprzedmiotowa, bezcelowa, bezsensowna).
2. Uprzejmie wyjaśniam i precyzuję (skoro to, co zaproponowałem, zostało odebrane tak, jak zostało):
 
Cytuj
...Chętnie porozmawiałbym w tym miejscu - zgodnie z # 7.2 - o HIPOTETYCZNYCH przyczynach smoleńskiej katastrofy. Ale tylko o przyczynach twardych, konkretnych, dających się potwierdzić przez jawne weryfikowalne źródła, rozsądnych fizykalnie i technicznie. Bez polityki...  

3. Będę wdzięczny za nadsyłanie linków do tekstów utrzymanych w powyższym duchu.
4. Teraz muszę zrobić sobie poranny przegląd prasy z kawą Lavazza (!) - ale ostrzegam: ja tu wrócę.
:-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:34:34 am »
Ależ Panowie, trochę dobrej woli i wyobraźni...
1. W takiej dyskusji, domniemywam, uczestniczyliby przecież tylko ci, którzy mieliby na to ochotę, nie zaś ci, dla których taka dyskusja wydaje się jałowa (bezprzedmiotowa, bezcelowa, bezsensowna).
2. Uprzejmie wyjaśniam i precyzuję (skoro to, co zaproponowałem, zostało odebrane tak, jak zostało):
 
Cytuj
...Chętnie porozmawiałbym w tym miejscu - zgodnie z # 7.2 - o HIPOTETYCZNYCH przyczynach smoleńskiej katastrofy. Ale tylko o przyczynach twardych, konkretnych, dających się potwierdzić przez jawne weryfikowalne źródła, rozsądnych fizykalnie i technicznie. Bez polityki...  

3. Będę wdzięczny za nadsyłanie linków do tekstów utrzymanych w powyższym duchu.
4. Teraz muszę zrobić sobie poranny przegląd prasy z kawą Lavazza (!) - ale ostrzegam: ja tu wrócę.
:-)
S.R.

"dających się potwierdzić przez jawne weryfikowalne źródła" - to znowuż jest mało precyzyjne. Możliwe s ą takie usterki w samolocie, których jednoznaczna identyfikacja post factum może być niemożliwa. Ale mniejsza.

Ja bym tu starał się wychodzić od tego, co wiemy, a wiemy przede wszystkim, że samolot w końcowej fazie leciał zbyt szybko, za nisko i chyba nie w tym miejscu, co trzeba. Więc mogła to być  usterka powstała w końcowej fazie lotu, być może taka, że nawet nikt jej nie zauważył; dwa: jakaś heca na pokładzie - np. zasłabł któryś z oficjeli, jakis zawał czy coś, z tego mamy zamieszanie, pomoc lekarską, dekoncentrację pilotów, stąd mogli przestać przekazywać komunikaty do kontrolerów, i w tym chaosie wymuszone lądowanie, nie przez jakiekolwiek polecenie, ale przez samą sytuację, do tego mgła i mamy to, co mamy; i trzy: najmniej chyba prawdopodobne, ale możliwe, że pilotom coś się po prostu pokićkało - w trudnych sytuacjach, w ciężkim dniu może zdarzyć się najlepszym - i statystycznie rzecz biorąc, od przypadku do przypadku powinno się zdarzać.

Się okaże, jak do kupy zostaną złożone nagrania z czarnych skrzynek, nie ma się co na zapas ekscytować.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 14, 2010, 12:23:23 pm »
"Gazeta Wyborcza" (moim zdaniem niezawodna, gdy idzie o rzetelność pozapolityczną i pozabiznesową) stanęła na wysokości zadania. Brawo! Jej dzisiejsze e-wydanie przynosi cztery teksty niemal jak na zamówienie tego wątku:

http://wyborcza.pl/1,75248,7768969,W_czarnych_skrzynkach_jest_wyjasnienie.html
http://wyborcza.pl/1,105770,7768707,Nikt_nie_ma_prawa_wejsc_do_kokpitu.html
http://wyborcza.pl/1,76842,7764702,Piloci__Potrafimy_odmawiac.html
http://wyborcza.pl/1,105770,7768910,Z_jakiej_pomocy_korzystala_zaloga_rzadowego_Tu_154.html

S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 14, 2010, 07:01:37 pm »
Z przekonaniem polecam:

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/15-wypadki_i_incydenty_lotnicze/24626-2010_04_10_tu_154_samolot_prezydenta_rp_rozbil_sie_pod_smolenskiem.html

Czy da się rzec coś wiecej?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 14, 2010, 10:43:42 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)

A co z dobrymi głupkami?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:02:45 pm »
Pana nie pozdrawiam :-)
Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:14:25 pm »
To wiem, bo ja jestem ZŁY.
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie, co z dobrymi głupkami.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:38:58 pm »
To wiem, bo ja jestem ZŁY.
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie, co z dobrymi głupkami.

To całkiem jak ja! Też jestem ZŁA! I mądra (ale to stanowczo mniejszymi literkami). I piękna!


I ja to wszystko odkryłam :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:40:30 pm »
Oj, ja jestem dobry głupek ;D
To razem osiągamy pełnię głupoty?
 Cin-ciang, nie jakoś inaczej... king -kjang?, noo, z tym wyesowanym kółkiem z dziurkami ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:44:20 pm »
Wlasnie mialam pytac..skoro maziek zdeklarowal sie jako ZLY...kto jest dobry i brzydki;)I widze ze mamy dobrego, zlego i piekna;)
Morricone w tle...;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:49:44 pm »
Mądry, dobry i ładny, byłby ideałem? ::)
Maurice Jarre w tle.., albo lepiej Francis Lai
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 11:53:46 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana