Autor Wątek: Sport  (Przeczytany 19053 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Sport
« dnia: Października 11, 2015, 11:49:48 pm »
Czy Mistrz się sportował?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #1 dnia: Października 12, 2015, 11:35:16 am »
Ha, nic o tym nie wiem, więc zdaje mi się, że nie...
Faktem jest, jednak, że we wczesnych utworach Mistrz ma do sportu stosunek b. pozytywny - Robert Smith z "Astronautów" to zdobywca Kanczendzongi, bezimienny doktorek z "Obłoku..." to maratończyk, poza tym też się wspinał, selenistą był... Można by - co prawda - domniemywać, iż te pochwały sportu trafiły do tekstu na odgórne zamówienie, ale przeczy temu jasno fakt, że motywy wspinaczkowe powracają i później z kulminacją w "Wypadku" z cyklu pirxowego (nie jedyny to zresztą przypadek gdy Pirx się wspinał, w końcu "jeszcze przed wstąpieniem do Instytutu chodził na wspinaczki"):
http://www.tatrydlakazdego.pl/czytelnia_motywy_gorskie_stanislawa_lema.php
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #2 dnia: Października 12, 2015, 11:47:32 am »
W takim razie, na mój gust, odpowiedź brzmi: "nie". Jeden maratończyk wspomniany beletrystycznie wiosny nie czyni, o wspin zaś do dziś toczą się spory: sport to czy niesport. Niedokładnie czytałem wspomnienia Syna: turystyka, zwłaszcza górska - owszem, ale jakieś delikatne pływanie? młodzieńcza lekkoatletyka? rower więcej niz spacerowo? Bo, rzecz jasna, walenie po mordach (boks) czy samookaleczanie kręgosłupa i stawów (ciężary) nawet mi przez myśl nie przeszło...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #3 dnia: Października 13, 2015, 08:24:34 am »
Ale co to znaczy sportował, bo na nartach jeździł, tato mu taką książkę kupił. Sport ksobny czy nadobny - czy może licencjacko-poetyczny?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #4 dnia: Października 13, 2015, 10:19:11 am »
Nie rozumiem Twych wygibasów.
Na zdrowy słuch: sportować się = uprawiać sport.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #5 dnia: Października 13, 2015, 10:27:16 am »
Na zdrowy słuch: sportować się = uprawiać sport.

Albo palić sporty...

::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #6 dnia: Października 13, 2015, 10:32:37 am »
Chyba że w Twoim słowniku, bo u Doroszewskiego jest tylko mój słuch.
BTW: czy Mistrz palił tytoń?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #7 dnia: Października 13, 2015, 11:04:20 am »
Nie tylko "Awantury...", ale i Gugiel z Wikipedią odpowiadają twierdząco. Mistrz palił papierosy, aliści tylko mentolowe. Wszakoż w latach '80 zmuszony był rzucić.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #8 dnia: Października 13, 2015, 11:11:10 am »
Tłumaczę: ksobny - jeździł SOBIE na nartach, dla się tylko, nadobny - BRAŁ UDZIAŁ w zawodach narciarskich, l-p - pił piwo i OGLĄDAŁ sport w telewizji lub/oraz PISAŁ o sporcie (czyli uprawiał sport PER PROCURA). A skąd ja mam wiedzieć, że Ty się sportujesz wyciągając jakieś trupy ze słownika Doroszewskiego, których żaden normalny człowiek obecnie nie używa, i że Ty używasz ich ściśle wg tego słownika a nie neoznaczeniowo i licencyjnie-poetycko?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #9 dnia: Października 13, 2015, 11:19:46 am »
Dzięki :-)
R.
pjes: to było do Q. Do Maźka: dołączaj, proszę, (a nawet dołanczaj) do każdej swej wypowiedzi stosowny APPENDIX z objaśnieniami słów, których używasz, zwłaszcza nowatorsko oraz licencjacko-poetycko :-)
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2015, 11:24:06 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #10 dnia: Października 13, 2015, 11:36:27 am »
Prawda jest taka, że chcesz patrzać na wyższą skferę, międzywojenno-dworkową i z łyżwem, ot co ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #11 dnia: Października 13, 2015, 12:02:33 pm »
Mylisz się. Tak Ci się wydaje. Dorabiasz fałszywe sensy. Słowa "sportować się" użyłem pierwszy raz w życiu, nawet nie wiem dlaczego, chyba dla zgrywy. A Ty od razu na tę przypadkową okoliczność zbudowałeś nieprawdziwą konstrukcję uzasadniającą.
Chyba że nie wierzysz w przypadki, jak Kobyszczę...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #12 dnia: Października 13, 2015, 12:28:41 pm »
Skoro użyłeś po raz pierwszy w życiu to po co dorabiasz teorię, że Doroszewski tak je tłumaczy? Sam widzisz, jak kręcisz. A więc użyłeś nieświadom jego obecności w mowie, czyli stworzyłeś neologizm - który co prawda był neologizmem tylko dla Ciebie i tylko na skutek marnej znajomości Doroszewskiego (wstyd!) - ale jednak, choć per obscura, intencjonalnie był neologizmem - dołączaj, proszę, a nawet dołanczaj do każdej swej wypowiedzi stosowny APPENDIX z objaśnieniami słów, których używasz!

Poza tym co miałeś na myśli mówiąc do mnie "mylisz się"? Czy chciałeś stworzyć błyskotliwy oksymoron?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #13 dnia: Października 13, 2015, 12:47:27 pm »
Uważam, że zależy Ci na małym wykłócanku. Proszę bardzo.
WSZYSTKO (z wyjątkiem matematyki) zależy od kontekstu.
1.Naprzód ja spytałem.
2. Potem Ty w odpowiedzi napisałeś coś niezrozumiałego (dla mnie)
3. Potem Kju odpowiedział - apropująco i kontekstem
4. Potem ja zajrzałem do gugli, gdzie w roli słownikaznalazłem tylko cytowanego prze PWN Doroszewskiego. i w jego duchu semantycznym skomentowałem Kju, Ciebie demąstracyjnie pomijając .
5. Potem Ty oszczerczo insynuowałeś z Doroszewskim i z moją świadomością (o tym, co ja mam w świadomości, wiem tylko ja i Pan Bóg, podły ateisto).
6. Taka jest PRoKKW (P:rawdziwa Rzeczywistość oraz Kolejność i Kontekst Wydarzeń), co może suwerennie ocenić każdy Forumowicz płci obojga.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sport
« Odpowiedź #14 dnia: Października 13, 2015, 12:55:44 pm »
Sumując: Mistrz nigdy nie "sportował się" w Doroszewskim znaczeniu, lecz w młodości jeździł na nartach, włóczył się po górach i chodził na grzyby, tak?
A czy jeździł choć trochę na rowerze?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )