Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Twardowski, Lem, Heweliusz i...? Polacy w kosmosie ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 04:22:31 pm »
Ale w sensie że balonem? Satelitę?

Wiesz, użycie balonu zamiast pierwszego członu, to jest sposób
dynamicznie rozwojowy
Słyszałeś zapewne o Bloostar?
http://www.kosmonautyka.pl/pierwszy-start-rakiety-bloostar-spod-balonu
A nie był to pierwszy podobny przypadek:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=527.msg28925#msg28925
2
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Dzisiaj o 03:28:20 pm »
Czy maziek albo olkapolka mogą bezwysiłkowo dowiedzieć się, ilu różnych internautów zabrało głos na Forum w danym okresie?

R.
3
Forum in Russian / Odp: "СОЛЯРИС"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez serg6020 dnia Dzisiaj o 03:01:36 pm »
Планета Солярис:мир где два солнца-красное и голубое;мир где единственный житель-безбрежный плазматический Океан со своими симметриадами(асимметриадами) и мимоидами;мир где нет абсолютного добра и зла,нет морали и аморальности.Мир в не морали.Добро пожаловать в мир ЖЕСТОКИХ чудес,где возможно ВСЁ!Мир Ущербного Бога или Бога-ребёнка,который воплотит твою тайную мечту в реальность,где ты начнёшь свою жизнь с чистого листа,исправишь ошибки прошлого,встретишь давно умершего любимого человека.Ты и твои воспоминания и твои"гости"будут его игрушками.Творец создаёт своё творение,но и творение не может познать своего творца...Бога нельзя познать,а не познаваемый Бог и есть Ущербный Бог.
4
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xpil dnia Dzisiaj o 01:46:58 pm »

Mianowicie zastanawiam się, czy podkreślone słowo to żart, literówka, czy - działanie podświadomości ;) .

To jest poważne forum, tu się nie żartuje.
5
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:47:29 pm »
AI w biznesie. Asimov z Dukajem się kłaniają:
https://www.economist.com/business/2017/04/12/how-germanys-otto-uses-artificial-intelligence

(Co ciekawe pozostaje wciąż w mocy lemowska teza, że komputer jest głupi, bo - tytaniczna - robota jaką maszyna wykonała polegała na wychwyceniu maksimum korelacji statystycznych między różnymi drobiazgami, a poziomem zysków, gdzie u podstaw stała nadzieja - dawni szamani też taką mieli - że za korelacją stoi więź przyczynowo-skutkowa. Przy czym - jak widać - zadziałało.)
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 11:49:43 am »
Tak apropos, z innej beczki, zawsze mi się gęba śmieje, gdy na jednym z kompów, na których mam win7, jak się chce otworzyć eksplorator plików to polecenie w menu brzmi "otwórz eksploratora". Tak kiedyś powiedziałby każdy w stosunku do słowa, które oznacza zarówno osobę jak i przedmiot Takie mam wrażenie. Obecnie raczej mówi się "otwórz eksplorator", "daj mi ten pilot" itd.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 11:26:02 am »
PS  - wstrzeliłem się w liva :) . Liv, jesteśmy hamulcowymy mowy polskiej :) .
Chwilowo luzuję gdyżponieważ zastanawiając się nad tymi trzema ludzkościami - się zablokowałem.
Jak tylko wymyślę drugą ludzkość, zaraz wpada ona do pierwszej że nijak odróżnić. Także do trzeciej jeszcze hen, jak nie przymierzając, do niebieskiego balonika.
Boję się tylko, że wpadłem w "zaklęty krąg Leviana".
A wtedy - po mnie  :-X
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 11:09:28 am »
E tam, to bardzo kiepski przykład. To ze są nowe wyrazy tworzone na określenie rzeczy, które wcześniej nie były znane to oczywista. Pomijam, że to w ogóle inna klasa - słownictwo techniczne a poprawna polszczyzna. Przypuszczam, że w słownikach języka polskiego nie ma większości terminów technicznych czy naukowych.

A co do przykładu - weźmy taki czołg - oryginalna polska odpowiedź (od czołgać się) na ogólnoświatowy tank (który się wziął z tego, że Brytole maskując produkcję swej nowej wunderwaffe ściemniali, że produkują zbiorniki) - też nie do znalezienia w słowniku sprzed PWŚ. Tym niemniej po wprowadzeniu do słownika ma skodyfikowaną odmianę i jak ktoś mówi wsiadam do czołga - to źle mówi ;) . Gdzie jest to novum w słowie chłopstw? Jakie nowe zjawisko zaistniało, że chłopstwo miało zmutować do chłopstw? Odkryto chłopstwo na HD 85512 b ;) ?

To nie ma nic wspólnego z neologizmem powstałym w potrzebie opisania czegoś nowego, na co istniejącego słowa brak. Zaczynam podejrzewać, że jedynym powodem istnienia tego słowa jest fakt, że "że jest to jedyne ośmioliterowe słowo polskie z literkami poustawianymi według analfabetu. Szkoda by było takiego unikata".

Mianowicie zastanawiam się, czy podkreślone słowo to żart, literówka, czy - działanie podświadomości ;) .

PS  - wstrzeliłem się w liva :) . Liv, jesteśmy hamulcowymy mowy polskiej :) .

9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 10:49:54 am »
Zajrzyj do mojej skrzynki pocztowej, tam je znajdziesz ;)
:) Nie zaglądam do cudzych skrzynek pocztowych.
Język to żywe bydlę jest.
Jasne.
Jedne słowa wypadają, powstają nowe - naturalna kolej rzeczy.
Natomiast w tym wypadku chodzi o co innego, - nie o kolejne słowo - a zasadę, która bez uzasadnienia  :) (przynajmniej nie spotkałem) pozwala giąć słowa wcześniej niezginalne z definicji.
Bo skoro 30 lat temu wymienione kategorie nie miały liczby mnogiej, to co się takiego przez te lata wydarzyło, że teraz ona nagle jest? Przecież zmiany cywilizacyjne nie mają w tym wypadku nic do rzeczy.
Ta nowa zasada nie dość, że jest brzydka gdyż produkuje koszmarki słowne, w dodatku alogiczna a jedynym uzasadnieniem jej jest chyba to - że można.
W tym sensie fakt - to zmiana cywilizacyjna.
Jest ona sprzeczna z singulare tantum, tu przecież wyraźne albo/albo;  i widać, że sami filolodzy pocą się by te liczby mnogie tam gdzie ich definicyjnie nie ma, uzasadnić - tyko mnie frapuje pytanie - a po co to wszystko?
Próbuję sobie wyobrazić trzy ludzkości - to trudniejsze niż przestrzeń 11-wymiarowa.  ;)
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xpil dnia Dzisiaj o 10:30:24 am »
Rozumiem tok Twego rozumowania, ale wszystko wskazuje, że nawet jeśli to słowo jest, przynajmniej wg niektórych językoznawców, jak prof. Bralczyk, polskie - to jest nim maksymalnie jakieś 30 lat dopiero ;) . Bo masz w dwóch porządnych słownikach z roku ok. 1980, że takie słowo nie występuje w przyrodzie. Tak więc żal, jakby znikło, jednak będzie mniejszy niż gdyby zniknął powiedzmy naparstek, który ponoć z prasłowiańskiego prst - palec się wzięło.

Lorens, fern czy kaliforn też nie występują w przyrodzie, nie znajdziesz ich też w żadnym porządnym słowniku z 1980.

Język to żywe bydlę jest.
Strony: [1] 2 3 ... 10