Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 593
1
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Dzisiaj o 12:42:04 pm »
Myślałem, że znam dorobek Floydów, i historię takich występów Hawkinga, a tego nie znałem. Dzięki.

2
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 16, 2018, 09:06:45 pm »
Chociaż z drugiej strony...z jego chorobą...chyba się liczył, że wiele rzeczy może być już ostatnimi...

Bardzo mi dałaś do myślenia, ola, tą uwagę. I tak sobie dumam nad tym jak niezwykłe było to hawkingowe życie. Nie w sensie dorobku naukowego nawet (bo ten - na dobre - potomność dopiero oceni), a codziennych zmagań. I w jak nieznany nam sposób musiały mu - w tych uwarunkowaniach - smakować wszelkie chwile radości i zwycięstwa nad niemocą. Nie chcę tu robić za poetę-za-trzy-grosze (poezję zostawmy fachowcom, np. draco), ale nasuwa się to co mówił o wartości każdej chwili Mistrz, ustami Amety, tylko bardziej. To był jednak tytan, ten Zmarły.

3
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 16, 2018, 07:33:48 pm »
Tak, to byla ta wiadomość. Miedzy świętami a nowym rokiem trafil do szpitala, gwaltowne pogorszenie, potem polepszenie, ale niznaczne, do domu i potem juz gasl...

Czyli gdy występował u deGrasse Tysona (czego pokłosiem wiesiol się nam ekscytował), miał świadomość co się z nim dzieje?

To by kazało oglądać ów odcinek "StarTalk" jako jego - swego rodzaju - testament:


Poproszono mnie zebym niosl trumne w czasie pogrzebu.

Wielki zaszczyt Cię spotkał. Może drugi-trzeci raz w życiu odczułem zazdrość (mam nadzieję, że nie uznasz mnie na tej podstawie za duchowego kuzyna tych od zdjęciowo-pogrzebowego lansu).

4
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Marzec 15, 2018, 11:26:18 pm »
Ktoś postanowił stosunek do PRL-u (zwanego też Prylem ;)) prosto, jak Snerg - psychologię, na ćwiartki rozpisać:
https://histmag.org/Cztery-interpretacje-PRL-16518
(IMHO truizmy mu wyszły.)

5
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 15, 2018, 09:16:44 pm »
A czy ja się upieram, że prawdziwy? Nie będę się z bankierami kłócić ;).

6
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 15, 2018, 07:39:09 pm »
A propos ku czci... Jeszcze taki drobiazg:
https://mmorpg.org.pl/news/zobacz/gracze-eve-online-w-niecodzienny-sposob-uczcili-pamiec-zmarlego-stephena-hawkinga

Rozświetlili dla Hawkinga wszechświat. Na tym etapie fikcyjny, ale kto wie jakie formy hołdów przyniesie przyszłość ;). (Tak, Lem się kojarzy, raczej wczesny - "Obłok..." i urodziny ojca protagonisty - niż późny, choć rozmach - poniekąd - godzien "Cyberiady". No i gierczane światy Dukaja od "Irrehaare" wzwyż.)

7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 15, 2018, 05:08:52 pm »
Ten filmik z muzycznym Pi - bardzo dobry.

Prawda, całkiem przyjemna dla uszu liczba, jak się okazuje ;).

Tylko czekać aż ktoś teraz w ten sam sposób udźwiękowi e, φ i inne niewymierności.

Póki co dowalę Fibonaccim podanym na różne sposoby:8
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« dnia: Marzec 15, 2018, 02:09:53 pm »
W końcu i ja do rozdziału "V. Prolegomena wszechmocy" - jeszcze nieśmiało - sięgnąłem.

Początek... Znów rozważania o "metafizyce homeostatów", i zaraz powracają w pamięci - dające się traktować tylko w kategoriach krotochwilnych - opowiadanka "Dowód" Asimova (gdzie robot wyindukował sobie, że reaktor stacji kosmicznej jest Bogiem) i "Strach na wróble" Poula Andersona (gdzie grupka awariatów, które pod nieobecność ludzi religijnie sfiksowały, odmawiała przyjmowania poleceń od przysłanych techników, póki ci nie przedstawili się jako wysłannicy Wyższego Ładu fraktale im wyświetlając).

Potem mamy zdania, które da się odnieść do naszego wcześniejszego sporu o granice poznania (i łbem stożkowym tłuczenie), ale i z "Wyprawą szóstą..." skojarzenie budzi (przywodząc po drodze obraz borgesowej Biblioteki)*:

"Natura jest w możliwościach swych niewyczerpana (ilość zawartej w niej informacji, powie cybernetyk, równa się nieskończoności). Nie możemy zatem skatalogować Natury choćby tylko dlatego, że nawet jako cywilizacja jesteśmy ograniczeni w czasie. Możemy jednak niejako obrócić nieskończoność Natury przeciwko niej samej, operując zbiorami nieprzeliczalnymi jako Technologowie — w sposób zbliżony do tego, jakim to czynią matematycy w teorii mnogości. Możemy zniweczyć różnice między “sztucznym” i “naturalnym”, co nastąpi wtedy, gdy “sztuczne” stanie się, najpierw, nie do odróżnienia od naturalnego, a potem je prześcignie."

I wreszcie słowa:

"Wszystko zależy od tego, co obejmiemy pojęciem “maszyna”."

Postawienie tematu samo w sobie kapitalne, ale jak już miazo napisał
 
myśmy tutaj te tematy /.../ tyle razy na różne strony wałkowali, że jesteśmy z tą problematyką - być może nieskromnie sądząc - ponadprzeciętnie zaznajomieni

Czytam dalej.


* A propos... Taki tekścik p Demonie Drugiego Rodzaju i wydobywaniu informacji z materii, z konkluzją, że informację tworzy interpretator:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5341

9
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« dnia: Marzec 15, 2018, 01:17:50 pm »
potrzebuję żeby mi ktoś policzył czy jest możliwe zbudowanie systemu trakcji oplatających autostrady oraz drogi szybkiego ruchu
znaczy docelowo jak już prawie wszystkie auta będą jeździły na automatycznym pilocie co jest nieuniknione
żeby zamiast ładować w nie coraz większe baterie żeby miały coraz większy zasięg (i coraz dłuższy czas ładowania) zbudować im sieć trakcji

Przypuszczam, że najlepiej uczynisz jeśli zwrócisz się do Studia Roosegaarde z pytaniem na ile wylicza koszt budowy Smart Highwaly swojego projektu (to jest wariant drogi):
https://www.studioroosegaarde.net/project/glowing-lines
https://www.studioroosegaarde.net/project/van-gogh-path

I do Volvo - jak szacują koszt wbudowania szyny doprowadzającej napięcie ich pomysłu w asfalt (a to opcja najtańsza):
https://newatlas.com/volvo-electric-road/27913/

Poproś o wartości za kilometr czy dziesięć, pomnóż przez odpowiednią liczbę - długość całkowita sieci dróg publicznych w Polsce wynosi 420 tys. km (stan za rok 2016):
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/6610/dane-statystyczne

I voila!

10
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 15, 2018, 12:20:39 pm »
To ja może coś na podsumowanie dnia minionego dam, by połączyć temat liczby PI i zmarłych, a powszechnie znanych, fizyków-popularyzatorów. To PI w wydaniu muzycznym (PI-tagoras by się ucieszył):


To zaś pisał o liczbie owej, w swojej powieści SF, jeden pan, co kiedyś z Hawkingiem i Clarkiem do spółki gwiazdował:

"— Chcę znać wasze mity. I wasze religie. Co was przejmuje lękiem? A może ci, którzy stworzyli numinosum, sami nie umieją go czuć?
— Ty także tworzysz numinosum. Ale wiem, o co pytasz. Oczywiście, my to odczuwamy. Widzisz… o niektórych rzeczach trudno mi z tobą rozmawiać. Dam ci więc przykład zamiast mojej odpowiedzi. Nie jest dokładnie tym, co chciałbym ci powiedzieć, ale mimo to przedstawię ci…
Na chwilę zawiesił głos i w tym momencie znowu poczuła ukłucie, tym razem w okolicy potylicy. /.../
— … istotę naszego numinosum. To liczba „pi”, wynik dzielenia obwodu koła przez jego średnicę. Oczywiście, świetnie to znasz i wiesz również, że liczba „pi” jest nieskończona. Nie ma takiej istoty w całym wszechświecie, obojętnie jak mądrej, która mogłaby doprowadzić liczbę „pi” do końca, do ostatniej cyfry po przecinku. Bo nie ma takiej cyfry, za to jest szereg różnych cyfr, który nie ma końca. Ziemscy matematycy próbowali to obliczyć i doszli do…
Znowu ukłucie.
— …tego dokładnie nikt nie wie. Powiedzmy do dziesięciu miliardów miejsc po przecinku. Nie zdziwi cię zapewne wiadomość że inni matematycy zaszli trochę dalej. No cóż, podsumujmy takim stwierdzeniem: doszedłszy do rzędu dziesięć do potęgi dwudziestej miejsca po przecinku, zaczynasz zbliżać się do jakiegoś sensu. Przypadkowe cyfry znikają, i przez nieprawdopodobnie długi czas nie pojawia się nic, tylko jedynki i zera.
Niby przypadkiem kreślił piętą koło na piasku. Prawie stanęło jej serce z wrażenia, nim zapytała:
— A gdy i ta kolejność ulega wyczerpaniu, to znów wraca się do przypadkowych sekwencji liczb?
Na jego twarzy pojawiło się coś w rodzaju zachęty, więc ciągnęła dalej.
— A ilość jedynek i zer? Czy jest wynikiem liczb niepodzielnych?
— Tak, jedenastu.
— Chcesz przez to powiedzieć, że w liczbie „pi” jest ukryta wiadomość, mająca jedenaście wymiarów? I że we wszechświecie wystarcza komunikowanie się za pomocą… matematyki? Ale… pomóż mi. Naprawdę, trudno ciebie zrozumieć. Przecież matematyki nie można wykorzystywać tylko na własny użytek. Liczba „pi” ma to samo znaczenie wszędzie w kosmosie. Jak można ukryć jakąkolwiek wiadomość wewnątrz „pi”? Ona jest wmontowana w samą podstawę wszechświata.
— Dokładnie tak.
Nieruchomo patrzyła w niego, gdy mówił dalej.
— Ale to nie wszystko. Zgodzisz się przecież, że sekwencja jedności i zera występuje tylko w podstawowej arytmetyce od jednego do dziesięć, bo w innych dzieją się już z tym śmieszne rzeczy. I tego podstawowego, najważniejszego odkrycia mogły dokonać tylko istoty, które mają dziesięć palców. Od nich wszystko się zaczęło, a potem przyszły komputery. Rozumiesz teraz? Liczba „pi” czekała miliardy lat na dziesięciopalczastego matematyka, który zarazem ma już wyższej klasy komputer. Tak więc Wiadomość była rzeczywiście adresowana do was."


Sagan "Contact"

Co - przekładając na słowa bliższego nam, a również zajmującego się sprawą kosmicznych wiadomości, Klasyka ;) - da się czytać tak (jeśli  przez "kod" - PI rozumieć):

"Tak więc w owym pełnym rozmachu obrazie /.../ kod okazywał się przekazem wysłanym w obręb naszego Kosmosu - z Kosmosu, który go poprzedził. Nadawcy więc nie istnieli - co najmniej od /.../ miliardów lat. Sporządzili „przesłanie” tak trwałe, że przeżyło zagładę Ich Wszechświata, i włączywszy się w procesy następnej kreacji, uruchomiło zjawisko ewolucji życia na planetach. My również byliśmy Ich dziećmi..."

"Głos Pana"

A zatem... słuchajcie Głosu Pana ;).

11
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Marzec 15, 2018, 12:32:37 am »
Blog bardzo on topic:
http://absurdy.net/

A na nim m.in. takie oto (autentyczne) zdjęcie fototapety z jednej toalety:

12
Hyde Park / Odp: Philip K. thingy, jak to się drzewiej pisało ;).
« dnia: Marzec 14, 2018, 10:36:04 pm »
Niedawno ukazała się niepublikowana dotąd w Polsce powieść Dicka - ktoś mógłby rzec, że pozazdrościł Lemowi, bo skoro tamten napisał w latach '50 "Inwazję z Aldebarana" w formie opowiadania, on stworzył w '60 rzecz potężniejszą objętościowo pod tytułem "Inwazja z Ganimedesa", w dodatku ze współautorem* ;):
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,109077,Inwazja-z-Ganimedesa

* Wynalazcą takiej jednej czapki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ray_Nelson

A tu jeszcze - najwyraźniej okolicznościowy - tekst o PKD:
http://www.dwutygodnik.com/artykul/7691-mistrz-podejrzen.html

13
Hyde Park / Odp: Odp: Śmierć
« dnia: Marzec 14, 2018, 05:07:17 pm »
Linkowałem już (w wątku, z którym niniejszym scalam). To była ta wiadomość, o której napomykałaś, ale nie chciałeś mówić?

ps. Dorzucam jeszcze jeden link. Przypomnijmy sobie dorobek Zmarłego w krótkim streszczeniu:
https://www.space.com/15923-stephen-hawking.html
Edit: i jeszcze coś, bo był to człowiek o wielu obliczach:
http://aszdziennik.pl/122723,stephen-hawking-nie-zyje

14
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Marzec 14, 2018, 04:49:39 pm »
Można powiedzieć, że dopiero będą o Lemie pisać:
https://networks.h-net.org/node/73374/announcements/1453361/cfp-lem-xxi-%E2%80%9Eczas-kultury%E2%80%9D
(Może kto z Forumowiczów/Czytelników ma ochotę pejper wysłać? ;))

A tu Mistrza cytują, ale cokolwiek ni przypiął ni przyłatał:
http://www.komputerswiat.pl/opinie/trendy-technologiczne/2018/03/big-data-na-ratunek.aspx

Na miejscu autora raczej bym do tego fragmentu "Wizji.." nawiązał:

"Dowiedziałem się, że w XXII wieku popadła Luzania w okropny kryzys, wywołany samozaćmieniem nauki. Najpierw coraz częściej było wiadomo, że badane zjawisko na pewno już ktoś, kiedyś dokładnie przebadał, nie wiadomo było tylko, gdzie tych badań szukać. Specjalizacja naukowa rozdrabniała się w postępie geometrycznym i główną przypadłością komputerów, a budowano już megatonowe, stało się tak zwane chroniczne zaparcie informacyjne. Obliczono, że za jakieś pięćdziesiąt lat nie będzie już żadnych innych komputerów uniwersyteckich jak tylko tropicielskie, czyli poszukujące w mikrozespołach i przemyślnicach całej planety, GDZIE, w jakim zaułku, której pamięci maszynowej, tkwi wiadomość o tym, co jest kluczowe dla prowadzonych badań. Nadrabiając wiekowe zaległości, w szalonym tempie rozwijała się ignorantyka, czyli wiedza o aktualnej niewiedzy, dyscyplina do niedawna pogardzana aż do zupełnego zignorowania (ignorowaniem niewiedzy zajmowała się gałąź pokrewna, lecz osobna, mianowicie ignorantystyka). A przecież porządnie wiedzieć, czego się nie wie, to już dowiedzieć się niejednego o wiedzy przyszłej, i od tej strony zrastała się ta gałąź z futurologią. Drogiści mierzyli długość drogi, jaką poszukiwawczy impuls musiał przemierzyć, ażeby dopaść szukanej informacji, a była już taka, że przeciętnie wypadało czekać na cenne znalezisko pół roku, aczkolwiek ten impuls poruszał się z chyżością światła. Jeśliby szlak labiryntowych tropień wewnątrz zawłaszczonych dóbr wiedzy miał się przedłużać nadal w obecnym tempie, to następnemu pokoleniu fachowców przyszłoby czekać po 15 do 16 lat, nim świetlnie gnająca sfora sygnałów–odnajdywaczy zdoła im zgromadzić pełną bibliografię do zamierzonego przedsięwzięcia. Ale, jak mówił u nas Einstein, nikt się nie drapie, jeśli go nie swędzi, powstała więc najpierw domena ekspertów szukanistyki, a potem tak zwanych inspertów, bo potrzeba powołała do bytu teorię odkryć zakrytych, czyli zaćmionych innymi odkryciami. Tak powstała Ariadnologia Ogólna (General Ariadnology) i rozpoczęła się Era Wypraw w Głąb Nauki."

Strony: [1] 2 3 ... 593