Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 258
1
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« dnia: Marzec 20, 2018, 05:48:50 pm »
Widziałem film, sądzę, że w końcówce lat 70-tych, wydaje mi się, że to by polski film dokumentalny o podobnym eksperymencie, ale nie mogę nic znaleźć w sieci - w każdym razie założyli ludziom jeszcze bardziej cudaczne okulary, które oprócz odwracania góra dól odwracały też prawo-lewo. Stopniowo nauczyli się szermierki ;)
Chyba jako formy samobójstwa;)
Niemniej oko i proces widzenia są jednym z najciekawszych wynalazków natury.
Na pewno to i owo da się sfałszować i podłączyć. Ale Lem poszedł po całości z fantomatyką - zaraz przypomnę definicję;)

Z odbiorem przez mózg zmiany kierunków przychodzi mi do głowy zupełnie prościutki przykład ze zmianami wynikającymi z prowadzenia samochodu w ruchu lewostronnym lub prawostronnym - jak szybko można się przestawić - a przecież po przejechaniu tysięcy kilometrów nawyki są bardzo silne, ścieżki wydeptane. Niezupełnie tak - ale podobne to do odwrotnieskrętnego roweru linkowanego przez miazo.

Wracając do Fantomologii - również powtórzyłam sobie ten rozdział.
Ogromny rozstrzał tematów: od niewinnego puszczania filmu 3d do przesiadki w inne ciało.
Mam uczucia mieszane - na początku Lem wydaje się lekceważyć człeczą biologię, która niechybnie przywróciłaby podłączonego delikwenta do rzeczywistości właściwej.
Później to dostrzega...znaczy mam wrażenie, że pisał ten rozdział "na gorąco" - to nie wnioski, ale monolog - podłączymy to...nie, to nie da zadowalającego efektu, wkleimy, skopiujemy...też nie tak...bo naprawdę trudno sprostać definicji fantomatyki:
Fantomatyka oznacza bowiem utworzenie połączeń d w u k i e r u n k o w y c h między „sztuczną rzeczywistością” a jej odbiorcą. Innymi słowy, fantomatyka jest sztuką ze sprzężeniem zwrotnym.
(...)
Fantomatyka oznacza stworzenie sytuacji, w której żadnych „wyjść” ze świata stworzonej fikcji w świat realny nie ma.


Ona jest po prostu światem realnym.
Tylko tak możemy wykluczyć biologię (głód, wydalanie, choroby ciała), która zaburzałaby świat fikcji. Inaczej musiałby być zewnętrzny kreator - nie dosyć, że utrzymujący ciało przy życiu, to jeszcze wprowadzający zmiany do fikcyjnego świata - rzeczywiste ciało umiera, a tymczasem fikcyjne śmiga na nartach...hm?
Chyba, że owe biolopotrzeby są fikcyjne i jesteśmy skrzyniami Corcorana - ale to już stwarzanie światów i trudno mówić o podziale na realny i fikcyjny.

Czym inny zaś są sprawy, o których już wielokrotnie mówiliśmy: kopiowanie  człowieka, zmiana osobowości, przesiadka itp - ponieważ ten "przerobiony" czy skopiowany człowiek nie żyłby w fikcyjnym świecie (fantomatycznym), ale w realnym - no właśnie to cerebromatyka :)

Z realizacji...ten fragment:
Cytuj
Teletaksja umożliwia takie „podłączenie” człowieka do wybranego dowolnie wycinka rzeczywistości, żeby przeżywał ją tak, jakby naprawdę się tam znajdował.
poniekąd rozwija się także w VR news- VR360:
https://edition.cnn.com/vr

Generalnie mamy w tym rozdziale przegląd tematów, którymi Lem zajmował się w Dialogach, Wizji, opowiadaniach...z którymi od lat rozprawia się cala literatura SF, a my tutaj - na forum:)

2
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« dnia: Marzec 20, 2018, 12:23:00 am »
Z pierwszego czytania pamiętam pewne zaskoczenie - tekst o wiedzy:
A czym jest wiedza? Wiedza oznacza oczekiwanie określonego wypadku po zajściu pewnych innych wypadków. Kto nic nie wie, spodziewać się może wszystkiego. Kto coś wie, sądzi, że nie wszystko może się zdarzyć, a tylko pewne rzeczy, inne natomiast zajścia ma za niemożliwe. Wiedza jest zatem ograniczeniem różnorodności i jest tym większa, im mniejsza jest niepewność oczekującego.
Zastanawiam się czy Dukaj był już po lekturze "Summy..." (bo zakładam, że czytał), gdy pisał jako nastolatek (w "Korporacji 'Mesjasz'"):
"Gdybym znał odpowiedzi na wszystkie Pytania, nie byłoby pytań…"
Bo to - paradoksalnie  (paradoksalnie, gdyż w "Summie..." o nauce mowa, a u J.D. o wydumkach, ale niech nas to nie zmyli - u Dicka też sci-fi-bajki o psionice służą filozofii*) - w tym samym kierunku idzie, a z ust jasnowidza, któremu wiedza-niesiona-przez-wizję przyszłe możliwości ogranicza, padło
To raczej nie ten sam kierunek. Nie rzecz w przewidywaniu przyszłości, poznaniu jej - co determinuje działania (gdzieś ubocznie tutaj Pielewin - znając fragmenty przyszłości, dopasowanka do tego np. rewolucji, wojen, paktów - by zaszło, co ma zajść) - a raczej w wiedzy opartej na np. prawach fizyki, które stwarzają zakazy - np. przekraczanie prędkości światła.
Stąd nie wiedza o przeznaczeniu jednostkowym, ale o ograniczeniach stawianych przez prawa  nauki. Stąd ten paraliż;)
Skończona wiedza...tja...niezły megaloman;)
Niemniej...o hierarchii ważności dzisiaj akurat przeczytałam zdanko w Moim wieku Wata:
Suma wiedzy o ludziach i środowiskach, kręte ścieżki psychologicznej inwestygacji, pracowite studium namiętności, finezyjne operacje i myśli (...) tu, na Łubiance, wydało mi się obumarłe, często pretensjonalne, niekiedy drażniące: po nędzach Zamarstynowa, co mi po satyrze na salon Verdurinów?
Zdecydowanie jajecznica górą.
Cytuj
Jak dla mnie Lem w pigułce - klucz do "Summy...", "Dialogów", "Cyberiady", "Wizji..."...
A w pigułce to "Maska".
Apropos elastyczności naszego brajna to Lem pewnie o tym słyszał:
Ciekawy eksperyment.
Kojarzy do odwrotnego domu w Szymbarku - mieszają się tam zmysły:
http://zielonagora.naszemiasto.pl/artykul/dom-do-gory-nogami-w-szymbarku-zdjecia,3276511,galop,t,id,tm.html

3
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 18, 2018, 09:54:48 pm »
A w istocie to tak, nie bardzo z dala. Polska ma osobliwe ulokowanie geograficzne – jak między młotem a kowadłem. Chciałem właśnie powiedzieć, że nie macie wspólnej granicy z ZSRR... tfu! Rosją.
Diabeł, szczególik, wrzodzik:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_kaliningradzki
Deser:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaliningrad_Czka%C5%82owsk

4
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« dnia: Marzec 18, 2018, 04:38:21 pm »
Również wróciłam do lektury Summy...
Prolegomena wszechmocy...zapomniałam jak metaforyczny jest to rozdział...krawca pamiętałam, ale cała część (że tak to ujmę;) erotyczna uleciała mi z pamięci. Właściwie - czytając to ponownie - miałam nawet wrażenie, że ta metaforyczność może przesłonić sedno komuś nienawykłemu do stylu Lema.
Jakkolwiek sama w sobie jest rewelacyjna:) Chociażby właśnie: teoria zlewocentryczna:)
Później przejrzałam rozdział raz jeszcze, ale już tylko skupiając się na swoich podkreśleniach - nie metaforach - i generalnie zgadzam się z miazo - w ocenie tego rozdziału: przystępnie o nauce, matematyce, możliwościach, wyzwoleniu z ograniczeń nakładanych przez Naturę itp.

Przy okazji dziękuję za te 6 stron z pana Witwickiego - z przyjemnością je przeczytałam - bardzo podobne lemowym - może to przedwojenna lwowska szkoła?
Tylko ortografia się zmieniła:)

Z pierwszego czytania pamiętam pewne zaskoczenie - tekst o wiedzy:
A czym jest wiedza? Wiedza oznacza oczekiwanie określonego wypadku po zajściu pewnych innych wypadków. Kto nic nie wie, spodziewać się może wszystkiego. Kto coś wie, sądzi, że nie wszystko może się zdarzyć, a tylko pewne rzeczy, inne natomiast zajścia ma za niemożliwe. Wiedza jest zatem ograniczeniem różnorodności i jest tym większa, im mniejsza jest niepewność oczekującego.
Wiedza - obosiecznym narzędziem: z jednej strony...bez niej się nie da, z drugiej - jej nadmiar - powoduje pewien rodzaj paraliżu twórczego...

Jeszcze krótkie zdanko: "Niemniej nie ma działalności bezcelowej".
Zbiegło mi się z ostatnią rozmową o bezinteresowności.
Jeśli wszystko celowe, to i interesowne - w sensie mające doprowadzić do jakiegoś skutku.
Ale chyba na przewrotnej zasadzie "Anuszka już kupiła olej słonecznikowy ..."
Bo czy o taką celowość Lemowi chodziło?
Co do matematyki - nie mogę odnaleźć wątku, w którym ostatnio rozmawialiśmy o związkach fizyki i matematyki - pasowny.
I wreszcie słowa:
"Wszystko zależy od tego, co obejmiemy pojęciem “maszyna”."
Co z nimi? Z tymi słowami?;)

*A propos celowości działań - w Summie znalazłam dodatek do Wyborczej pt."Wielcy Polacy, którzy zmienili świat" -  poświęcony oczywiście SL.
W części "Miłości Lema" czytamy:
"Największą miłością Lema była jednak chałwa. gdy w podeszłym wieku rozchorował się na cukrzycę, całkiem poważnie, choć w jego przypadku o całkowitej powadze raczej nie może być mowy, rozważał popełnienie samobójstwa poprzez zamknięcie się w gabinecie z pięciokilogramową puszką chałwy tureckiej".

5
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 17, 2018, 11:10:52 pm »
Jasne, jeśli chodzi o rozmach, ilość, różnorodność - nie ma co porównywać. Nawet nie ta sama rodzina...
Niemniej warte odnotowania, że takie umocnienia przygraniczne były.
...że dwóch... :o ...miała kobieta pecha... ::)

6
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 17, 2018, 10:39:30 pm »
Słyszałeś o bliźniakach dwujajowych?;)
Tutaj lepsze zdjęcia - tych przyzamkowych:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=377&t=25194

7
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 17, 2018, 10:12:36 pm »
Przecież to nie Twój wiersz;)
Jak to nie mój? Sam przecież przełożyłem ten fragmencik, a to prawie współautorstwo ;) :).

Cytuj
Ale! nie wiem jaki jest ciąg dalszy, bo ten wyjęty fragment można też zrozumieć tak, że autor wszystko dostrzega, jasno pojmuje...że nowa era, że "Lenin" hula wietrznie po kraju, ale...? brakuje mi tego ale-puenty:)...ale ten wiatr ucichnie?
Z całości chyba nie wynika, że wiatr ucichnie. Przeciwnie, dalej autor pisze, że na serio zamierza zasiąść za dzieła Marksa. Jeżeli masz ochotę, przeczytaj wiersz w języku rosyjskim:
http://esenin.niv.ru/esenin/text/stansy.htm
No tak...za współudział też można iść do paki;)
Umęczyłam się, ale faktycznie - wygląda na to, że wiatr się dopiero zerwie...u pana J.;)
Cytuj
A więc czytałaś Mistrza i Małgorzatę, Ola? Jak Ci się podoba powieść?
Czytałam lata temu - należałoby powtórzyć - zostało pozytywne wrażenie - pewnego wywrócenia pojęć - dużo obrazów i ból głowy Piłata:)
Czyli młody chemik - miłe takie wspominanie...:)

A co do bunkrów...nie chciałabym między wódkę a zakąskę, ale te niemieckie...nadsanowe...to o te chodzi?
http://www.sanok24.pl/aktualnosci/1/5494
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=32307

8
Hyde Park / Odp: Odp: Śmierć
« dnia: Marzec 16, 2018, 08:47:03 pm »
Poproszono mnie zebym niosl trumne w czasie pogrzebu. Waham sie, bo nie lubie takich imprez, telewizje beda, ale z drugiej strony glupio odmowic, a i osoba zasluzona wiec wypadalo by.
Bój się Nicości Nex...i przestań zastanawiać;)
Rozumiem Twoją niechęć do tego typu imprez, ale...brak słów...
Cytuj
Od drugiego dnia zaczalem tez robic zdjecia, ale im, liczac na to ze ich zdenerwuje, ale gdzie tam! Jak po kaczce.
Na pohybel słitfociarzom...pewnie myśleli, że fotografujesz ich do okolicznościowego albumu...bez refleksji...przecież to oni najważniejsi.
To by kazało oglądać ów odcinek "StarTalk" jako jego - swego rodzaju - testament:
Na to wygląda. Chociaż z drugiej strony...z jego chorobą...chyba się liczył, że wiele rzeczy może być już ostatnimi...

9
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Marzec 16, 2018, 02:11:03 pm »
Za zgodą skrzata odhaczyłam to i owo - opcja z awatarami powinna być teraz dla Was dostępna:)
Mógłby ktoś (Lustrzak, xpil?) to sprawdzić?

Poza tym forum ma zostać przeniesione do nowej bazy danych i może go nie być przez chwilę.
Chwila ta to podobno godzina - najprawdopodobniej z soboty na niedzielę:)

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 12:03:34 pm »
[...]Ale wtedy korek miałby problemy;)

Przez chwilę dopuszczałem odpowiedź, że ponieważ wyjęli korek, szalupa napełni się wodą i pójdzie na dno, ale potem się zorientowałem, że musieliby płynąć wanną, a autor zagadki pisze wyraźnie, że to kajak jest. Także tego, ten.
Wanna odpada - zagadka nie dotyczy szympansa...a kto inny używałby wannolotu? :-\

11
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 01:36:06 am »

Smok i Eustachy płyną kajakiem w wolno płynącym strumieniu i w pewnym momencie wyrzucają z kajaka korek. Potem wiosłują pięć minut pod prąd, po czym zawracają i doganiają korek, który w tym czasie (od wyrzucenia do dogonienia) przepłynął 2 km. Ile km/h wynosi prędkość strumienia?


Mi wychodzi, że 12 km/h, plus minus poprawka na zawrócenie kajaka, no i zakładając, że chłopaki wiosłują jednolicie, a strumień nie ma zakoli, zawirowań, wodospadów, rekinów, znienackich łach piachu, spadomisiów, kolorowych jarmarków ani blaszanych zegarków.

Co wygrałem?
:)))))
Mnie też wychodzi, że 12km/h - ale z prądem płynęli na hamulcu albo na motorku pod prąd;)

Generalnie mają kłopoty z prądem - może im odcięli? Ale wtedy korek miałby problemy;)

12
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 14, 2018, 01:37:28 pm »
Przepraszam za grafomaństwo.
Przecież to nie Twój wiersz;)

Ale! nie wiem jaki jest ciąg dalszy, bo ten wyjęty fragment można też zrozumieć tak, że autor wszystko dostrzega, jasno pojmuje...że nowa era, że "Lenin" hula wietrznie po kraju, ale...? brakuje mi tego ale-puenty:)...ale ten wiatr ucichnie?;)
Cytuj
Tylko nieliczni bohaterowie, tacy jak Nikołaj Gumilow czy Michał Bułhakow, zdołali nie sprzedać duszę diabłu.
Ten ostatni zdołał za to sprowadzić diabły do Moskwy. W tym samego Naddiabła;)
[co do Nadtowarzysza - wymyśliło się samo, ale ktoś na pewno już tak pisał o radzieckich towarzyszach - aż się prosi;)]
Cytuj
A więc nie będziemy wymagać bohaterstwa i poświęcenia ode słabej, może nader wrażliwej, ale obdarzonej niezwykłym talentem kobiety.
Nie będziemy:)
Dodatkowo - jak rozumiem na podstawie tych opowiadań - po powrocie z Francji sama wychowywała córkę - w dosyć ubogich (eufemizm!) warunkach.
Cytuj
Ta pieśń – Эта песня – opowiadanie ze zbioru Тройка разных (1927). Nie wiem...auto czy nie... pani Wiera mieszkała przecież w Paryżu przed pierwszą WŚ, gdzie jej nawet urodziła się córeczka, i w latach 1924..26. Nie wiem...
W każdym razie to opowiadanie nie dotyczy jej - bezpośrednio. Ale tak - mogła być świadkiem takiego zdarzenia.
Cytuj
piec do spalania odpadów i tramwaj międzygwiazdowy? Myślę, że fantazyjne
Tak, to ta historia - może zmyślona - próba pogodzenia idei domów spółdzielczych z fantazją;)
Cytuj
Przestępstwo Nor-Bibi – jedno z trzech opowiadań o Środkowej Azji: Весна в Самарканде – Преступление Нор-Биби – Воспоминание об Узбекистане. Jasne, że nie auto
Raczej na polski nie przetłumaczone - pozostałe dwa. A szkoda. Przeczytałabym chętnie jak WI widziała Uzbekistan w tamtym czasie.
Chociaż to Nor-Bibi jest jednym  najbardziej politycznie i społecznie zaangażowanych opowiadań (w tym zbiorku) to jednak przecieka przez nie codzienność tamtych stron.
Cytuj
Co do Ciekawego życia, Antona Chołodnego i profesora Kowrowa, coś mi się kojarzy, chyba czytałem w dzieciństwie... pamiętam, jakieś śmieszne zdanie zadziwiło mnie... coś na temat zwycięstwa nad kwasem mlecznym i kalium phosphoricum... a może pamięć płata mi figle. Ale w żaden sposób nie mogę odnaleść książki... dawno to było... i w inecie też nic nie ma :(.
[poradnikowo: odnaleźć:)]
To opowiadanie jest chyba jednym ze słabszych - ma urok, ale - właśnie ten urok...jak teraz patrzę to przypominają się dziwni goście profesora Tarantogi albo Ci nachodzący Tichego...
Kowrow wynalazł barometr ciśnienia nerwowego...a zdanie które Cię zadziwiło to pewnie to:

- Pyta pani, co zrobiłem z przyrządem? Ofiarowałem go "Muzeum Naszych Osiągnięć" jako trofeum zwycięstwa naszego budownictwa nad kwasem mlekowym i fosforanem potasu. To są poważni wrogowie. Wszystko pani zrozumiała? - spytał Kowrow - Wszystko zapisała?
- Nie - odpowiedział Antoni Chłodny z błyszczącymi oczami - Słuchałam.


Nawiasem - niezłą pamięć masz;) Albo zwycięstwo budownictwa socjalistycznego tak zapaliło dziecięcy umysł - chociaż nie...zapamiętałeś kwasy;))
Cytuj
Już wiem! Zwróciłem się po poradę do znawców, a udzielili mnie podpowiedzi.
Opowiadanie zatytułowane Интересно жить, zostało opublikowane w czasopismie "30 дней", №1 od 1930 roku. Niestety całego tekstu brak, treści dokładnie nie pamiętam, więc nie wiem, auto czy nie. Wydaje mi się, że raczej nie.
Wydaje mi się, że może być auto - w sensie, że WI przeprowadziła podobny wywiad z emerytowanym naukowcem:)

Wyślę Ci całe - razem ze Słowikiem - żaden problem:)
Jeśli mam Ci podesłać również opowiadania, których nie czytałeś - to napisz. Nie ma problemu.
One nie są długie - tylko tytułowe jest obszerne:)


13
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 14, 2018, 01:16:34 pm »
Cytuj
Może i za łatwa, ale to też sztuka, może nawet trudniejsza niż dawać zagadki za trudne  :)
Z powodu tej łatwości prosiłem o wywzwód biblijny i teraz nie wiem czy zaliczyć...zaliczyć...dobrze, dostatecznie.  :D
Wywiedzę sam.
:o :o
Ale wynalazłeś...
A wszystko w wiki-opisie Tylera - hę;)
To ja miałam trudniej!:))
Wpisałam te każanowe widełki...i właściwie zerowa odpowiedź...oszukując trochę gugla polskimi znakami - trafiłam w książkę:
https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=268129
kosteczki mostowe nietoperza...

Nikt inny o tych widełkach i każanicy? :-\

14
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 13, 2018, 09:54:15 pm »
Zmieniam temat!
Chociaż galgoczący stankiewicz...miodzio:)
Pewne słowa zrobiły ostatnio karierę...np. gluten i laktoza...dzisiaj usłyszałam zradiowo taki slogan reklamowy, który mnie osłupił...może to do "no nie mogę", ale widzę pewien znak czasów i niejaką sprzeczność interesów...tępora w moresie...w tych prostych słowach:
- Wydojone bez laktozy...

Strony: [1] 2 3 ... 258