Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 250
1
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 11:27:50 pm »
P.S. Ola, artykuł w sumie mówi to samo - brak wyróżników.
Oprócz społecznych. Wyróżników.
Żadna partia - chcąca wejść do parlamentu - nie powie swoim wyborcom: musicie sobie sami poradzić w zastanych warunkach, które my stworzymy. Dlatego prawie wszystkie skręcają w lewo - w opiekuńczość, wyręczanie, rozdawnictwo. Obietnice poprawy losu bez wysiłku wyborców.
Więc faktycznie - jeśli chciałbyś podziału czarno-białego, jednoznacznego - takiego nie ma.
W Polsce są zaszłości historyczne i podział oparty o aksjologię - związaną z KK. Ot, całe wyróżniki.

2
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 10:19:24 pm »
No dobrze. Wszystko płynie. To jakie są w tym momencie cechy pozwalające w Polsce zaliczyć partię do prawicy bądź lewicy? Bez oglądania się na historię dalej niż do ostatnich wyborów?
Myślę, że w Polsce przebiega to gdzieś tak:
http://www.parlamentarny.pl/spoleczenstwo/prawica-czy-lewica-wybory-pokazaly-ze-tego-podzialu-nie-ma,1895.html
Najostrzejszy podział to ten dotyczący aksjologii czyli wartości: in vitro, aborcja, związki homoseksualne itp. - pozostałe dziedziny: rozmyte.

3
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 07:28:00 pm »
Z dyskusji wynika, że pojęcia lewica/prawica nie mają żadnego znaczenia.
Nie, że nie mają żadnego. Nie mają takiego jak np. w XIX wieku czy połowie XX. W dodatku w różnych miejscach globu.
Generalnie zgadzam się z tym, co Nex napisał w pierwszym poście:
Oczywiscie najlatwiej, choc dosc pobieznie, poglady polityczne mozna okreslic sprawdzajac sympatie partyjne, ale to nie wyczerpuje problemu, zwlaszcza biorac pod uwage to, ze partie tez nie sa monolityczne wewnatrz siebie w pogladach. Lewice i prawice roznia sie od siebie w zaleznosci od kraju i czasu. Trzeba by brac pod uwage poszczegolne, konkretne skladowe (wartosci) i przypisywac je poszczegolnym pogladom politycznym.
(...)
PiS np. ekonomicznie i spolecznie to lewica z ukierunkowaniem na duza role panstwa, wiec tradyjnie nie-prawicowcy. Klada co prawda silny nacisk na nacjonalizm i patriotyzm, co obecnie (czy slusznie?) jest przypisywane frakcjom prawicowym.


W sensie są wyznaczniki lewa-prawa, ale realnie kierunki nie są "czyste".4
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 02:58:53 pm »
Tia, faktycznie trudno się czepić to tych kliważek.
No, ale skoro wszyscy są podobni do wszystkich i rzecz w 2 centach więcej + pietruszka, to - pytanie za 100 punktów.
Skąd tyle emocji w ludziach?!
Medialne szoł tak nakręcałoby?
To nie tak - trudno żebym tutaj w dwóch postach streściła 460 stron książki - Lipset nie twierdzi, że wszyscy są podobni - absolutnie nie:
Przewidywania końca polityki klasowej w "społeczeństwie dobrobytu" [z którymi on - Lipset - polemizuje] nie biorą pod uwagę relatywnego charakteru każdego systemu klasowego. Spadek obiektywnego upośledzenia - niskich dochodów, braku poczucia bezpieczeństwa, niedożywienia - obniża, jak widzieliśmy, potencjalny poziom napięcia w społeczeństwie. Ale dopóki niektórzy będą otrzymywać większe niż inni nagrody w strukturze prestiżowej lub statusowej społeczeństwa, dopóty ludzie będą odczuwać "względne" upośledzenie.
[...]
Demokratyczna walka klasowa będzie kontynuowana, ale będzie to walka bez ideologii, bez czerwonych flag, bez pochodów pierwszomajowych.

Kamyczek do ogródka St - cytuje także amerykańskie głosy (z lat powojennych!) domagające się ograniczenia zarobków kadry kierowniczej w korporacjach. To pewne źródło nierówności.

[taaa...przypaliłabym wodę na makaron - właściwe garnek - nie wodę;)]
Cytuj
Natomiast poza szerokim uśmiechem, który wzbudził we mnie ten zapis;
Cytuj
- brak dziedziczności elit - upowszechnienie wykształcenia
ostatecznie zgodziłbym się pod warunkiem dołączenia listy wyjątków.  8)
To dobrze, że się uśmiechasz;)
To dosyć obszerny temat - w szczególe dotyczył społeczeństwa amerykańskiego przykładającego dużą wagę do modelu klanów rodzinnych robiących pieniądze i konformizmu.
Klasyczny przykład na zjadanie i zatrzymanie ciastka: utrzymać elitarne klany i jednocześnie dopuścić do masowej edukacji i robienia pieniędzy przez masy;)
Bardzo ciekawie piszecie, ze swojej strony podrzucę jedną infografikę, w której autor zestawił główne pojęcia istotne dla lewicy i prawicy w USa; sam, gdy ją omawiał, to był zdania (z tego co pamiętam), że w gruncie rzeczy bardziej chodzi o rozłożenie akcentów w wymienionych kwestiach niż nieusuwalny konflikt pomiędzy oboma światopoglądami.
No właśnie - jakkolwiek podział wygląda na ostry i nieprzekraczalny, to akcentowanie pokrywa się to z cytatem o orientacyjnej (wyborczej) roli "łatek".


5
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 02:23:18 pm »
Jedno mnie zastanawia te "gorzej", no cóż dodawanie w ekonomii zdaje się być nieskończone, dopóki jest jakaś tam nadprodukcja.
W sensie, że jest lepiej pod względem ekonomicznym, a gorzej politycznym, bo owo rozmycie i zanik podstawowych różnic doprowadziło do marazmu duchowego zachodnich intelektualistów - nikt się nie zapala do polityki by realiować szczytne cele - tylko by walczyć o te 5 centów (ważne, ale nie ekscytujące). Więc "gorzej" pod względem identyfikacji i łatkowania:)
Lipset cytując Tingstena
Wielkie kontrowersje zostały więc wyeliminowane we wszystkich przypadkach. W wyniku tego symboliczne słowa i stereotypy uległy zmianie lub znikneły. [...] Liberalizm w starym sensie jest martwy, zaróno wśród konserwatystów, jak i w partii liberalnej; [...] a etykietka sojalizmu na konkretnej propozycji czy konkretnej reformie nie ma innego znaczenia niż to, że propozycja czy reforma uznana jest za atrakcyjną. Same słowa "socjalizm" czy "liberalizm" stają się wyłącznie formami grzecznościowymi, przydatnymi przy wyoborach czy imprezach politycznych".
H. Tingsten "Stability and Vitality in Swedish Democracy", str.145
Cytuj
Nasuwają się pytania czy świat jako taki może istnieć bez podziałów ?
Wg mnie nie ma świata bez podziałów. Zawsze były i będą - ale zmienne w czasie przez rozwój społ-gosp. - stąd również zmienność ideologii tkwiących w podstawie.

6
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 01:38:01 pm »
Ok - z ambicjami globalnymi i  wątpliwym "tylko" - zgadzam się.

To nie tak, że owo rozmycie tradycyjnych podziałów na lewicę i prawicę to nasze podwórko - nasze, ale spóźnione. To nie nowy temat - także na zachodzie.
W ubiegłym wieku Seymour Lipset i Rokkan wyskoczyli z teorią cleavage - zmiennego w czasie rozłamu społ.-polit. przebiegającego wzdłuż tej linii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cleavage_(politics)
Granica bywa zmienna i nieostra.
Polski skrót:
http://socjoszpieg.blox.pl/2007/04/Podzialy-spoleczno-polityczne-Lipset-i-Rokkan.html
Napisał też książkę pt. Homo politicus, w której między innymi przewija się teza o zaniku różnic ideologicznych między prawicą a lewicą (i to około70 lat temu) w Europie Zach i Ameryce - omówił to obszernie.
Na krótko i upraszczająco:
- wzrost ogólnego dobrobytu
- kultura masowa
- brak dziedziczności elit - upowszechnienie wykształcenia
- rozwój międzynarodowych korporacji
- zanik ciągłości rodziny
- robotnicy znaleźli swoje miejsce w systemie
- konserwatyści zaakceptowali państwo opiekuńcze
- lewica podobnież zdała sobie sprawę, iż zagarnianie władzy państwowej nie odbija się pozytywnie na wzroście gospodarczym.
Czyli brak podstawowego - ekonomicznego - czynnika różnicującego spowodował przenikanie prawa z lewym.
Pewne rozczarowanie takim stanem pobrzmiewa w głosie szwedzkiego redaktora, którego cytuje Lipset:
"Polityka jest teraz nudna. Chodzi jedynie o to, czy metalowcy powinni otrzymywać o 5 centów więcej za godzinę, czy należy podnieść cenę mleka, czy system emerytalny powinien być rozszerzony"
Słowem: jest lepiej czyli jest gorzej.

7
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 17, 2017, 02:20:55 am »
Cytuj
Komunizm dotyczył wewnętrznych państwowych podwórek
Nie zgadzam się z tym fragmentem.
Bo wyciąłeś mi przód i tył?:)
Uproszczenie -  (demoludy w orbicie - kogo obchodziły?)
Co jest zbieżne z Twoim:
No ale ofiary komunizmu były jednak drugiego sortu (z pewnego punktu widzenia).
Natomiast ofiary nazizmu to był i ten sort i ten pierwszy (z pewnego punktu widzenia).
Właśnie w związku z wojną - gdzie np. obozy były nie tylko na jakimś niesprawdzalnym archipelagu, ale w sercu zachodniej Europy.
Pss...
Cytuj
Najbardziej zafrapował mnie ten fragment;
Mnie to akurat nie dziwi - to jest ciągłe odcinanie się nauki społecznej kościoła od socjalizmu (bo tak się ten związek ideowy narzucał) - począwszy od Rerum novarum z 1891r:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rerum_novarum

8
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« dnia: Grudzień 17, 2017, 01:40:28 am »
Znowu ta Sodoma bez Gomory...odgrzewam...
Darowanemu się nie zagląda, więc w końcu przeczytałam Astronautów - w całości.
Dotąd utykałam na fragmencie, kiedy dzieciaki zwiedzają Kosmokratora - poczytywałam trochę dalej i odkładałam ad acta.

Przeczytałam ten wątek i z większością omawianych tutaj zagadnień się zgadzam - też mnie zatrzymały.
Dodam może:
- Międzynarodowe Biuro Regulacji Klimatów - winne ocieplenia klimatu?;) -  nie wzięło chyba pod uwagę, iż "stopienie tysięcy kilometrów sześciennych lodu" podniesie niebezpiecznie poziom wód w oceanach...wg pojawiających się w necie wyliczeń - byłby to rząd 60-70 metrów...są mapki pokazujące co znalazłoby się pod wodą:
http://geology.com/sea-level-rise/
Żegnaj polskie wybrzeże...Gdańsk na wyspie?
- inżynier oprowadzający dzieciaki po hali konstrukcyjnej - w wagoniku - pali papierosa...to chyba by nie przeszło nawet w czasach kiedy papieros był trendy;)
- rozłożył mnie opis zapasów zgromadzonych w rakiecie - coś jak Lokomotywa..."sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści"...worki z mąką i zbożem...bele materiałów...naczynia szklane i porcelanowe...gammmexan na owady i mój absolutny faworyt (dorównujący chusteczce noszonej w kieszeni kosmicznego skafandra, o której już tutaj wspomniano:) - narty.
Dzieciak dziwi się po cóż one na Wenus...dostaje odpowiedź od inżyniera: A narty...narty bierzemy z przezorności...
Cudo:))
- kamyczek do ogródka Pirxowej - panowie astronauci się całują;)
- wyznanie miłosne a la Robert Smith to cały...Żuławski...albo film - bo się mi mieszają...miłość to ziemia...
- przestrzeń sferyczna...już była o niej mowa - w kontekście grawitacji - ale o co chodzi z tym:
"oko umieszczone w punkcie A dostrzega nie tylko przednią część kuli, tę, która jest naprzeciw niego, ale i tylną, w normalnych warunkach niewidoczną" - oczy dookoła głowy?;)
- lekka nieścisłość z nabojami z rewolweru Arseniewa - wyciąga jeden, następnie Smith błaga go o jeden strzał...Aresniew pyta go czy ten chce go zostawić samego...więc dla niego nie starczy? a po chwili naboje się rozmnażają i służą do wzbudzenia eksplozji.

Generalnie tym razem niektóre fragmenty mnie zauroczyły śmiałością wizji (lata 40/50!!!), łączeniem anachronizmów z kosmicznymi przygodami, przemycaniem informacji o rozwoju nauki/techniki, wiarą w człeka...nie ma wstydu:)
Jest też wątek dla pani Gajewskiej...bo najwyższą miarą dla człowieka jest drugi człowiek...

9
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Grudzień 16, 2017, 07:55:11 pm »
Np. nazisci (narodowi socjalisci) na zasadzie odrzucania "goracego kartofla" przez innych socjalistow (lewicowcow) zostali zakwalikowani do prawicy, a nawet skrajnej prawicy. Ekonomicznie i spolecznie program NSDAP byl socjalistyczny, wiec lewicowy.
To spróbujmy ustalić, miedzy sobą, jakie cechy ma postawa prawicowa, a jakie lewicowa. Tu i teraz, bez odwoływanie się do anachronizmów. Bo ja jak czytam "myśli przewodnie" partii w Polsce to muszę sprawdzać, która to pisze, gdyż na czuja nie wiem.
Nie sądzę by w obecnym systemie społ. - polit. można jeszcze mówić o tradycyjnym podziale na lewicę i prawicę - w Polsce został w głowach - po uprzednim systemie.
Tutaj taki uproszczony wykresik przenikania się różnych płaszczyzn mających świadczyć o skrętach:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_dwuosiowy#/media/File:Dwuosiowy_wykres_nolana_02.svg
Dyskusyjny.
Nazistowskie zbrodnie sa dobrze znane i potepiane zgodnie, ale o komunistycznych nikt nic nie wie, albo udaje ze nie wie.
Raczej udaje, że nie wie. Zmowa milczenia? Może jednym z powodów jest - w uproszczeniu - zasięg. Komunizm dotyczył wewnętrznych państwowych podwórek (demoludy w orbicie - kogo obchodziły?), a nazizm rozlał się międzynarodową wojną? Angażującą Zachód?
I to co napisał maziek -  cena za pokonanie Niemców.

10
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudzień 16, 2017, 07:13:09 pm »
Najbardziej cieszy mnie, że znajduję się w jednym zespole z Friedrichem Nietzsche i profesorem Moriarty :)
Tja...masz farta...ja jestem w towarzystwie pani Demi Lovato (???;))), Lucy Liu, Seana Connery i Morfeusza z Matrixa :-X

11
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Grudzień 16, 2017, 06:13:48 pm »
Liv:))))))))) Nie wiem skąd wyjęli tego gościa, ale to jakieś skrzyżowanie Dudziak z Jamiroquai z domieszką rosyjskiej krwi:))))
Nex  - fajnie, że się odnalazłeś - ale nie mów, że Twoje jest na poważnie...juhuhu...hophophop....jajaooo...łobobobobo:)))
Dużo radości - thank you so much;)

To może taki ebay  - tylko też nie wiem czy nie był...aaa:
https://vimeo.com/218336572

12
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudzień 16, 2017, 06:06:11 pm »
Se machnęłam - nawet dwa razy, bo mi podpadł;)
Coś tu nie pasuje - ekstrawertyk...protagonista??? :o
I to te dwa razy...hmmm...

13
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Grudzień 07, 2017, 01:48:14 pm »
Cytuj
Czyli nowa biała płyta:
Rzeczywiście chwytliwe, choć on już chyba zawsze z rajskim ptakiem będzie się mi.
Fajna brakująca pętelka do piannego wiesiola, bo on kiedyś robił duble gitar na koncertach PF.
Dlatego napisałam: Pianopiano...nawet się łączy... ;)
Cytuj
Mówicie, że obrazek spowalnia stronę? Czyliże samymi linkami manewrować?
Co do tego: każdy może sobie wybrać czy chce widzieć same linki czy obrazki z YouT...wg schemaciku:
- Profil - ustawienia konta - modyfikuj profil - opcje wyglądu i haczyk przy: Show YouTube videos as a link.

Jedwabisty Landa - zawsze mi taki rodzaj kojarzy do tego...bo to taka...dobra dykcja była;)
http://www.dailymotion.com/video/x2woglk
I w łorginale:
https://www.youtube.com/watch?v=cthv7vLhwzY

14
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Grudzień 07, 2017, 01:31:25 pm »
Jest też zin - kilka zdjęć - nie wiem gdzie mógłby być dostępny:

http://hiro.pl/wizja-przyszlosci-stanislawa-lema-projekt-mc-silk-vs-lem/

15
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Grudzień 05, 2017, 05:39:05 pm »
W kontekście ww opery - ryzykowne tak rozpuszczać wodze;)
Nie kryguj się - już nas testowałeś - zniesiemy gnu, emu i inksze trzyliterowce - zwłaszcza, że większość z nas miewa dni na gitarę;)
Zabawkowym tropem: try us;)

Strony: [1] 2 3 ... 250