Autor Wątek: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...  (Przeczytany 90658 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #120 dnia: Października 22, 2009, 01:21:07 am »
Q, nie wiem, ja odkąd pamiętam widzę tak samo ;) .

Kiedy używasz mikroskopu elektronowego, czy lunety, też? ;)

ps. co zatem poowduje, że uważasz, że Ziemia nie jest płaska, wbrew świadectwu ócz Twych? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #121 dnia: Października 22, 2009, 08:48:27 am »
Co do lunety itd to co ma piernik do wiatraka?
Ty mówisz o "rozumieniu" co widać a nie widzeniu inaczej. To tak jakbyś twierdził, że na dwóch zdjęciach horyzontu wykonanym aparatem foto - jedno przed, a drugie po otrzymaniu informacji, że Ziemia jest okrągła - horyzont wygląda inaczej (np na drugim jest okrągły) :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #122 dnia: Października 22, 2009, 11:23:26 am »
Ja też o widzieniu.

Nie powiesz chyba, że patrząc tak:

i tak:


Albo tak:

i tak:

Widzisz tak samo.

(A przy okazji dodałem, że bezpośrednie dane zmysłowe są ważne, ale jednak nie najważniejsze w budowaniu obrazu świata, ale to już była osobna myśl.)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 11:49:52 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #123 dnia: Października 22, 2009, 11:50:34 am »
Zdecydowanie powiem, że widzę tak samo w 100%.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #124 dnia: Października 22, 2009, 12:00:45 pm »
No ja tez, wiec jest nas dwoch.
Q, chodzi o to, ze jak patrze 200 metrow przed siebie, to nie WIDZE, zeby Ziemia miala krzywizne i bylo tak zawsze. Od niedawna WIEM, ze ma, ale postrzegania zmyslami to nie zmienia, a o tym i tym jak bodzce modeluje mozg jest mowa.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #125 dnia: Października 22, 2009, 12:05:13 pm »
Q ale;) gdybys spojrzal na np mrowke "golym" okiem a po chwili...albo nawet rownoczesnie ktos pokazalby Ci zdjecie mrowy w wielkim powiekszeniu.Patrzysz rownoczesnie na mala i wielka mrowe...patrzysz tak samo.Z ta sama wada wzroku albo bez niej.Natomiast widzisz inne detale.Ale Twoje oko dziala jak dzialalo.(pomijam akomodacje przy patrzeniu z bliska...to zreszta nalezy do budowy oka).
Jasne ze jak ktos Ci pokaze jakis przedmiot na wielkim zblizeniu (np mazkowy wytatuowany Mars) to mozesz miec watpliwosc co widzisz ale nie jak.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #126 dnia: Października 22, 2009, 12:15:39 pm »
Ale Twoje oko dziala jak dzialalo.(pomijam akomodacje przy patrzeniu z bliska...to zreszta nalezy do budowy oka).

No nie do końca, bo samo z siebie patrzy używajac jednej soczewki, a gdy sięgnę po lunetę widzi to co widzi za pomocą trzech, i w dodatku widzi zupełnie inny widok. (Dopiero mózg sobie układa, że są to dwa różne obrazy tego samego.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #127 dnia: Października 22, 2009, 12:19:02 pm »
PNapisalam ze patrzysz na mala mrowe i na duza...przy czym ta duza na zdjeciu.Nie uzywasz wspomagaczy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #128 dnia: Października 22, 2009, 12:26:32 pm »
A ja mówiłem początkowo o wspomagaczach sensorium. Zdjecia to tylko nieudolna ;) ilustracja co mam na myśli.

Mówiłem też o czym innym: że, by stworzyć płaszczyznę porozumienia między ludziem ;), a Obcym widzącym np. w podczerwieni potrzebna jest właśnie technologia, ba my możemy sobie nawet użyć noktowizora by obejrzeć świat jego oczami (czy innymi wzroczami) a on zrobić sobie urządzonko do patrzenia w zakresie światła - dla nas - widzialnego.

O tym mówię stawiając tezę o technologicznym poszerzaniu sensorium, ułatwiającym zrozumienie Obcaka.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:40:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #129 dnia: Października 22, 2009, 12:38:45 pm »
Twoje twierdzenie łatwo doprowadzić do absurdu. Wszelkie wspomagacze wytwarzają obraz pozorny, który normalnie ogląda się okiem, tak jak zdjęcie. Na czym więc mogłaby polegać różnica w "technologii" widzenia? Oglądasz zawsze jakiś obraz i robisz to zawsze dokładnie tak samo. To tak jakbyś twierdził, że inaczej widzisz zdjęcie wykonane w nadfiolecie a inaczej w świetle widzialnym.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:40:29 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #130 dnia: Października 22, 2009, 12:42:01 pm »
Niekoniecznie jeśli uda nam się zrobić z kogoś np. cyborga zdolnego raz patrzeć "normalnie", raz mikro-, a raz teleskopowo.

(Zaś "modelowanie świata przez mózg" to nie tylko prosta obróbka danych zmysłowych, ale i interpretacja - nazwijmy to - światopoglądowa, nadbudowana na ich podstawie. Faraon patrzył na Słońce i myślał: "mój ojciec, Ra" ja myślę "gwiazda ciągu głównego (V klasa jasności)" wzgl. "centaralna gwiazda Układu Słonecznego", a nasze zmysły odbierają przecie to Słoneczko tak podobnie.)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 12:50:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #131 dnia: Października 22, 2009, 01:14:54 pm »
Hm...mieszaja sie tu wg mnie przynajmniej 2 tematy.Model swiata ktory tworzy sobie mozg na podstawie danych plynacych ze zmyslow i to co nastepnie dzieje sie z tym modelem.Ow faraon widzial tak jak Ty...fizycznie mial ten sam obraz slonca...to ze uwazal je za Ra nie zmienia ksztaltu i wlasciwosci fizycznych slonca.Ta interpretacja to osobny temat.
Inaczej ma sie rzecz z np stereogramami.Dopoki nie masz wiedzy ze na obrazku cos sie kryje i nie przystosujesz wzroku do "innego" patrzenia- nie widzisz nic tzn jeno dziwne wzory.Tu wiedza o przedmiocie ma decydujace znaczenie.
A ow cyborg by funkcjonowac w naszym swiecie musi tworzyc sobie model swiata na podst widzenia tzw "normalnego"...inaczej sie rozbije o sciane;)

P.S.
Cytuj
Co do innych modeli inteligencji, to ciekawy jest punkt widzenia z jednego eseju Lema. Zwrócił tam uwagę na inteligencję w postaci owadziego automatyzmu doprowadzonego do maksimum. Pamiętam, że dało mi to bardzo do myślenia Wink
To wątek z Niezwyciężonego, rozwinął to eseistycznie?
liv ten watek pojawia sie w Bibliotece XXI wieku w Weapon Systems.....jako pomysl nie Artificial Intelligence, lecz Artificial Instinct.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2009, 05:15:16 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #132 dnia: Października 22, 2009, 10:23:06 pm »
Nie czytam już dyskusji ale domyślam się że Q WIDZI że Ziemia jest kulista ;)

This user possesses the following skills:

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #133 dnia: Października 22, 2009, 10:37:13 pm »
O! Qlista. Ten to wie jak widzieć ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Świat, w którym wszyscy będą czytać "Postępy fizyki" przy obiedzie...
« Odpowiedź #134 dnia: Października 22, 2009, 10:38:15 pm »
Ja w danym momencie też, ten, widzę kuliście, eeep!

PS, to chyba Łobaczewski po prawdzie!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).