Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]  (Przeczytany 317344 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #300 dnia: Kwietnia 11, 2006, 03:28:32 am »
Cytuj
Kurde, muszę zacząć czytać " Obłok...", jak tylko go gdzieś skołuję  :-/...  


Heh, w Akademii kończymy go za tydzień, więc będziesz mógł ewentualnie dopisać refleksje ::)

Lepiej kołuj Solaris ::)

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #301 dnia: Kwietnia 11, 2006, 03:32:07 am »
Cytuj
wy tak poważnie o tych podróżach w czasie? czy żarty sobie robicie (mam nadzieję)? ;)


Ależ ja sobie wypraszam! Toż powołujemy się na poważne źródła, pokroju Star Treka! (już tego Danikena zostawię...)

A tak na poważnie, jeśli ktoś chce poczytać trochę wywodów (przystosowanych dla laików) na temat podróży w czasie, to proponuję Wszechświat w skorupce orzecha Hawkinga (Miesław, weź to sobie do serca, na pewno lepsze to niż Daniken).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2006, 03:33:00 am wysłana przez Terminus »

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #302 dnia: Kwietnia 11, 2006, 11:03:31 am »
Cytuj

Heh, w Akademii kończymy go za tydzień, więc będziesz mógł ewentualnie dopisać refleksje ::)

Lepiej kołuj Solaris ::)


Solaris już skołowane  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2006, 11:04:13 am wysłana przez Sokratoides »

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #303 dnia: Kwietnia 11, 2006, 11:05:59 am »
Kończta rozprawy nad Chmurką....  ;) i zabierajmy się za Solaris.

mia

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 17
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #304 dnia: Kwietnia 11, 2006, 11:11:39 am »
Cytuj

Zrezygnowałabyś np. z wymarzonej wyprawy w Himalaje, ponieważ ktoś mógłby przed Twoim powrotem wynaleźć teleporter?

To dopiero duch odkrywczyni w Tobie prawdziwy, milady.


Oczywiście, że nie zrezygnowałabym, Milordzie. Chodzi tylko o pokonywanie przeszkód, odległości, zawirowań dla drogi samej w sobie. Tyle, że bez tego Zadęcia Odkrywcy przez wielgaśne "O". A nawet przyznanie się do tego, że ot rzucenie świata i podróż, i ten dreszczyk rozkosz nam sprawia, a nie, że się dla Ludzkości i Wiedzy w pocie czoła poświęcamy (Bo ja tu proszę Pana Świat zbawiam!). Tylko tyle.

Ruszajmy więc w drogę, oby tylko z odrobiną SamoHumoru, czyli autoironii. Która to cecha nam się przyda, kiedy po powrocie okaże się, żeśmy właśnie drzwi szeroko otwarte w pocie czoła wyważyli.
Co nie neguje potrzeby, a i konieczności nawet wyważania.
Trochę więc niesprawiedliwyś Terminusie, ale za ten Ananke-cytat prawie wszystko wybaczyć Ci jestem w stanie.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #305 dnia: Kwietnia 11, 2006, 12:20:23 pm »
No to przepraszam jeśli byłem niesprawiedliwy, ale naprawdę wierzę, że znaleźliby się chętni do takiej wyprawy, którzy szczerze chcieliby 'zbawiać ludzkość' ::)

pozdr

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #306 dnia: Kwietnia 11, 2006, 04:54:12 pm »
Cytuj

To nic innego niż wzór na relatywistyczne wydłużenie czasu, zapożyczony ze szczególnej teorii Einsteina. Teoria ta powstała, jak zapewnie jeszcze nie wiesz, okołu 100 lat temu, a zatem pan Daniken - szukający rozrywki hotelarz, nie odkrył Ameryki.(...)

Tu Cię zaskoczę, ale conieco o tym wiem. I wiem też, że daniken powtórzył ten wzór po Einsteinie (opus citatum, zdaje się, nie napisałem tego, to mój błąd).
Cytuj
traktuj Danikena wyłącznie jako źródło wiedzy geograficzno/historycznej
Nie zamierzam tej książki traktować inaczej.

Cytuj
proponuję Wszechświat w skorupce orzecha Hawkinga (Miesław, weź to sobie do serca, na pewno lepsze to niż Daniken).  
Ok, wezmę to sobie do serca i spróbuję gdzieś znaleźć.  :)

Cytuj
(już tego Danikena zostawię...)
Ja też.
****************
Cytuj
kiedy po powrocie okaże się, żeśmy właśnie drzwi szeroko otwarte w pocie czoła wyważyli.
Co nie neguje potrzeby, a i konieczności nawet wyważania.
Próbować trzeba, inaczej nikomu nie uda się osiągnąć celu.

Cytuj
naprawdę wierzę, że znaleźliby się chętni do takiej wyprawy, którzy szczerze chcieliby 'zbawiać ludzkość'
Też tak sądzę.

Solaris skombinowałem.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2006, 05:01:00 pm wysłana przez Mieslaw »

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #307 dnia: Kwietnia 11, 2006, 04:59:02 pm »
Cytuj
Na "Star Trek" poruszyli wiele istotnych problemów, nie pokazywanych gdzie indziej. Weźmy pierwszy z brzegu - nagłe przyspieszenie z 0 do połowy prędkości światła (wiadomo - z człowieka robi się mokra plama). W rzadko którym amerykańskim filmie jest coś na ten temat. A tutaj jest. Problem ten rozwiązują pochłaniacze inercyjne. (Niestety nikt nie wie jak do końca działają :D )


Toż to czarne skrzynki z Powrotu z gwiazd.
I znowu lemat Lema-Ntego-Norrisa daje o sobie znać :]

pzdr ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2006, 05:09:29 pm wysłana przez nty_qrld »

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #308 dnia: Kwietnia 11, 2006, 07:07:06 pm »
Możliwe jednak, że w "Star Trek" urządzenie te było użyte wcześniej :), gdyż serial ten powstał jakoś w połowie lat 50-tych. Najbardziej jednak prawdopodobne, że obaj twórcy wpadli na ten pomysł niezależnie.

Pomysł podróży poprzez zakrzywianie przestrzeni też po raz pierwszy spopularyzował "Star Trek". Podobnie teleportację. To naprawdę nie jest taki głupi serial (oczywiście pomijam tutaj najnowysze serie czy filmy pełnometrażowe, bo to straszne dno), co najwyżej nieco naiwnie przedstawione są tam niektóre zagadnienia (ehh, ta chęć zgromadzenia jak najszerszejpubliki).

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

mia

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 17
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #309 dnia: Kwietnia 11, 2006, 07:33:02 pm »
Cytuj
naprawdę wierzę, że znaleźliby się chętni do takiej wyprawy, którzy szczerze chcieliby 'zbawiać ludzkość' ::)

pozdr



Ja też w to wierzę. I to jak...  :)

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #310 dnia: Kwietnia 11, 2006, 09:16:29 pm »
Cytuj

 Ok, wezmę to sobie do serca i spróbuję gdzieś znaleźć.  :)

Hawking napisał:
"Zgodnie z naszą obecną wiedzą będziemy musieli eksplorować Galaktykę w powolny i żmudny sposób, korzystając ze statków kosmicznych, które poruszaja się wolniej od światła, ale nie znamy jeszcze kompletnej i zunifikowanej teorii, a zatem nie możemy wykluczyć możliwości podróży z wykorzystaniem krzywizny czasoprzestrzeni." [ tłm. P. Amsterdamski]

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #311 dnia: Kwietnia 12, 2006, 12:02:49 am »
Cytuj

Ależ ja sobie wypraszam! Toż powołujemy się na poważne źródła, pokroju Star Treka! (już tego Danikena zostawię...)


No tak, jak mogłam zwątpić skoro takie Autorytety za wami stoją  ::)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #312 dnia: Kwietnia 12, 2006, 07:07:02 pm »
Cytuj
No tak, jak mogłam zwątpić skoro takie Autorytety za wami stoją  ::)


Nie traktuję danikena jako autorytet, żeby było jasne i kropka  :-/ [size=11].[/size] [to była kropka  ;D]

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #313 dnia: Kwietnia 12, 2006, 10:05:01 pm »
Hmm don't worry, zawsze możesz przytoczyć jakieś jego ciekawsze tezy, to się zobaczy (tylko w nowym wątku).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2006, 10:05:18 pm wysłana przez Terminus »

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #314 dnia: Kwietnia 14, 2006, 08:34:14 pm »
No, kupiłem 'Wszechświat w skorupce".

A teraz trochę na temat książki.
Z omawianych rozdziałów pochodzi jeden z moich ulubionych cytatów (już go podawałem w stosownym dziale, ale powtórzę go jeszcze raz).
Ping Mua uczył się u Fu Czena sztuki zabijania smoków. Po sześciu latach mozolnej nauki opanował tę sztukę w doskonałości, ale nigdzie nie było okazji wypróbowania jej...

A poza tym trochę się dziwie, że nie rozmawialiśmy tu o zmyśle węchodotykowym...  ;)