Autor Wątek: Lemoniada 2018  (Przeczytany 18785 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Lemoniada 2018
« dnia: Stycznia 26, 2018, 10:00:34 pm »
SERIA PIERWSZA - STYCZEŃ

Jak wiadomo, smoków nie ma. Prymitywna ta konstatacja wystarczy może umysłowi prostackiemu – ale nie Panu Lemowi, który cytowane słowa napisał dość dawno, bo w „Cyberiadzie” wydanej pierwszy raz ponad pół wieku temu. My, czyli lemoluby, zajmiemy się dziś inną, znacznie późniejszą księgą Mistrza, mianowicie „Pokojem na Ziemi”, w którym wprawdzie smoki nie występują, lecz cudów-niewidów jest więcej niż pod dostatkiem!
W tym sensie ziemsko-księżycowy real Anno Domini 2018 też jest prymitywną konstatacją. Dlatego odpowiadać na pytania Lemoniady trzeba przede wszystkim tak, jak ujął to w swym dziele Autor. Ale uwaga: On miał swobodę fantazjowania niczym nieograniczoną, nas zaś obowiązuje konkretna wiedza o tym fantazjowaniu. Ta wiedza z kolei podlega już całkiem logicznym kwerendom i analizom.
Lemonautom z pewnością przydadzą się elementarne (liceum) wiadomości z matematyki, fizyki, anatomii, ortografii, angielskiego i „innych takich”. Z pewnością awantaż nad rywalami może dać bardzo indywidualna cecha człowieka: spostrzegawczość. Życzę ciekawej zabawy :-)

Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com


1. W jakim tempie szydło wyszło z worka? 
A. Szybko      B. Nieprędko      
C. Powoli      D.  Błyskawicznie

2. Japończycy są znani z tego, że są:   
A. Z cicha pęk      B. Z cicha pękł      
C. Ścichapęk      D. Żółtawi

3. Kto jest autorem monografi „Przecięty mózg”?
A. Gonzaga      B. Gazon      C. Gonzales      D. Gazzaniga

4. Co na Ziemi służyło Tichemu do pisania? 
A. Maszyna      B. Pióro wieczne   
C. Klawiatura komputerowa      D. Ołówek

5. Gdzie mieści się cały savoir vivre? 
A. W móżdżku      B. W lewej półkuli mózgu
C. W prawej półkuli mózgu      D. W pniu mózgu

6, Na środku której księżycowej formacji siusiał Ijon Tichy?   
A. Morza Jasności      B. Morza Burz      
C. Morza Moskwy      D. Morza Wilgoci

7. Zakup jakiego obuwia spowodował wizyty studenta filozofii? 
A. Trampek      B. Kaloszy      C. Lakierków      D. Sztybletów

8. Jakie kobiety zazwyczaj szczypał Tichy w metrze?   
A. Brunetki      B. Blondynki      C. Rude      D. Siwe

9. Podróż między którymi kontynentami odbył Tichy zanim trafił do tajnego wariatkowa?  
A. Europa-Azja-Australia      B. Azja-Ameryka-Afryka
C. Afryka-Europa-Azja      D. Ameryka-Australia-Ameryka

10. Zadanie matematyczno-fizyczne: ile mniej więcej musiało wynosić periselenium lunostacjonarnego statku Tichego? (trzeba porachować)
A. 90 km      B. 900 km      C. 9 000 km      D. 90 000 km


REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO

Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Pokój na Ziemi” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Mędrzec i Wielki Pisarz).
1. Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).
2. W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed relatywnie sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi.
3. Konkurs składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2018), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu siódmego, który odbędzie się po wakacjach (patrz podpunkt „c”).
a) Podczas każdego z etapów I-VI trzeba odpowiedzieć na 10 pytań, które zostaną ogłoszone na stronie www.ogroddoswiadczen.pl.
Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa (w paru pytaniach właściwe są dwie odpowiedzi, ale wystarczy wskazać jedną z nich, by zdobyć maksymalną liczbę punktów).
Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres biuro@ogroddoswiadczen.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.).
W e-mailu z odpowiedziami należy podać imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Katarzyna Jabłońska, Nidzica); poza Polską również nazwę kraju (np. Jan Adam II, Vaduz, Liechtenstein).
b) Pytania zostaną ogłoszone – odpowiednio – w połowie stycznia, lutego, marca, kwietnia, maja i czerwca 2018. We wszystkich pierwszych sześciu etapach można wziąć udział do 15 lipca 2018 do godziny 23:59:59. Odpowiedzi przysłane nawet sekundę później nie zostaną przyjęte. W pierwszych sześciu etapach można korzystać z dowolnych źródeł i podpowiedzi.
c) Siódmy etap Konkursu rozpoczyna się w niedzielę 9 września 2018 o godzinie 12:00 na terenie Ogrodu Doświadczeń i wymaga osobistej obecności uczestników. Otrzymują oni kwestionariusze z dwudziestoma pytaniami. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Trzeba opierać się wyłącznie na własnej wiedzy i pamięci, nie wolno korzystać z żadnych źródeł ani z podpowiedzi. VII etap trwa nie dłużej niż pół godziny (ale kwestionariusze można oddawać wcześniej).
Żeby wziąć udział w VII etapie, trzeba do czwartku 6 września 2018 do godziny 23:59:59 wysłać mejlem swoje zgłoszenie (tylko imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania) pod adresem biuro@ogroddoswiadczen.pl. Zgłoszenie przysłane nawet sekundę później nie zostanie przyjęte.
d) Bezpośrednio po zakończeniu VII etapu rozpoczyna się finał Konkursu, który polega na zsumowaniu etapowych indywidualnych wyników i ogłoszeniu łącznej punktacji oraz na wręczeniu nagród zwycięzcom. Laureatami Konkursu zostaje tych dziesięciu uczestników, którzy w kolejności zdobyli w sumie najwięcej punktów. Przy równej liczbie punktów wyższą lokatę zajmuje ta osoba, która uczestniczyła w większej liczbie etapów. Jeśli i to nie dałoby rozstrzygnięcia, decydują pytania dodatkowe losowane przez rywali.
e) Tematyka pytań VII etapu Konkursu oraz ewentualnych pytań dodatkowych może (nie musi) dotyczyć faktów z życia i twórczości Stanisława Lema nie związanych z dziełem „Pokój na Ziemi”.
Wiele źródłowych informacji znaleźć można na internetowej stronie Mistrza (lem.pl), zwłaszcza w Lemopedii, a także w książce Stanisława Beresia „Tako rzecze Lem”.
f) Informacje o uczestnikach Konkursu (tylko imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania oraz liczba zdobytych punktów) będą sukcesywnie podawane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl.
g) Prawidłowe odpowiedzi na 60 konkursowych pytań zostaną podane na internetowej strronie Ogrodu w drugiej połowie lipca 2018
4. Zasady punktacji:
a) Odpowiedzi na pytania styczniowe, lutowe i marcowe można przesyłać w dowolnym terminie – aby do 31 marca 2018. Za trafną odpowiedź na każde pytanie uczestnik zabawy dostaje dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus dwa punkty.
b) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań kwietniowych, majowych i czerwcowych zostaną nadesłane w ciągu miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus dwa punkty.
c) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań kwietniowych, majowych i czerwcowych zostaną nadesłane po upływie miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje jeden punkt, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus jeden punkt.
d) Za trafną odpowiedź w siódmym etapie dostaje się cztery punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus cztery punkty
Podstawą konkursowych rozstrzygnięć jest treść książki „Pokój na Ziemi” wydanej w 2009 roku w kolekcji "Gazety Wyborczej".
Wszelkie kwestie nie wymienione w regulaminie podlegają ziemskim zasadom dobrego obyczaju.
Nad przebiegiem Konkursu czuwa (oraz spory i wątpliwości rozstrzyga) trzyosobowe jury: Stanisław Remuszko – dziennikarz, pasjonat twórczości Stanisława Lema, Krystian Gardian – teolog i historyk, przedstawiciel Ogrodu Doświadczeń, Rafał Sworst, fizyk – kierownik Ogrodu Doświadczeń. Jury kieruje się niniejszym Regulaminem oraz zdrowym rozsądkiem.
Pierwsza nagroda w Konkursie to SŁAWA i komplet dzieł Mistrza (33 tomy). Zwycięzca otrzymuje również widoczną na zdjęciu odlaną z metalu statuetkę przechodnią, czyli strasznie ciężką (złoto?) butelkę Lemoniady, ufundowaną przez sławne wydawnictwo "Prószyński Media".
Kto wygra trzy konkursy czytelnicze (niekoniecznie pod rząd!), ten dostanie statuetkę na zawsze. Pozostałe nagrody, to cenne książki, wielkie czekolady z laskowymi orzechami oraz gratisowe bilety sezonowe do Ogrodu Doświadczeń.
Istotne postanowienia niniejszego Regulaminu nie ulegną zmianie, ale mogą jeszcze zostać wprowadzone drobne poprawki i uzupełnienia formalne i stylistyczne – pod warunkiem, że nie są niekorzystne dla Konkursowiczów.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2018, 11:52:28 pm wysłana przez olkapolka »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 26, 2018, 11:56:57 pm »
Te pytania chyba dotyczą innej książki...nie tej, którą czytałam...nawet nie próbuję odpowiedzieć...kompromitacja pewna.
Za to poprawiłam Ci linkę do Ogrodu Doświadczeń - bo miałeś Ogród Oświadczeń - nawet ciekawiej, ale niestety brak takiego ogrodu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 01, 2018, 10:53:41 pm »
Cytuj
Kochany Panie Augustynie,
Rzadko tu bywam, ale chętnie bym kiedyś porozmawiał o Ukrainie, skoro Pan - Rosjanin, jeśli dobrze zapamiętałem - mieszka w Odessie.

Stanisław Remuszko

pjes: skoro Pan taki zaawansowany w lekturach, to może wziąłby Pan udział w tegorocznej edycji "Lemoniady"? Obrabiamy "Pokój na ziemi"...
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-2
Tak jest, Panie Stanisławie, jestem Rosjaninem i mieszkam w Odessie. Jeżeli ma Pan chęć porozmawiać o czymś takim, jestem zawsze do usług.

P.S. Nie jestem bynajmniej zaawansowany w lekturach, tym niemniej chetnie wezmę udział w "Lemoniadzie-2018".
Oto, proszę, na pierwszy ogień:
1.   B – Nieprędko
2.   A – Z cicha pęk
3.   D – Gazzaniga
4.   A – Maszyna
5.   B – W lewej półkuli
6.   A – Morza Jasności
7.   D – Sztybletów
8.   B – Blondynki
9.   D – Ameryka – Ausralia – Ameryka
10.   D – 90 000 km

Ostatni punkt trochę nie zgadza się z tym, co pisał Lem: "bez problemów dotarł do strefy Radiowego Milczenia, wszedł na selenostacjonarną orbitę bodaj dwa tysiące mil nad Mare Nibium i posłał w dół pancernego zdalnika...". Ale teoretycznie obliczona wysokość selenostacjonarnej orbity wynosi 88 600 km. Chyba chodzi o orbicie statku w punkcie libracji - wtedy może być i mniej...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 01, 2018, 11:10:32 pm »
Nie mogę publicznie stwierdzić, czy Pana odpowiedzi są poprawne, ale - jako autor pytań - jestem pod wrażeniem!
Niech Pan koniecznie zgłosi je do Konkursu pod podanym adresem Ogrodu!!!
Pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 01, 2018, 11:44:56 pm »
Na pewno zgloszę się.
Z wyrazami szacunku - LA

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 02, 2018, 03:03:45 am »
Panie Stanisławie

https://www.youtube.com/watch?v=sc-xgFAXPKE

Z wyrazami szacunku

Drogi Augustynie, podziwiam Twoją - wyraźnie szerszą niż moja - zdolność darzenia szacunkiem. Ja, na przykład, mam sporą trudność z szanowaniem istot, teoretycznie, ludzkich, które jakimś cudem zawsze trafiają do linkowisk (rzuć okiem: https://marucha.wordpress.com/ - po lewej, dział "Polecamy") lub innych list polecanek osobników poniższego - i gorszego - typu:
https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/269354366568103
(Na zasadzie "swój ciągnie do swego", jak się zdaje.)

Czy płodzą - kolportowane kiedyś jako jeden z czołowych przypadków zejścia na psy, za sprawą użytkowników Neostrady, Internetu - kuriozalne "ogłoszenia towarzyskie" (w których twierdzą wprost, że z braku znajomych zmuszone są kupować sobie towarzystwo):
https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!topic/pl.rec.gory/BSJozr0EoAc

Ba, samo napotykanie się na nie na (ongiś) szanowanym forum odbieram jako nielichy zgrzyt... estetyczny.
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2018, 11:03:37 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 02, 2018, 11:41:10 am »
Q napiszę to wprost, bo być może tego nie widzisz. Takimi obraźliwymi wpisami jak powyższy kompromitujesz przede wszystkim siebie, ale także całe forum.
To mój ostatni wpis "w temacie", więc upraszam o nieodpowiadanie. Znam twoje uwagi do Remuszki.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 02, 2018, 11:53:37 am »
Forum skompromitowało się samo pozwalając - decyzjami, jak to ujął Cet., Rozproszonego Decydenta - "brylować" tu i hasać do woli wiadomemu osobnikowi. (Zajrzyj pod moje linki, bo może nie wiesz z czym masz do czynienia.) To mleko już się rozlało.
(Doświadczenia z kręgów brytyjskiej arystokracji jasno pokazują, że kluby, do których przyjmuje się każdego, albo i gorzej niż każdego, rychło tracą reputację i upadają ;). To samo - w mojej ocenie - spotkało Lem.pl.)

Przy czym znasz mnie, co prawda internetowo, ale latami. Wiesz, że styl moich obecnych wypowiedzi to nie jest mój typowy sposób bycia, że to do mnie radykalnie nie pasuje (pewnie to zwiększa Twoje uczucie przykrego dysonansu zresztą). Ale skoro upodobniliśmy się do Onetu to - w ramach tyleż znaku sprzeciwu co swoistego happeningu - postanowiłem owego onetowego stylu się nauczyć.

ps. Pamiętasz Goryllium? Lem jednak był prorokiem... Przewidział co się na jego forum będzie - od roku 2009 - działo...
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2018, 12:37:13 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 02, 2018, 02:47:40 pm »
Drogi Panie Q, uprzejmie proszę o wyrozumiałość dla mnie. Jeśli czytałeś moje wpisy, wiesz, że nie jestem aż takim wielbicielem Rosji - choć jestem Rosjaninem z pochodzenia. Sądzę – i zawsze sądziłem - że moja cudowna ojczyzna jest permanentnym zagrożeniem dla całego świata, Europy, a przede wszystkim dla Polski, jaka może zrobić się pierwszą z kolei ofiarą.
http://www.ljplus.ru/img4/p/a/partizan74/BEAR-cavalry_fin_small.jpg

Może pan Remuszko jest odmiennego zdania na ten temat – no cóż, każdy człowiek ma głowę na karku, i niech każda głowa myśle, jak potrafi. Ale jest on dla mnie przede wszystkim – starszym panem, jaki zwraca się do mnie z uprzejmym wpisem, i nigdy do tej pory nie zrobił on mnie nic złego. Dlatego nie widzę powodów, żeby prosto z mostu odrzucać i obrażać człowieka. Nawet gdyby był pan Remuszko choć 10 razy prorosyjsko nastawionym trollem internetowym, chyba nie chciałbym być uważanym za chama.

Przepraszam, jażeli coś nie tak powiedziałem.
Z głebokim szacunkiem - LA

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 02, 2018, 07:19:51 pm »
Lieber Augustin, b. szanuję to co teraz napisałeś, serio :).

(Niemniej... lojalnie ostrzegam. Zanim zechcesz poświęcić swój czas na wdawanie się w dialogi z owym "starszym panem" sprawdź - czy to zapoznając się z jego tutejszym "dorobkiem", czy z innymi internetowymi produkcjami - czym pachnie. A nuż uznasz wtedy mądrość znanego galicyjskiego powiedzenia, że nie z każdym śpiewać i tańczyć należy.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2018, 10:33:21 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 02, 2018, 08:46:29 pm »
@ LA
Dziękuję. Trzymaj się Pan własnych suwerennych ocen, wedle własnego rozumu i sumienia.
Serdeczności :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 02, 2018, 10:07:17 pm »
... wszedł na selenostacjonarną orbitę bodaj dwa tysiące mil nad Mare Nibium i posłał w dół pancernego zdalnika...". Ale teoretycznie obliczona wysokość selenostacjonarnej orbity wynosi 88 600 km. Chyba chodzi o orbicie statku w punkcie libracji - wtedy może być i mniej...
Pamętam, że dyskutowaliśmy to i wyszło nam, że Księżyc nie ma orbity stacjonarnej w ogóle, z tej przyczyny, że nie dominuje grawitacyjnie nad Ziemią ale dominuje nad statkiem a i obraca się względem Ziemi tak, że się nie obraca w ogóle - i w efekcie cokolwiek wisiałoby stacjonarnie nad Księżycem tworzyłoby z nim i Ziemią stały trójkąt i o ile oba te ciała orbitowałyby względem Ziemi (przez co na nią nie spadną) o tyle statek nie orbitowałby względem Księżyca i zleciałby na niego. Ponadto ten punkt na powierzchni Księżyca, który wymienia Lem (o ile pamiętam), nie leży na jego równiku, wykluczona jest więc orbita stacjonarna nad nim w ogóle. Jedyny sposób "zawiśnięcia" nad Księżycem to jak słusznie zauważył LA któryś punkt libracyjny, przy czym względnie blisko są dwa z nich, ale w skali orbity księżycowej są bardzo, bardzo daleko. Jeden mniej więcej 1/4 promienia orbity Księżyca w kierunku Ziemi, a drugi mniej więcej 1/2 w kierunku przeciwnym. Lem tu trochę pojechał jak na Lema ;) . Chyba, że wiszenie było aktywne, na silnikach - ale to znów trudno nazwać orbitą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 03, 2018, 12:27:30 am »
Pamętam, że dyskutowaliśmy to i wyszło nam, że Księżyc nie ma orbity stacjonarnej w ogóle, z tej przyczyny, że nie dominuje grawitacyjnie nad Ziemią ale dominuje nad statkiem a i obraca się względem Ziemi tak, że się nie obraca w ogóle...
Zadanie: Księżyc obraca się wokół swej osi z periodem T = 27,32 dni (miesiąc syderyczny). Masa Księżyca M = 7,348*1022 kg, jego promień R = 1,737*106 m. Jaką wysokość h musi wynosić orbita satelity, żeby był nieruchomy w stosunku do powierchni Księżyca, czyli znajdował się na orbicie stacjonarnej?

Rozwiązanie: Zgodnie z drugą zasadą Newtona
G*Mm/(R + h)2 = m(2π/T)2*(R + h)     =>
          ________
h = 3√GMT2/4π2 – R = 8,7*107 m ≈ 90 000 km    (tutaj π - to pi=3,1415926)

Inna sprawa, że taka orbita byłaby nadzwyczaj chwiejna ze względu na wpływ grawitacyjny Ziemi. Nawiasem mówiąc, Ziemia również jest satelitą stacjonarną dla Księżyca.
Jak słusznie piszesz, maźku, Lem tu trochę pojechał jak na Lema - i z równikiem, i z wysokością, ale matematycznie zadanie niby da się rozwiązać.

No, już czekam z lękiem na miażdżącą odpowiedź ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 03, 2018, 09:41:44 am »
Tylko bez miażdżenia ;) .
W układzie dwóch ciał Księżyc-statek tak właśnie można wyliczyć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Lemoniada 2018
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 18, 2018, 03:39:42 pm »
Uprasza się P. T. Lemoniadowiczów o niepodawanie na Forum detali dotyczących konkretnych źródeł Ich odpowiedzialnej wiedzy.
Wiedzę tę należy wysyłać pod adresem: ogrod@mim.krakow.pl.

R.

Seria druga (luty 2018):

11. Jaką linią lotniczą Tichy z Tarantgogą przylecieli do Miami?
A. Amerykańską      B. Brytyjską           
C. Francuską      D. Niemiecką

12. Z nowoczesnego sztucznego satelity można policzyć na powierzchni Ziemi:
A. rozsypane zapałki      B. przechodniów na ulicy
C. liczbę szprych w rowerze      D. wróble na gałęziach

13. W którym roku ukazało się pierwsze polskie wydanie “Pokoju na Ziemi”?
A. 1967      B. 1977      C. 1987      D. 1997

14. Który bliźniak był starszy?
A. Romulus      B. Polluks      C. Remus      D. Kastor

15. Jaka jest odległość oczu przeciętnego stojącego człowieka do księżycowego horyzontu?
A. 1 km      B. 2 km      C. 3 km      D. 4 km

16. Kto sieje ewolucję, ten zbiera:
A. Burzę      B. Emocje      C. Rozum      D. Świadomość

17. Ile mniej więcej ważył Gramer?
A.50 kg      B. 75 kg      C. 100 kg      D. 150 kg

18. Ułożyć (i dołączyć do mejla z odpowiedziami) zabawne hasło encyklopedyczne na 100-500 znaków, objaśniające znaczenie słowa “pintelou”...

19. Jak miał na imię nadzwyczajny pełnomocnik doradcy do spraw globalnego bezpieczeństwa przy sekretarzu generalnym ONZ?
A. Filon      B. Kakesut      C. Hamm      D. Tojeono

20. Z czyim sektorem sąsiadował sektor amerykański w kraterze Flamsteed?
A. Polskim      B. Japońskim   C. Niemieckim   D. Francuskim

« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2018, 06:14:21 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )