Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Luty 11, 2018, 02:07:29 pm »
Widziałem, widziałem... zresztą natychmiast to rozgryzłem. Musiał chłopak nie cierpieć teściowej, żeby tyle kasy wydać ;) ... Zbrodnia genialna. Ciało może i miliony lat na widoku a nikt na to nie wpadnie ;) . Bagażnik też pewnie nie jest pusty. Taki miliarder to ma wrogów na pęczki.
92
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Luty 11, 2018, 01:39:28 pm »
Taktak...Niezwyciężony...bromy...bory...a czy Panowie widzieli ładunek tego FalconaH?
Około 12 minuty - w lince liva.
Nie wiem czy się śmiać, czy płakać...man's world...otóż jeśli ktoś przegapił...pierwszym ładunkiem Falcona Heavy była czerwona Tesla - ze Starmanem na pokładzie - prowadzi ją niezmordowanie od kilku dni:
https://www.youtube.com/watch?v=y3niFzo5VLI
https://www.spidersweb.pl/2018/02/tesla-w-kosmosie.html
93
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hokopoko dnia Luty 11, 2018, 12:07:00 pm »

Gdy byłem dzieciakiem, lubiłem słuchać Księżycową w wykonaniu Wiktora Merżanowa:
http://mp3co.co/song/125418266/V_Merzhanov_L_Betkhoven_14_ya_sonata_soch_27_2_do_diez_minorAdazhio_sostenuto/
(proszę kliknąć na przycisk "Слушать")
i wydawało mi się to wtedy całkiem nieźle.

Mierżanow może być, grane to po bożemu, ale bardzo przyzwoicie. Ciekawsze wydaje mi się nowsze nagranie z koncertu w Moskwie w latach 90. Zwłaszcza trzecia część tej sonaty, która ma taki fajny taneczny puls (ale fragment z linku niżej za krótki, żeby to wyłapać). Życzyłbym wszystkim młodym pianistom, kreowanym przez wytwórnie na gwiazdy, takiego grania. Nie byłoby źle.

https://www.allmusic.com/album/recital-in-the-great-hall-of-the-moscow-conservatoire-mw0001860024

94
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Luty 11, 2018, 12:59:06 am »
najlepsi przedstawiciele narodu ukraińskiego umierali na Majdanie

Czy Majdan '2014 ma coś wspólnego z Rosją?

R.
95
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Luty 11, 2018, 12:44:51 am »
Zgadzam się, maźku, z każdym Twoim słowem i każdą kropką. Pozostaje tylko nazwać głównego naszego ciemiężyciela po imieniu - dlaczegoś wydaje mi się, że zaczyna się od litery R ;)
Wydaje mi się, że sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, nawet jeśli lokalnie a zwłaszcza w tym momencie zaczyna się na R.

W każdym razie jeśli chodzi o Polskę to różnie to bywało, w niektórych czasach to R mogła powiedzieć o Polsce, że ją ciemiężyła (musieli to strasznie przeżyć, skoro Święto Jedności Narodowej ustanowili w rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla). To samo można powiedzieć o Polsce względem Ukrainy.

Z kolei kiedy już Polska była ciemiężona, to z trzech stron, bo trudno powiedzieć po prostu, że przez Rosję, Prusy i Austrię, bo dziś jedno z tych państw nie istnieje, a jedno jest pacyfistycznym cieniem okrawka potęgi Habsburgów. Ogólnie jednak Polska była ciemiężona przez Niemcy i Rosję, z czego się wydobyła głównie dzięki temu, że ci wielcy padli na kolana w efekcie I wojny światowej. Wtedy też i z podobnego powodu powstała Ukraina, a nawet chyba ze dwie.

Tak jak Was Stalin szybko wchłonął i zapuścił swoje rządy tak my po 1920 mieliśmy spokój i ZSRR do 17 września 1939 roku nic nam nie zrobił. Jednak to, że ZSRR dogada się z Niemcami w kwestii przywrócenia porządku i likwidacji dziury na mapie (ponownego podziału Polski między siebie) było największą obawą od końca I wojny światowej.

Co się stało i jestem pewien, że gdyby III Rzesza nie napadła następnie na Zachodnią Europę ani ZSRR to "problem Polski" zostałby zlikwidowany i nikt (to znaczy "Zachód" z USA włącznie) nie kiwnął by nawet palcem w bucie. W efekcie nastał rok 1945 i pomyśl sam, na co Polska powinna liczyć w Jałcie, jako o ile pamiętam piąta siła militarna w tym konflikcie jeśli chodzi o liczbę żołnierzy danej narodowości? A co dostała? Przyjaciele, Alianci nasi, wepchnęli nas (i Was) Stalinowi do gardła, żeby się nażarł o przestał patrzeć łakomie na zachód. Dali mu co chciał, Polskę, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię - bo to dla nich były "dzikie pola", jakieś tam kraje coś jak Czarny Ląd czy inne Antypody.

Tak więc ja bym nie powiedział, że wszystko jest na R. A zauważ, że to Jałta daje podstawę R do "ubiegania się" o Was i jeśli kiedyś - o nas.

Niestety historia Ukrainy jako suwerennego państwa jest b. krótka. Po raz pierwszy Centralna Rada zapowiadała niepodległość w listopadzie 1917 r., kiedy powstała Ukraińska Republika Ludowa. URL istniała - z przerwami - do kwietnia 1920 r., po czym większa część terytorium Ukrainy przeszła pod kontrolę bolszewików, reszta zaś - do Polski, Węgrów i Rumunii.
A czasów Chmielnickiego nie zaliczacie do okresu samostanowienia? BTW w Chełmie jest grób premiera Filipa Filipczuka (Пилип Пилипчук - nie jestem pewien, czy lepiej po polsku Filip Filipczuk, czy Pyłyp Pyłypczuk, bo o ile nazwisko Pilipczuk w Polsce występuje dość często, o tyle nie występuje imię Pilip).

Zresztą, muszę się zastanowić... przypuśćmy, że D.H. rzeczywiście był królem Ukrainy, królował również w Chełmie, gdzie i został pochowany... to czy nie wynika z tego przypuszczenia, że Chełm jest miastem ukraińskim?  :) :) :)
Tego króla szuka Fundacja Poroszenki (wasi naukowcy przyjeżdżają i kopią z naszymi). Takie mam wrażenie, że Fundacja Poroszenki nie wydawałaby pieniędzy, gdyby nie miała jasno określonego, politycznego celu. W czasie II wojny światowej Ukraina poszła za Niemcami i generalny gubernator Hans Frank przekazał ten kościół Ukraińcom. I to oni, w czasie wojny (a więc w stosunkowo krótkim czasie), przebudowali jedną z krypt na "Kryptę Daniela" i odczyniali tam jakieś narodowe obrzędy nad jego domniemaną trumną (o której nie mieli pojęcia, gdzie jest, zresztą jak my nadal teraz). Myślałem, że Daniel jest dla Was kimś takim jak Mieszko I dla nas.
Grzebasz się w grobowcach? Ale jak zostały zidentyfikowane zwłoki syna D.H.? Przez badanie DNA?
Znam się z naczelnym archeologiem i wołają mnie na konsultacje w kwestiach architektoniczno-budowlanych, więc jestem na bieżąco przy tym kopaniu. Obiecałem jednak, że nie będę publikował żadnych zdjęć z wykopalisk przed naukowym opracowaniem znalezisk albo mnie tam zakopią.

O ile wiem być może badanie DNA zostanie wykonane. Na razie jest to identyfikacja na podstawie tzw. kontekstu miejsca, tzn. co przy nim znaleziono, jak był pochowany itd.
96
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Luty 10, 2018, 11:33:28 pm »
Do słuchania Beethovena w interpretacjach Gilelsa to mnie akurat zachęcać nie trzeba, mój ulubiony komplet Sonat to właśnie jego nagrania (aczkolwiek "Księżycową" wolę w wydaniu Solomona), koncerty też są świetne.
"jeden z najlepszych" - pewnie tak, tyle że taka lista byłaby dość długa, więc takimi klasyfikacjami bym się za bardzo nie przejmował  :)
Gdy byłem dzieciakiem, lubiłem słuchać Księżycową w wykonaniu Wiktora Merżanowa:
http://mp3co.co/song/125418266/V_Merzhanov_L_Betkhoven_14_ya_sonata_soch_27_2_do_diez_minorAdazhio_sostenuto/
(proszę kliknąć na przycisk "Слушать")
i wydawało mi się to wtedy całkiem nieźle. Ale wykonanie Solomona Cutnera - to rzecywiście szczyt sztuki wykonawczej:

A mnie się ledwo co taka lemowska niszówka wygrzebała:

Q, tribute to Snanisław Lem - to dobrze, ale muszę przyznać się, że wcale nie znam się na współczesnej muzyce elektronicznej. Z początku wydało mi się, że to kocia muzyka :). Albo też komuś zrobiło się niedobrze :-\.
Przepraszam, jestem kompletnym ignorantem w tej sztuce.
97
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Luty 10, 2018, 04:19:14 pm »
A mnie się ledwo co taka lemowska niszówka wygrzebała:

Tytuł "Ola u Lema w polu", hehe.

Info o twórcy (z Torunia rodem, chłop wbrew pozorom, filozof z wykształcenia):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brunette_Models
98
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez draco_volantus dnia Luty 10, 2018, 03:49:01 pm »
muszę sobie zapamiętać ten piękny pojazd pana Zagłoby na przyszłość
99
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Luty 10, 2018, 01:24:29 pm »
Ano, może tylko dodam, że tę stratę odnotowały media od prawej do lewej (lub jak kto woli - odwrotnie)
/.../
Bez czepiania się, szpilek wtykania... widać zatwardziała anarchistka nie dała się...zaszufladkować?
Lub szuflady nazbyt pojemne, że każdemu coś.

W sumie to trochę jak z Lemem (dyskusja o poglądach jego się przypomina ;)), powyżej pewnego progu intelektualnego (i charakterologicznego) spojrzenie na sprawy robi się szerokie, zniuansowane... Co zresztą w jej utworach doskonale było widać... Ot, choćby Anarres - niby utopia zgodna z bliskimi Zmarłej ideałami, a tak opisana, że zwiewać się stamtąd chce, a znów Urras - piekło wyzysku, ale barwne, żywe... rajskie miejscami? a jeden z tamtejszych profesorów, choć na konserwatystę, reakcjonistę z propagandowych czytanek wręcz, upozowany, poza tym swój chłop. Albo Werel - kraj byłych posiadaczy niewolników, mentalnie wciąż na etapie tużpowojennosecesyjnego  amerykańskiego Południa, ale jak już tamtejszy oficer na scenę wchodzi, to gentleman (z Południa ;)) - istny Orry Main, idol gospodyń domowych ;) - w sumie. O tym jak zręcznie minusy i plusy (bo były, mimo wszystko, i takie) stalinizmów z maoizmami w "Opowiadaniu świata" zbilansowane - już wspominałem (nawet Oramus, choć komuny nie kocha, chwalił).
Ją też by mogli w obu "TP" zamieszczać, gdyby po polsku pisała.

Edyta:
Jak teraz patrzę tośmy nawet o tym, z pół roku temu, gadali:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=627.msg69822#msg69822
100
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Luty 10, 2018, 12:36:10 pm »
We wtorek 27 marca przypada XII rocznica śmierci Mistrza. Dzięki uprzejmości .chmury, będę miał możność zapalić tego dnia znicz na jego grobie, a gdyby ktoś chciał okołogrobowo pogadać, to parę dni wcześniej podam, o której godzinie będziemy na Salwatorze. .chmura ma w swoim samochodzie jeszcze dwa miejsca i życzliwie oferuje je potencjalnym chętnym z trasy Warszawa-Kraków i z powrotem :-)

R.

pjes: teoretycznie wizyta może odbyć się także dzień wcześniej czy później, ale o tym też powiadomię ze stosownym wyprzedzeniem.   
Strony: 1 ... 8 9 [10]