Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Sierpień 14, 2018, 01:42:46 pm »
Cytuj
Ja dla odmiany - w piątek byłam w Krakowie na koncercie - gdzie jest wiesioł? nie będę za niego roboty robiła;) - koncercie Rogera Watersa...
Ouuł...no ślicznie.  :)
Ja miałem okazję widzieć "żywy pomnik" 16 lat temu (o! też w piątek) Nie politykował, mijając teksty piosenek - po prostu grał i śpiewał - według jednych znakomicie
https://www.rockmetal.pl/relacje/waters.02.html
A według innych - mniej znakomicie
https://www.artrock.pl/zagrali/30/roger_waters_8211_in_the_flash_tour_warszawa_stadion_gwardii_07_06_2002.html
Cytuj
przegrywając analogii na basfy -
Chyba winyle na basfy  ;)

Tymczasem lelum-polelum (dobra nazwa dla tego offa) ciąg dalszy - wakacyjnie

Mam skojarzenia jak chlorea ...  :D
12
Forum po polsku / Odp: "Space - The Final Frontier"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 14, 2018, 01:03:24 am »
Odgrzeję, bo trochę się w "StarTreku" ostatnio zdarzyło. Pierwsze sezony obu nowych serii okazały się całościowo tak słabe, jak po obejrzeniu pierwszych ich odcinków pisałem (choć - jeśli wierzyć vox populi z IMDB - późniejsze epizody są w oczach statystycznego oglądacza lepsze od wczesnych)*. Niemniej... stał się cud ;) i przedstawiciele wytwórni postanowili wsłuchać się w głos widowni, w efekcie czego drugi sezon "The Orville" ma być (prawie) wolny od wmuszanego dotąd jego producentom chumoru, a znów drugi sezon "Discovery" radośniejszy, bardziej optymistyczny i podobniejszy do wcześniejszego "Treka" (głównie abramsowego, ale zawsze). Zmiany te widać dość wyraźnie w zwiastunach:


Ale żebym spodziewał się czegoś na miarę "TNG", to nie powiem...

* Nie wiem, mówiąc nawiasem, czy Lem - gdyby dożył - dalej by "ST" oglądał, skoro ja - teoretycznie ;) fan - mało od tych koszmarków nie odpadłem.

Nie koniec jednak na tym... CBS wylał dotychczasowych showrunnerów "DSC" a zatrudnił p. Alexa Kurtzmana (mniej zdolnego z abramsowych pomagierów) by nie tylko ich zastąpił, ale i dalej "ST" a świat jego rozwijał:
http://www.startrek.com/article/kurtzman-inks-5-year-trek-extension
Wybór mało obiecujący (w końcu to partacz od niedawnej "Mumii") ale - wspomniane (w)słuchanie się kłania - osłodzony tym, że gentleman ów ściągnął zaraz z emerytury Patricka Stewarta i zapowiedział nowy serial z kapitanem Picardem:

Sala - jak widać - wiwatowała, ale i to więcej obaw, niż entuzjazmu, budzi, bo wszyscy pamiętają: 1. jak się powrót klasycznych bohaterów w "Gwiezdnych wojnach" skończył, 2. że A.K. to brakorób.

Tak, fani "ST" to jednak straszni malkontenci, już nawet nazwisko Stewart ich nie cieszy. Wymagają cudów - np. dobrego scenariusza. ;)...
...na co o dziwo pewne szanse są, bo ktoś sobie przypomniał, że fabuły "Treka" tworzyli kiedyś nieźli autorzy SF i do pisania jednego odcinka (z planowanych mających towarzyszyć "Discovery" króciaków) posadził Michaela Chabona:
http://www.startrek.com/article/chabon-writes-short-trek-calypso
Może na tym się nie skończy?

Fanfilmy z kolei ledwo zipią, ale zipią, znaleźli się jednak chętni kilkuminutówki kręcić (i oglądać), i nawet coś tam z ducha oryginału czasem czuć. To teraz najprawdopodobniej czołowa fan seria, "These are the Voyages..." się zwie:
Owo fanowskie kręcenie sięga zresztą po nowe formy (np. taki hipsteryzmo-vontrieryzm powstał ledwo co):

I nowe kraje obejmuje, choćby sąsiednie Czechy ::):


Najgorzej, chyba, dzieje się ze "StarTrekiem" kinowym, bo - co prawda - sam Quentin Tarantino z pomysłem na scenariusz (sic!) do Paramountu przybieżał:
http://deadline.com/2017/12/quentin-tarantino-star-trek-movie-jj-abrams-1202220032/
https://www.youtube.com/watch?v=rzNnfKT6IrM
Ale rychło się okazało, że: primo - nie wiadomo czy Q.T. ów scenariusz osobiście napisze i sfilmuje, secundo - najpierw powstanie film bazujący na odrzuconym pomyśle na "ST XIII", który niejaka pani Clarkson (dorobek to ona ma nieduży) wyreżyseruje:
https://trekmovie.com/2018/04/25/breaking-paramount-ceo-confirms-two-star-trek-films-in-development/
https://trekmovie.com/2018/04/26/reports-paramount-looking-to-s-j-clarkson-to-direct-star-trek-4-with-chris-hemsworth-returning/
A na koniec aktorzy (odtwórcy obu Kirków - ojca i syna) współpracy odmówili, bo za mało im zaoferowano:
https://naekranie.pl/aktualnosci/chris-hemsworth-i-chris-pine-nie-wystapia-w-star-trek-4-powodem-pieniadze-3426351
(I coś mi się zdaje, że teraz paramountowcy gorączkowo kombinują co dalej...)
13
Forum po polsku / Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 13, 2018, 11:58:53 pm »
Nie wiem czy komiks multimedialny robiący za pracę zaliczeniową do wątku ekstrakcyjnego się kwalifikuje (sam miałbym wątpliwości, bo chyba nie ta ranga), ale tu go z pewnością dam ;):
14
Forum po polsku / Odp: Czy uważacie, że olkapolka, liv i maziek powinni stracić uprawnienia?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Sierpień 13, 2018, 09:30:46 pm »
Cytuj
nota bene "chłopstw" to najdłuższy polski wyraz z literkami poukładanymi alfabetycznie
Cytuj
a tylko podałem słówko. Tezę o jego słownikowym nieistnieniu postawił ktoś inny ;)
Rzeczone słówko w słowniku jest. Spierać się o definicję słownika nie ma sensu.
Po zmianie ustrojowej i pojawieniu się "wolności" medialnej każdy może wypisywać wszystko, jak chce nazwać, a potem wydrukować pod dowolnym tytułem - choćby jako słownik.
Sam machnąłem kilka takich druków i nawet mają pewnie jakiś ISBN, dla jasności dodam - dla pieniędzy.
Powyższe nie oznacza rezygnacji z rozumu, zwłaszcza na tym forum.
Chodzi o słowo, a słowo ma to do siebie, ze powinno być używane. Nie widziałem przykładów użycia słowa "chłopstw". Oczywiście mogę sobie z bólem, lub tylko zgrzytem, takie użycie wyobrazić - ale to będzie radosna twórczość literacka a nie słownik, który powinien chyba obrazować jak jest - a nie, jak może być?
Te ostatnie prerokował Lem, w Kongresie bodaj...
Zmierzając do puenty, byłem ostatnio w dzikich stronach, gdzie niekoniecznie jest internet, ale na półkach obok cepelii tambylcy stawiali/stawiają książki, miedzy innymi słowniki.
Łamiąc wakacyjnego lenia okazyjnie zerknąłem. Z zerknięcia wynika, że w końcu lat 70-tych - podejrzane o samowzbudność słowo nie istniało.
Zatem, o ile istnieje, zostało powołane później, niewykluczone że rękami autora i drukarzy wydawnictwa "Muza", które samo w sobie ma ciekawą historię  8)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muza_(oficyna_wydawnicza)
Łapiąc odchylenie spiskowe, podejrzewam że powstało na zapotrzebowanie (słowo, nie wydawnictwo) niezaspokojonych skrablistów znudzonych banalnością języka. Ot, kilka punktów więcej, a i zaskoczyć można...
A...miało być do puenty... :)
Puenta w trzech obrazkach
Aleale - ja tu się wymandrzam a zdaje się, że mamy na forum filologa (dzieńdobrywieczór), mógłby rzecz rozstrzygnąć "od ręki". Może nawet "od niechcenia" .. :)
15
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MarcinF dnia Sierpień 13, 2018, 08:45:34 pm »
Nawiasem...nie wiem czy zauważyłeś ten wpis lemologa:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1479.msg74007#msg74007
...bo dotyczy poruszanego przez Ciebie tematu - neologizmów.

Zauważyłem, słyszałem o tym projekcie. Może obrodzić całkiem smacznymi owocami, jeśli uda się go zrealizować ;)

To nie wiem czy namawiać Cię do dołączenia do nas w Akademii Lemologicznej. Z jednej strony byłbyś tam - jako fachowiec - cennym Dyskutantem. Z drugiej... ta "Akademia"  w nazwie... ;)

Może to góra przyjdzie do Ciebie, Mahomecie ;). Dałem cynk skrzatowi o Twoim wśród nas objawieniu i  naszych tu rozmowach, więc niewykluczone, że inicjatywa ze strony Gospodarzy serwisu wyjdzie ;).

Akademię Lemologiczną zdecydowanie czytuję, nie jest mi obca ;) Gorzej z pisaniem, ale zdecydowanie nie wykluczam, że i ten moment nadejdzie ;)
A z inicjatywą... zobaczymy, kto będzie pierwszy ;)
16
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 13, 2018, 07:08:50 pm »
@MarcinF

Dziękuję za obszerną odpowiedź autobiograficzną :).

Nawiasem:
klasyfikacja quasi-zoologiczna gatunku ludzkiego z Podróży Ósmej

I mnie nieodmiennie bawi/zachwyca.

potrzebna jest zmiana tematyki na zasadzie płodozmianu - by móc się znowu Lemem nacieszyć jako zwykły czytelnik, a nie tylko badacz ;)

To nie wiem czy namawiać Cię do dołączenia do nas w Akademii Lemologicznej. Z jednej strony byłbyś tam - jako fachowiec - cennym Dyskutantem. Z drugiej... ta "Akademia"  w nazwie... ;)

Oficjalną drogą jak najbardziej można. Może nawet uda mi się to zrobić w najbliższych dniach.

Może to góra przyjdzie do Ciebie, Mahomecie ;). Dałem cynk skrzatowi o Twoim wśród nas objawieniu i  naszych tu rozmowach, więc niewykluczone, że inicjatywa ze strony Gospodarzy serwisu wyjdzie ;).
17
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Sierpień 13, 2018, 06:35:27 pm »
18
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Sierpień 13, 2018, 05:50:48 pm »
Oficjalną drogą jak najbardziej można. Może nawet uda mi się to zrobić w najbliższych dniach. Co do spowalniacza - właśnie czegoś takiego się obawiałem :D podejrzewam, że skalą talentu ustępuję profesorowi znacznie, więc mój produkt może dać nieoczekiwane efekty. Może jakiś kapelusz napoleoński, albo co ;)
Co do słownika - wstępnie sobie go zwizualizowałem na oprogramowaniu Wiktionary, ale jeszcze nie udało mi się tego ogarnąć od strony technicznej w pełni. W każdym razie - zgadzam się, że jest to bardzo praco- i czasochłonne. Więc kto wie, czy nie dopiero po ewentualnej habilitacji, jak już presja na jak największą liczbę artykułów i punktów zmaleje ;)
Zrób - warto:)
Myślisz, że jeśli nie peregrynator, to kapelusz? Zadziała jak czapka-niewidka i zakryje Cię przed atakującymi zajęciami?;)
Czasościsk i  jeszcze ta presja...tak się nie da myśleć;)
Nawiasem...nie wiem czy zauważyłeś ten wpis lemologa:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1479.msg74007#msg74007
...bo dotyczy poruszanego przez Ciebie tematu - neologizmów.

19
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 13, 2018, 02:12:59 pm »
...najznakomitszą z możliwych ilustrację do drramy "Korzenie", czyli efektowne streszczenie filmu "Upadek Berlina", uchodzącego za punkt szczytowy stalinowskiej propagandy, a raczej autopropagandy, bo onże sam wszystko tam zatwierdzał, osobiście nad produkcją czuwając:


ps. Drobne info:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Upadek_Berlina

I "Падение Берлина" w całości (zdaje się, że legalnie), jak komu się chce oglądać:
https://www.youtube.com/watch?v=t-hZam8dXHU
https://www.youtube.com/watch?v=1AHUQ1QRVn4
20
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MarcinF dnia Sierpień 13, 2018, 02:02:58 pm »
Oficjalną drogą jak najbardziej można. Może nawet uda mi się to zrobić w najbliższych dniach. Co do spowalniacza - właśnie czegoś takiego się obawiałem :D podejrzewam, że skalą talentu ustępuję profesorowi znacznie, więc mój produkt może dać nieoczekiwane efekty. Może jakiś kapelusz napoleoński, albo co ;)
Co do słownika - wstępnie sobie go zwizualizowałem na oprogramowaniu Wiktionary, ale jeszcze nie udało mi się tego ogarnąć od strony technicznej w pełni. W każdym razie - zgadzam się, że jest to bardzo praco- i czasochłonne. Więc kto wie, czy nie dopiero po ewentualnej habilitacji, jak już presja na jak największą liczbę artykułów i punktów zmaleje ;)
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10