Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 02:04:50 am »
Po raz kolejny, szerzej, o "Planecie Lem". Zacytuję najciekawszy fragment:

"To ma być coś ponad muzeum, coś ponad wystawę. Żywa kreatywna przestrzeń do spędzania czasu. Powstaną tam wystawy związane z językiem, komunikacją, w ogóle literą, o tym, jak powstaje język" - tłumaczy Helbin.
W budynku ma powstać nowoczesna ekspozycja poświęcona twórczości Stanisława Lema, przygotowana według pomysłu pisarza Jacka Dukaja. Realizowana będzie przez studio Tengent.
Wystawa bliższa będzie pobytowi na planecie Solaris niż tradycyjnej ekspozycji poświęconej życiu pisarza. "To będzie taka przestrzeń wysoce nasycona technologią. Nawet nie jestem w tym momencie w stanie powiedzieć, jakie narzędzia, jaka technologia będzie tam zastosowana. Nie znajdą się tam gadżety, które kiedyś należały do Lema, np. jego pióra. Sam Lem mówił, że twórcę poznaje się po jego twórczości. Ta przestrzeń, która będzie poświęcona Lemowi, będzie dotyczyła uniwersum jego myśli. I dobrze, powiem to, będzie można tam porozmawiać ze Stanisławem Lemem."

https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/W-Krakowie-bedzie-mozna-porozmawiac-ze-Stanislawem-Lemem,36574.html

A poza tym chcą kolej próżniową pod Łodzią testować co - jak słusznie zauważył (za maźkiem?) autor tekstu z "Wyborczej" - nasuwa skojarzenia z obłocznymi organowcami:
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23951100,przyszlosc-transportu-bedzie-testowana-pod-lodzia-na-tory-wyjedzie.html

I jeszcze ktoś Mistrza na takiej (dość zdumiewającej, choć niby wszystko w zgodzie z kryterium) liście umieścił:
https://www.msn.com/pl-pl/rozrywka/gwiazdy/znani-i-lubiani-nie-katolicy/ss-AAAyYMW?index=45
2
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 24, 2018, 08:30:15 pm »
Apone z "Obcego..." (faktycznie zwał się Al Matthews i miał za sobą dość imponującą przeszłość w U.S. Marine Corps):
https://www.avpgalaxy.net/2018/09/24/aliens-al-matthews-dies-age-75/
3
Forum po polsku / Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 24, 2018, 07:30:22 pm »
Nawet nie wiedziałem, że dziś tak prosto wszystko znaleźć... ::) No nic, sadowię się wygodnie w fotelu i czekam czym nas tu jeszcze zaskoczysz...
4
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae], czyli wszystkiozm stosowany
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 24, 2018, 07:23:02 pm »
Nie wiem, Q. Przypuszczam, że doskonałość pozakontekstualna, absolutna istnieje w tym samym sensie, w jakim istnieją np. liczby. Fizycznie liczby nie istnieją, a jednak w pewnym sensie rządzą światem, bo świat nasz niby to jest „matematyczny”. A może Platon ma rację, i ziemska „względna” doskonałość jest odzwierciedleniem wyższej doskonałości – pamiętasz „Państwo”, przykład ze stołem i ideą stołu. Nie wiem...

Załóżmy nawet, że świat platoński istnieje i zawiera nie tylko - jak gotów ograniczająco założyć Penrose - byty matematyczne, ale i inne idee.. Pozostanie jednak pytanie czy obecna będzie w takim świecie idea jakiejś obiektywnej doskonałości, czy wyłącznie idea czegoś, co za doskonałość jest uważane? A może wręcz idei doskonałości całe mrowie (m.in. idea doskonałości według Franciszka z Asyżu, idea doskonałości według Siddharthy Gautamy, idea doskonałości według Adolfa Hitlera, idea doskonałości według Józefa Stalina, idea doskonałości według Terminusa, idea doskonałości według Hokopoko, idea doskonałości według Lieber Augustina, idea doskonałości według Q, itd. itp.)?

Znowu nie wiem. Sądzę, ewolucja naturalna, biologiczna rzeczywiście „wpełza w każdą niszę”, bo porusza się na oślep. Natomiast autoewolucja jest kierowana przez człowieka, czyli istotę ponoć rozumną. Zatem, moim zdaniem, najpierw musi być ułożony jakiś plan działań, dążenia do z góry określonego celu... Diabli wiedzą...
— Przepraszam — łagodnie powiedział nieznajomy — po to, żeby czymś kierować, trzeba bądź co bądź mieć dokładny plan, obejmujący jakiś możliwie przyzwoity okres czasu. Pozwoli więc pan, że go zapytam, jak człowiek może czymkolwiek kierować, skoro pozbawiony jest nie tylko możliwości planowania na choćby śmiesznie krótki czas, no, powiedzmy, na tysiąc lat, ale nie może ponadto ręczyć za to, co się z nim samym stanie następnego dnia?
M.Bułhakow, Mistrz i Małgorzata

Jak wiadomo z punktu widzenia fizyki i biologii (a wbrew subiektywnemu doświadczeniu i praktyce społecznej) bezpieczniej jest - w świetle dostępnych danych - założyć nieistnienie wolnej woli. Czy zatem ruch cząstek sterowanych mieszaniną determinizmu i przypadkowości (zwaną chaosem deterministycznym), bo do tego zdaje się sprowadzać aktywność mózgu, można posądzać o jakąś górnolotnie pojętą rozumność, jakieś planowanie? Czy nie są to - być może cenne z pewnej perspektywy - złudzenia?

Ale nawet biorąc to od mniej filozoficznej strony... Skoro był pan chcący wyglądać jak zombie, i pani dążąca do tego by przypominać gada, oraz pan, który dal się zeżreć innemu panu (a nawet - póki jeszcze go trochę zostało - w tym żarciu również partycypował, bodajże swoje genitalia wcinając), to czemu nie mamy założyć, że w świecie istot postludzkich (jak to się teraz modnie zwie) znajdą się ochotnicy gotowi wpełzać w każdą niszę?

Natomiast Bogu (prawdziwemu) nie da się dorównać, bo my praw natury nie przeskoczymy.

Chyba, że w same te prawa (jak w w/w książce Dukaja) wpisane są - nieznane nam jeszcze - mechanizmy modyfikowania ich, czy wręcz wykraczania poza nie. (Wtedy odkrycie i wykorzystanie tych mechanizmów byłoby - trzymając się mojej koślawej przenośni - ekwiwalentem przebicia przez pisklę/pisklęta skorupki kosmicznego jaja.)
5
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Wrzesień 24, 2018, 06:17:09 pm »
Nie, livie, nie rozpaczam :)
Dyć wiem, żartowałem  :)
Wszystko przemija - tak musi być, i trzeba z tym się pogodzić.
A nawet docenić i być może, polubić - ale to gdy się  jest schorowanym stulatkiem... ;)
Lenny Kravitz? Żyd, pochodzenia ukraińskiego, właśnie dlatego ma na nazwisko Kravitz:
No ten - dlatego właśnie się dziwię, że Krawitz on, nie Portnoy. Krawczyków ci u nas dostatek, ale Portnojów na lekarstwo. Zresztą po ojcu...eee... a, to może dlatego?
Dzisiaj w Odessie też pogoda się zmienia, toteż nie powstrzymam się i wrzucę jesienną:
Ech...
U mnie miała być ta... niby nie o jesieni, ale mi się bardzo jesiennie kojarzy.

6
Hyde Park / Odp: Patriotyzm polski
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Wrzesień 24, 2018, 06:09:39 pm »
A moim zdaniem zachował się bardzo rozsądnie.
Oczywiście, mógł usiąść - każdy może, mijając chorych na lumbago i dotkniętych przez jeszcze gorsze gorsze sprawy. Natomiast w realiach jednego krzesła które w dodatku było już zajęte, pozycja siedząca byłaby jeszcze bardziej śmieszna. Zatem zachował się adekwatnie do sytuacji.
Na szczęście nie zaglądał dziecinnie pod stół, jak czynił to jego poprzednik wzywający szoguna.
7
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 24, 2018, 02:11:53 pm »
ilustrację ze scyzorykiem i dyskietką osobiście lubię chyba najbardziej  8)

Cóż... Czymże byłby Tichy bez scyzoryka i... jajecznicy ;).

Dodanie opisów ilustracji w sposób który by mnie interesował sprawiłby że musiałbym edytować cały post włącznie z oddzielnym zapisywaniem ilustracji. Nie mam już na to sił :P

Wystarczy drobna forumowa rozpiska na nasz użytek... ::)

Wybaczcie ale nie umiem tutaj cytować

W najprostszym wariancie starczy, że zrobisz to tak:
[quote]tekst wklejony metodą zaznacz, copy + paste[/quote]
8
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Wrzesień 24, 2018, 02:08:25 pm »
Ciekawa strona, o ile nikt jej jeszcze nie wrzucił - wszystkie misje NASA w jednym miejscu :) .
https://www.jpl.nasa.gov/missions/
9
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Wrzesień 24, 2018, 12:12:03 pm »
Moim zdaniem, maźku, nie tylko mogą, a i muszą. IMHO, na tym właśnie polega cel stworzenia. W końcu te istoty są istotami wyższego rzędu wobec Ohydków.
Z góry przepraszam, bo nie śledzę szczegółowo całości dyskusji z powodu tzw. "bieżączki", może więc odnosisz się do czegoś, co wyżej zostało powiedziane - ale w ogólności o ile ze względu na "równość wobec praw natury" nie powinno być przeszkód fundamentalnych, aby stworzeni mogli dorównać nieboskiemu stwórcy, o ile on sam nie umieści w nich takiej  blokady - to może być przeszkoda fundamentalna, aby przewyższyć. Wówczas, kiedy stwórca będzie z NFR (Najwyższej Fazy Rozwoju).

Dalej, jeśli istnieje Bóg (ten prawdziwy Stwórca, prawdziwy, a więc nie z tego świata tylko taki, który ma władzę nad prawami natury), to zasadne jest pytanie, czy jeśli my stworzymy życie, to my będziemy jego stwórcą, czy Bóg? Moim zdaniem na to pytanie nie da się odpowiedzieć inaczej, niż na wiarę. Więc pozostawiłbym je na boku.

Natomiast Bogu (prawdziwemu) nie da się dorównać, bo my praw natury nie przeskoczymy. Kwestia życia wiecznego jest oczywiście dyskusyjna, ale gdyby jednak ono było - to z punktu widzenia stworzonych istot jest to istotna różnica - czy ono jest, czy nie.

Strony: [1] 2 3 ... 10