Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Stanisław Remuszko

Strony: [1] 2 3 ... 512
1
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 11, 2018, 03:24:45 pm »
Bardzo Panu dziękuję :-)

R.

pjes: a kiedy można spodziewać się danych w tych samych kategoriach, tylko nowszych?

2
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 11, 2018, 11:27:22 am »
W ramach przymiarek do pewnego przedsięwzięcia związanego z Mistrzem usłyszałem od dwóch znających rynki zaprzyjaźnionych pisarzy-krytyków, że Lem jest obecnie najpopularniejszym polskim pisarzem w skali światowej (czy coś w tym rodzaju).
Nie zaprzeczam ani nie potwierdzam: lecz spytam, po czym to poznać? Jakie są kryteria? Skąd wiadomo, że jest tak albo siak?
Dawny druh Kuba Tatarkiewicz (od lat w USA) napisał mi wczoraj, że takim oczywistym kryterium jest liczba sprzedanych egzemplarzy, i podał link do rankingu bestsellerów Amazona: https://www.amazon.com/Best-Sellers-Books-Science-Fiction-Fantasy/zgbs/books/25/ref=zg_bs_pg_1?_encoding=UTF8&pg=1, w którym Mistrza nie ma wcale,
oraz linki do rankingu Rankera:
https://www.ranker.com/list/famous-writers-from-poland/reference?ref=fact_based&l=2461699
wedla których - w kategorii "writers" - Lem jest trzeci po Chopinie i Conradzie, a w kategorii "authors"
https://www.ranker.com/list/famous-authors-from-poland/reference?ref=fact_based&l=2461699
- ósmy (w dość osobliwym towarzystwie).
W Polsce, gdy chodzi o gazety, od dawna istnieje Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, z którego regularnych raportów jasno i twardo wynika to co wynika (kto chce, niech zajrzy pod https://www.zkdp.pl/ (teleskop).
Moje dwa pytania brzmią: czy, prócz linkowanych międzynarodowych rankingów, są może jeszcze jakieś inne? Oraz pytanie drugie: czy istnieje w Polsce coś w rodzaju wiarygodnego Związku Kontroli Sprzedaży Książek?

R.
   

3
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 09, 2018, 04:41:06 pm »
http://wyborcza.pl/7,75968,24019313,maziarski-w-iii-rp-nie-utracilismy-empatii-lecz-ja-odzyskalismy.html

wyatearp09.10.2018, 15:32
Coraz bardziej jestem przekonany, że obecne bezdyskusyjne wyraziste podziały tkwiły zalążkowo w naszym społeczeństwie ZAWSZE (przynajmniej po DWŚ), tylko się nie ujawniały. Taka była natura moich rodaków ćwierć wieku temu, pół wieku temu i ¾ wieku temu. Taka BYŁA I JEST. Temu dzisiejszemu ujawnieniu oraz wzmocnieniu poglądów i postaw sprzyja demokracja oraz anonimowość internetu i mediów społecznościowych. Z tych obiektywnych warunków (zjawisk i procesów) jedni politycy skorzystali lepiej, a drudzy gorzej – w sensie własnych korzyści propagandowo-wyborczych.
Na dłuższą demokratyczną metę władza w państwie jest taka, jakiej chce większość Narodu. A większość Narodu od zawsze duchowo chciała i chce PiS (mniejsza o nazwę). Kropka.
Pokażą to wybory samorządowe i parlamentarne. Może ktoś założyłby się o wielką wedlowską z całymi orzechami, że tak sie stanie?
Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, 504-830-13

4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 08, 2018, 09:53:09 pm »
W ciągu ostatnich 24 godzin - 135 wyświetleń. Zainteresowanie spada na pysk :-(

R.

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 07, 2018, 08:43:39 pm »
From: Stanisław Remuszko
To: Rafal Sworst
Sent: Saturday, October 06, 2018 5:15 PM
Subject: od Remuszki
Szanowny Panie Rafale,
Do końca października przekażę Panu 60 pytań wraz z odpowiedziami (numery stron) i bardzo bym Prosił, aby Pan zechciał w listopadzie to zweryfikować (także zgłosić swoje ewentualne uwagi, pogadajmy). Potem jest grudzień, a w grudniu nikt na nic nie ma czasu. Prócz emeryta, ma się rozumieć, który te zweryfikowane przez Pana 60 pytań podzieli i uporządkuje oraz prześle Panu 6 miesięcznych Porcji Ostatecznych w dwóch wersjach (jawnej i tajnej).
Jeśli Pan Kierownik nie uważa inaczej, to Ogród Doświadczeń powinien opublikować aktualizację Regulaminu oraz pierwsze 10 pytań Lemoniady 2019 jak poprzednio, czyli w wigilię Bożego Narodzenia.
Jestem po pierwszych przymiarkach, mam nawet pierwszą serię pytań, i muszę Panu rzec, że "Fiasko" to jest najtrudniejsza ze wszystkich ośmiu omawianych dotąd konkursowych książek Mistrza. Arcyciekawa, ale w żadnej z dotychczasowych nie ma nawet połowy tu podanych mnogich skomplikowanych faktów, wydarzeń i związków przyczynowo-skutkowych. Na dodatek jest to również napisane trochę profesorskim językiem, łącznie z nie do końca rozumianą terminologią, przez którą trzeba się przedzierać przy pomocy słowników i encyklopedii. Może zresztą ja po prostu jestem już za stary na takie zabawy.
Pozdrawiam Pana najserdeczniej :-)
Stanisław Remuszko
pjes: za finałowe 20 pytań wezmę się wiosną. Przypuszczam, że po zakończeniu prac tegorocznych będę musiał przez parę miesięcy porządnie odpocząć umysłowo od "Fiaska".
Oby wszystko nie zakończyło się fiaskiem...

*     *     *
Pracując lemoniadowo na „Fiaskiem”, natykam się na kolejne rzeczowe błędy Mistrza.
O ludzkich podróżach międzygwiezdnych już dyskutowaliśmy na Forum (z moją konkluzją, że to absolutnie niemożliwe z przyczyn czysto fizykalnych i astronomicznych). Takżesamo o „wodorowym napędzie strumieniowo-przepływowym” (str. 63). Dziś natomiast intuicyjnie widzę, że ganc niemożliwe jest również takie zamrożenie luckiego mózgu, jak je Mistrz opisuje na stronie 65.  „Fiaska”. Choćby nie wiem jak łamać astronaucie zęby i inne kości czaszki oraz tryskać płynnym azotem (str. 71), ścięcie mózgu w ułamku sekundy z przeskoczeniem fazy krystalizacji (cokolwiek to znaczy) jest niemożliwe ze względu na efekt jajka. Jajko wyjęte z wrzątku i wrzucone do zimnej wody zmniejsza temperaturę stopniowo, od zewnętrza do centrum. To nie może być ułamek sekundy. To musi trwać. Mózg oblany nawet zerem absolutnym będzie chłódł w czasie, chyba że dopuszczamy jego pełne miażdżenie.


R.

6
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Październik 06, 2018, 04:08:21 am »
Uzupełniając dotychczasowe forumowe wieści o projekcie "Planeta Lema" [m. in. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23869097,w-skladzie-solnym-na-zablociu-powstanie-planeta-lema-centrum.html], przytaczam dzisiejsze doniesienia Aleksandra Gurgula z "Gazety Wyborczej" (5 października 2018, 19:41):

Krakowskie Biuro Festiwalowe zostało zasypane wnioskami od pracowni i biur architektonicznych, które chcą zaprojektować "Planetę Lema" w Składzie Solnym.
Za cztery lata zabytkowy Skład Solny na Zabłociu ma zostać rozbudowany. Za około 105 mln zł powstanie w nim „Planeta Lema” o powierzchni około 4 tys. m kw. – centrum języka i literatury.

Na hektarowej działce

Władze Krakowa ogłosiły przed miesiącem międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt „PL”. – Otrzymaliśmy 93 zgłoszenia, z czego 10 przyszło z zagranicy – informuje Izabela Helbin, dyrektor KBF, które w przyszłości będzie operatorem tego miejsca.
Liczba wniosków robi wrażenie, bo do zaprojektowania jest jeden budynek i jego otoczenie na hektarowej działce. O popularności konkursu mogła zadecydować wysokość nagród (łącznie 200 tys. zł) oraz to, że autorzy finałowych prac otrzymają zwrot poniesionych kosztów.

Nie więcej niż pięć

– Nie jestem zaskoczony liczbą zgłoszeń. Spodziewałem się, że będzie ich około setki. Pozwala nam to spodziewać się, że do samego konkursu zostanie złożonych około 50 prac, z których wybierzemy projekty do drugiego etapu – komentuje Piotr Lewicki, przewodniczący jury konkursowego.
Do drugiego etapu sąd konkursowy wybierze nie mniej niż trzy, ale nie więcej niż pięć prac. Wszystkie będą zakodowane. Architekci będą mieli następnie czas do 1 marca 2019 roku na dopracowanie plansz i zrobienie makiety projektu. Rozstrzygnięcie konkursu władze Krakowa zaplanowały na 15 marca przyszłego roku.

[R]

7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 02, 2018, 09:41:47 pm »
Miły kąstans: 235 odwiedzin w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzięki za zainteresowanie :-)

R.

8
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 02, 2018, 12:07:00 pm »
Mówisz i masz:

Bartosz Kurek, który został wybrany na najlepszego siatkarza mistrzostw świata, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski dostali: Dawid Konarski, Michał Kubiak, Paweł Zatorski, Mariusz Szyszko, Jan Sokal. Złote Krzyże Zasługi otrzymali z kolei: Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek, Damian Szulc, Aleksander Śliwka, Damian Wojtaszek oraz członkowie sztabu szkoleniowego: Michał Mieszko Gogol, Robert Kazimierczak, Sebastian Pawlik, Tomasz Pieczko, Hubert Tomaszewski.

Belgijski trener tyż dostanie, ale - jako poddany - dopiero po zgodzie swojego króla.

R.

9
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 02, 2018, 11:43:45 am »
A tu mam dla Pana miazo coś, co go z pewnością zainteresuje:

https://www.remuszko.pl/wybory07/wersja_nowa.php

http://grm-rpwebvarnish.newscyclecloud.com/artykul/1200393-IBRiS-przed-TNS-i-Estymatorem.html

I podtrzymuję co do kropki wszystkie wyrażone tam poglądy.

R.

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 01, 2018, 11:39:56 pm »
Cytuj
Poza tym to trochę jakby nie to forum, żebyśmy twierdzenia przyjmowali na wiarę.
Niech Pan nie przyjmuje tych moich twierdzeń ani na wiarę ani na nic innego. Niech Pan mi nie ufa, jeśli te moje opinie wydają się Panu fałszywe, albo jeśli nie ma Pan na to ochoty. Przecież to proste.
A teraz muszę wyjść na mały spacerek przedsenny. Nie będzie mnie przy kompie prze pół godziny :-)
R.

11
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 01, 2018, 09:54:32 pm »
Metoda, metodyka, metodologia. Niech Pan sobie weźmie to, co Panu bardziej pasuje. Ja się nie upieram.
Pan nie ma zaufania do CBOS, który ja znam na wylot, a ja to zaufanie mam. I może przy tym zostańmy.
Wolałbym, by Pan odniósł się do wymienionego przeze mnie jedynego weryfikowalnego kryterium: zgodności wyników sondaży z wynikami wyborów.
Prowadzenie przez kilkanaście lat w ostrej kąkuręcji własnego biura oczywiście NIE JEST żadnym twardym argumentem.

R.

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 01, 2018, 07:32:09 pm »
Pana wypowiedź jest akurat a propos tego, co chciałem napisać a propos czegoś zupełnie innego. O tym zaraz, ale przedtem odniosę się do Pana słów.
Jako niedoszły fizyk uważam, że NIE MA JAK twardo zweryfikować opinii społecznych inaczej niż poprzez fizyczne doświadczenie.
Jedynym, powtarzam, JEDYNYM znanym mi doświadczeniem w tym zakresie są wybory. Wyniki tzw. exit polls, ogłaszane po zamknięciu lokali wyborczych, porównane z tym, co wcześniej twierdziły rozmaite sondażownie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Exit_poll
Wyniki sondaży moga być różne, ale wyniki wyborów są jedne.
Poza tym porównawczym kryterium pozostaje spokojna rzeczowa dyskusja metodologiczna, w której nie istnieją rozstrzygnięcia kategorycznie absolutne (typu: 2+2=4).
W aspekcie Pana głosu: znam rozmaite metodologie (przez kilkanaście lat prowadziłem własne biuro badania opinii), i w kwestii wiarygodności/miarodajności mam do CBOS zaufanie.
A teraz to, co chciałem napisać wcześniej (cytat z autentycznej korespondencji):

Szanowny Panie,
A propos wspomnianego dowodu, chciałem Panu zasugerować (podać link) lekturę hasła encyklopedycznego, które aksjomatycznie stwierdzałoby, że w naszym powszednim świecie/wszechświecie późniejsze nie może być przyczyną wcześniejszego - ale mimo guglowych poszukiwań w Wiki oraz Encyklopedii PWN nigdzie takiej supozycji nie znalazłem. Wychodzi na to, że związek przyczynowo-skutkowy w aspekcie CZASU jest dla rozumowania nieważny, nieistotny. Nie ma go ani w haśle "logika", ani "przyczynowość", ani "rozumowanie".
Stanisław Remuszko


Jeśli jestem ślepawy (co być może), będę wdzięczny za wskazanie linku.

R.


13
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Październik 01, 2018, 11:45:15 am »
Uważam, że drużyna siatkarzy powinna zostać odznaczona jakimś stosownym państwowym orderem. Za rozsławienie imienia Polski w świecie. Na przykład Złotym Krzyżem Zasługi. A genialny Bartosz Kurek dodatkową premią.

R.

[13:42] Z przyjemnością odnotowuję liczbę 207 wejść w ciągu ostatnich 24 godzin :-)

14
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Wrzesień 30, 2018, 09:44:08 pm »
Znam ją na wylot i tak uważam.

R.

15
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Wrzesień 30, 2018, 03:48:35 pm »
Dla porządku i do wiadomości ewentualnie zainteresowanych odnotuję, że gruntownie (zasadniczo) nie zgadzam się z opisami/opiniami/twierdzeniami pana Liva zamieszczonymi tutaj:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg74691#msg74691
Z mojej strony kończy to kontakty z panem Livem.

R

Strony: [1] 2 3 ... 512