Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hokopoko

Strony: [1] 2 3 ... 122
1
Forum po polsku / Odp: Zawód pilota (Opowieści o pilocie Pirxie)
« dnia: Luty 18, 2018, 09:25:12 am »
Mucha była chyba elementem testu - żywa czy nie, realna czy fantomowa, powinna być sterowana, a zdarzenia - zaplanowane. Tylko w takiej sytuacji - powtarzalności - test byłby miarodajny. W końcu tego drugie pilota, co się "rozbił" o księżyc, tez coś musiało doprowadzić do pasji. Stawiam, że była to taka sama mucha. Chyba że wpuścili mu mysz albo wiewiórkę  ::)

2
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 18, 2018, 09:11:43 am »
"Miodny głos" ujdzie, ale to było nawiązanie do koloru złotego. Bo często mówi się "złocisty głos" - a złocisty, w takiej pozytywnej przenośni, to u nas będzie miód. O oliwie też co prawda mówi się "złocista oliwa", ale raczej nie używa się tego w przenośni, szczególnie gdy idzie o określenie barwy głosu. Co do gramatyki, chętnie pomogę - o ile będę wiedział  8). Tylko najlepiej załóż w tym celu nowy temat w Hyde Parku.

Aida - z tych najbardziej znanych oper Verdiego tę lubię najmniej, słucham rzadko, więc i nie mam za bardzo porównania. Za to Turandot to moja ulubiona opera Pucciniego. Del Monaco jest świetny, ale gdybym miał wybrać nagranie całości, to może byłby to Molinari-Pradelli z Nilsson i Corellim  :)




3
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 17, 2018, 07:29:33 pm »
Nie wiem, jak w Rosji, ale u nas powiedzenie o czymś, że płynie jak oliwa, nie musi być uznane za komplement  ::)

A w tej arii... gdybym nie wiedział, o czym to jest, może bym się i miodnym głosem zachwycił - ale to nie ta tematyka, nie te emocje. To do oliwy, nie do Bergonziego, bo dramatyzmu w jego wykonaniu nie brakuje. Na plus też orkiestra, bo ta u Corellego trochę sentymentalno-powłóczysta.

No, skoro Włochów było dwóch, dodajmy trzeciego, którego najbardziej lubię. Super Mario del Monaco.




4
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 14, 2018, 12:39:24 pm »

Hokopoko, a czy nie zechciałbyś tak posłuchać opery włoskiej?
Oto, proszę, Franco Corelli, Pagliacci. Jedno z moich ulubionych nagrań.



A co bym miał nie chcieć, jasne, że posłucham :) Chociaż tę akurat arię wolę w wykonaniu Richarda Tuckera (jeśli mnie pamięć nie myli, kiedyś już to tu wrzucałem). Corelli głos ma super,  ale gdy trzeba emocjonalnie pójść na całość, czegoś mi u niego brakuje - może tej odrobiny brudu, zgrzytu, które dodają autentyczności.




5
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 11, 2018, 12:07:00 pm »

Gdy byłem dzieciakiem, lubiłem słuchać Księżycową w wykonaniu Wiktora Merżanowa:
http://mp3co.co/song/125418266/V_Merzhanov_L_Betkhoven_14_ya_sonata_soch_27_2_do_diez_minorAdazhio_sostenuto/
(proszę kliknąć na przycisk "Слушать")
i wydawało mi się to wtedy całkiem nieźle.


Mierżanow może być, grane to po bożemu, ale bardzo przyzwoicie. Ciekawsze wydaje mi się nowsze nagranie z koncertu w Moskwie w latach 90. Zwłaszcza trzecia część tej sonaty, która ma taki fajny taneczny puls (ale fragment z linku niżej za krótki, żeby to wyłapać). Życzyłbym wszystkim młodym pianistom, kreowanym przez wytwórnie na gwiazdy, takiego grania. Nie byłoby źle.

https://www.allmusic.com/album/recital-in-the-great-hall-of-the-moscow-conservatoire-mw0001860024



6
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 10, 2018, 10:50:09 am »

A teraz Gilels - mój rodak, można powiedzieć, gdyż urodził się w Odessie. Niektórzy eksperci sądzą, że jest jednym z najlepszych pianistów świata. I jestem skłonny zgodzić się z nimi, bo fascynująca gra Gilelsa od razu zachwyca słuchacza.

Jeżeli chcesz, proszę posłuchać nieśmiertelną Księżycową sonatę Beethovena w wykonaniu Emila Gilelsa:




Do słuchania Beethovena w interpretacjach Gilelsa to mnie akurat zachęcać nie trzeba, mój ulubiony komplet Sonat to właśnie jego nagrania (aczkolwiek "Księżycową" wolę w wydaniu Solomona), koncerty też są świetne.
"jeden z najlepszych" - pewnie tak, tyle że taka lista byłaby dość długa, więc takimi klasyfikacjami bym się za bardzo nie przejmował  :)





7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 05, 2018, 07:43:58 pm »
LA,

apostrofem się nie przejmuj, Polacy też często mają z tym problem. Zasada jest niby prosta: apostrof sygnalizuje głoskę, której się nie wymawia (stojącą przed apostrofem). Np. Verne > Verne'a, bo wymawiamy 'Verna', e znika. Tylko że przy obcych nazwiskach nie zawsze wiadomo, jak wymówić, więc i nie wiadomo, jak napisać.

A co do Wagnera - nie przepadam za jego muzyką właśnie, poglądy nie mają tu wpływu, bo te rzeczy rozgraniczam. Parę fragmentów w małych dawkach i w konkretnych wykonaniach - owszem, ale całościowo te Wagnerowskie elefantiazy wydają mi się komiczne. No, nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi się ta muzyka ze starymi kreskówkami Disneya  ::)


To coś z innej beczki



8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 04, 2018, 12:32:45 pm »
Tak, czarujący, patetyczny czy ponury, Frick zawsze potrafił przykuć uwagę. Nawet Wagnera mogę w jego wykonaniu słuchać  :)



ps
w polskim apostrof u Verdiego niepotrzebny  ;)

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 03, 2018, 12:00:37 pm »
z innej beczki


10
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Styczeń 27, 2018, 10:34:52 am »

@ Hoko
Cytuj
ps
czy tylko mnie po otwarciu strony z edytorem wywala przeglądarkę?
Podobnie. Mam zainstalowanego adbloka. Na stronce blokuje średnio 30 reklam, a po otwarciu edytora, o teraz jest 189. Chyba wchodzą przez jątubę i to tę bezlinkowo-obrazkową.

Do filmów sa dodawane reklamy - tyle że ich nie widzisz, jak masz adbloka. Ale w takiej sytuacji one pobierane nie są, to tylko informacja o zablokowaniu. A wywala, bo za dużo filmów, strona z edytorem wyświetla więcej postów niz te z forum. Rozwiązałem problem tak, jak sugerowała Olka - w profilu mozna wyłączyć filmy, pokazują się same linki.


Z innej beczki


12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Styczeń 06, 2018, 10:44:41 am »
Średniowieczna muzyka jest dość różnorodna, więc zależy, do czego porównać.







Ale Agni to muzyka chrześcijaństwa wschodniego (pierwszy z linków do tego nawiązuje), tam nie ma aż takiego zróżnicowania, również między epokami, jak u nas.

13
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Styczeń 03, 2018, 07:51:36 pm »
Q, nie znasz się. Bohater tej powiastki to właśnie inteligent (nie szkodzi, że małomiasteczkowy). A ja jestem ze wsi  ::)

Wyrwane to opowiadanie spośród innych, to i nie widać tego inteligenta (swoja drogą, skąd niby wiesz, kim miał być?); kiedyś na blogu było inne, o zjeździe inteligentów, ale go nie widzę; może poszukam, jak się znowu jakiś dłuższy łykend nadarzy.

14
Hyde Park / Mroczne widno
« dnia: Styczeń 01, 2018, 12:22:01 pm »
Wygrzebałem z szuflady parę rzeczy - to w sam raz się nada tutaj, bo zagadkę ufo rozwiązałem. Opowiadanko nosi tytuł Mroczne widno, dwa pliki, pdf i epub, co kto woli.

https://www.dropbox.com/sh/m7c17xzxlewu0fn/AACT6gZmfaR20rKNuon-en_Ha?dl=0

15
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Styczeń 01, 2018, 11:49:59 am »
Ta, pierwszy... ja już dwa śniadania zjadłem i za stodołą byłem  ::)

Z Bonamssowych koncertów akustyczne najbardziej lubię


Strony: [1] 2 3 ... 122