Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 661
1
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpień 19, 2018, 09:08:34 pm »
No tu przesadzili, fakt. Trochę jak zadanie "na gałęzi siedziało 7 wróbli Jasio z procy zastrzelił 2 - ile zostało? Odp. - 2, te zabite, reszta uciekła".

2
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Sierpień 19, 2018, 08:39:25 pm »
Nie mam.

3
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpień 19, 2018, 08:37:52 pm »
A co ma wyrosnąć? Mniej więcej coś podobnego do nas. Za naszego dzieciństwa wariat to był wariat a nie osoba niepełnosprawna umysłowo.

4
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpień 19, 2018, 07:55:48 pm »
Uwielbiam rosyjski za takie słowa - zszednięty z rozumu (z-uma-zszedszyj). 20.

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Sierpień 19, 2018, 07:06:53 pm »
Domyślam się, że jak spytam o źródło informacji o tej "przeważającej większości" to się dowiem, że taką masz opinię... opartą na tym co latami czytałeś. Ja sądzę, że w kwestiach religijnych może i masz rację statystycznie, ale nie postawiłbym na to centa, zwłaszcza jeśli religię potraktować szerzej (weźmy antyszczepionkowców itd.). A co do drugiej opinii, to przypuszczam, że jest dokładnie odwrotnie. Kto nie wychował się w środowisku negatywnie nastawionym do LGBT, ten prawdopodobnie łatwiej to zaakceptuje, uzna za nieistotne. Czyli nie pozytywna formacja, tylko brak negatywnej.

6
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Sierpień 19, 2018, 03:21:40 pm »
Komu w dzieciństwie nie została wpojona/wszczepiona religia (lub równorzędność LGBT), ten, dorósłszy, nigdy nie stanie się religijny (nie uzna równorzędności LGBT).
Jedno i drugie nieprawda. Chyba, że mówisz tylko o sobie.

7
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Solaris]
« dnia: Sierpień 18, 2018, 08:26:01 am »
Hej. Ale wiesz, skaził tylko tym, którzy książki nie czytali. Musiał się zwrócić, jak wszystko.

8
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 17, 2018, 11:49:43 am »
Tak apropos, z innej beczki, zawsze mi się gęba śmieje, gdy na jednym z kompów, na których mam win7, jak się chce otworzyć eksplorator plików to polecenie w menu brzmi "otwórz eksploratora". Tak kiedyś powiedziałby każdy w stosunku do słowa, które oznacza zarówno osobę jak i przedmiot Takie mam wrażenie. Obecnie raczej mówi się "otwórz eksplorator", "daj mi ten pilot" itd.

9
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 17, 2018, 11:09:28 am »
E tam, to bardzo kiepski przykład. To ze są nowe wyrazy tworzone na określenie rzeczy, które wcześniej nie były znane to oczywista. Pomijam, że to w ogóle inna klasa - słownictwo techniczne a poprawna polszczyzna. Przypuszczam, że w słownikach języka polskiego nie ma większości terminów technicznych czy naukowych.

A co do przykładu - weźmy taki czołg - oryginalna polska odpowiedź (od czołgać się) na ogólnoświatowy tank (który się wziął z tego, że Brytole maskując produkcję swej nowej wunderwaffe ściemniali, że produkują zbiorniki) - też nie do znalezienia w słowniku sprzed PWŚ. Tym niemniej po wprowadzeniu do słownika ma skodyfikowaną odmianę i jak ktoś mówi wsiadam do czołga - to źle mówi ;) . Gdzie jest to novum w słowie chłopstw? Jakie nowe zjawisko zaistniało, że chłopstwo miało zmutować do chłopstw? Odkryto chłopstwo na HD 85512 b ;) ?

To nie ma nic wspólnego z neologizmem powstałym w potrzebie opisania czegoś nowego, na co istniejącego słowa brak. Zaczynam podejrzewać, że jedynym powodem istnienia tego słowa jest fakt, że "że jest to jedyne ośmioliterowe słowo polskie z literkami poustawianymi według analfabetu. Szkoda by było takiego unikata".

Mianowicie zastanawiam się, czy podkreślone słowo to żart, literówka, czy - działanie podświadomości ;) .

PS  - wstrzeliłem się w liva :) . Liv, jesteśmy hamulcowymy mowy polskiej :) .


10
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 17, 2018, 09:41:13 am »
Rozumiem tok Twego rozumowania, ale wszystko wskazuje, że nawet jeśli to słowo jest, przynajmniej wg niektórych językoznawców, jak prof. Bralczyk, polskie - to jest nim maksymalnie jakieś 30 lat dopiero ;) . Bo masz w dwóch porządnych słownikach z roku ok. 1980, że takie słowo nie występuje w przyrodzie. Tak więc żal, jakby znikło, jednak będzie mniejszy niż gdyby zniknął powiedzmy naparstek, który ponoć z prasłowiańskiego prst - palec się wzięło.

11
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 16, 2018, 04:56:10 pm »
A, to. Raczej rzadko (czytam) ale już doszły mnie słuchy. A już myślałem, że pieniądze i bogaci będziemy...

12
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 16, 2018, 03:35:48 pm »
To mnie zainteresowało - a co fałszujemy?

13
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 16, 2018, 03:10:32 pm »
Ja i tak nie powiem "chłopstw" bo bym język złamał - ale kudy mi do profa Bralczyka... To mniej więcej napisałem na początku, że są takie słowa jak woda, masło itp, które liczbę mnogą ewentualnie mają jako potoczne określenie >1 sztuki opakowania (no i jeszcze można pojechać do wód - zdrojowych). I mój słownik też pokazuje to blm. No ale stary on... Nie dalej jak wczoraj posłyszałem w tv, że po zawaleniu się wiaduktu we Włoszech zostały tylko zgliszcza. Dla mnie zgliszcza to efekt działania ognia. I tak też, wyłącznie mówi Słownik Języka Polskiego z 1983 r. Ale tu jest już inaczej: https://sjp.pwn.pl/sjp/zgliszcza;2545777.html . Innym razem zauważyłem, że coraz częściej słowo "kocher" oznacza jakąkolwiek kuchenkę - a dla mego pokolenia tylko spirytusową. A użycie w stosunku do benzynowej spotkałoby się z zabiciem śmiechem. I co z tego ;) ?

14
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 16, 2018, 12:57:20 pm »
No OK, ponieważ ten od Muzy mi nie odpisał to idę zjeść swój krawat ;) .

15
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Sierpień 14, 2018, 07:25:30 pm »
Zrzekam się, ale dziękuję.

Strony: [1] 2 3 ... 661