Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 628
1
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« dnia: Dzisiaj o 08:40:55 pm »
Ta, pewnie, i tłuczki do mięsa i nożyce do żywopłotu.

2
Wydaje mi się, że widziałem gdzieś filmik z muchą czy czymś takim na ISS ale nie mogę znaleźć. Stawiam, że mucha by się jednak nauczyła dość szybko. Nie pamiętam jednak  na tyle opowiadania - może ona latała, kiedy był ciąg? Mnie bardziej uderzyło, że skoro ta rakieta stała na ziemi to znaczy, że umieli symulować nieważkość, czyli inaczej mówiąc wynaleźli antygrawitację. To rodzi się pytanie, na cholerę w takim razie były im silniki rakietowe i dlaczego latali przedpotopowymi rakietami jak Gagarin?

Gdzieś w tym samym momencie, w którym pierwszy raz w życiu czytałem Pirxa - czytałem także serię o Horatio Hornblowerze - i zawsze wydawało mi się, że to ten sam gość :) . Właśnie ten żal za monetą, i u Horatia też był wątek pewnego ubóstwa. No i obaj zawsze działali nieszablonowo i obu pewne sprawy wychodziły niechcący.

Terminus - tak, uważam, że jest boski. Skończyłem właśnie biografię by Orliński i muszę powiedzieć, że rozdziały "wojenne" oraz o śladach wojny w twórczości Lema mocno mną szarpnęły. Uznałem mianowicie, że jestem ślepym głupkiem, skoro sam z siebie niczego takiego zupełnie nie zauważyłem. Do tego stopnia, że chyba jednak przeczytam książkę Gajewskiej, którą kupiłem, ale ostatecznie nie przeczytałem, z bliżej nieokreślonego strachu, że nic nie będzie już takie samo.

Pewnie Terminusa z wymienionych powodów można zinterpretować na to kopyto - ale zastanawiam się, czy jednak to nie nadinterpretacja, a Lem po raz pierwszy sprzedał pomysł, który go fascynował i który później wykorzystał w Solaris - że osobowość człowieka może się przesiąść do innej osobowości (a nawet nie osobowości), otorbić tam i trwać, od czasu do czasu próbując skomunikować się ze światem - czy to stukając jak Terminus, czy produkując zmarłe osoby.

3
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 16, 2018, 02:10:26 pm »
Istotą rzeczy nie są wymienione skutki, zwłaszcza, że nie tyle były to skutki, co przyczyna, że sprawa się tak a nie inaczej zakończyła. Dość klarowne jest, że Rosja próbowała swoją zupę pitrasić i jej się nie udało i nowy prezydent nie nastał z powodu 100 ofiar ani innych wydarzeń na Majdanie tylko ponieważ poprzedni prezydent najpierw sprzeniewierzył się interesom państwa i obywateli a następnie zbiegł do moczodawców - to była prawdziwa przyczyna. Nie była to więc "zmiana" prezydenta tylko powołanie nowego w miejsce tego, który porzucił swoje obowiązki. Przy podkreślam, zachowaniu ciągłości władzy i instytucji państwa. Nie ma więc mowy o niczym, co można nazwać puczem, chyba, że za puczystę uznać Janukowycza. Wydarzenia te były istotne i wcale się temu nie dziwię, że tak młode państwo, oparte o bywszą radziecką riespublikę, w całości opartą a następnie siłą rzeczy infiltrowaną przez radzieckich aparatczyków ma tego rodzaju problemy przycięcia wielkim stref wpływów oraz prób tych wielkich odzyskania ich. Plus kłopoty kadrowe.

Dla mnie daleko istotniejsze jest, że mimo międzynarodowego traktatu gwarantującego Ukrainie integralność terytorialną w zamian za głowice nikt palcem nie ruszył, kiedy Rosja chapnęła Krym. Wniosek jest dla świata i poniekąd dla nas prosty: kupuj głowice a nie bumagę. Si vis pacem para bellum. Co też zresztą trudno uznać za rewolucję - raczej smutną tradycję.

4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 16, 2018, 10:24:46 am »
Czyli jednak media niemieckie. To się nie przyjmie. Bauman, Kuroń...

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 16, 2018, 09:11:46 am »
Mediów niemieckich nie chcesz brać pod uwagę? Bo jak tak, to panteon będzie zgermanizowany...

6
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Luty 15, 2018, 09:32:13 pm »

7
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 15, 2018, 09:25:59 pm »
Nie widzę tu rewolucji, w każdym razie w politycznym rozumieniu tego słowa. Niczego absolutnie, co dałoby się przy jakimkolwiek poczuciu proporcji porównywać do Rewolucji Francuskiej, Rewolucji Październikowej czy innych takich, na poważnie określanych rewolucjami. Nie ta skala zupełnie, skala mniejsza zdecydowanie nawet od całokształtu przemian w Polsce pomiędzy 1980 a 1989 rokiem, do których opisania też nie użyłbym słowa "rewolucja" (a jeśli to po mazwiecku "rewolucyjna ewolucja i ewolucyjna rewolucja"). Pomijając niezrozumiały, krwawy paroksyzm śmierci w wydaniu przegranego już Janukowycza (lub jego moczodawców), całkowicie pozbawiony sensu i celu - byłaby to dość typowa zmiana lidera, który okazał się w społecznym odczuciu niegodzien piastowania urzędu i który to jeszcze po samym fakcie ochoczo i dobitnie potwierdził.

8
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 15, 2018, 08:50:28 pm »
Konkretnie jaką "znaczącą zmianę, która zaszła w krótkim okresie" masz na myśli?

9
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 15, 2018, 08:09:32 pm »
Możesz konkretniej? Nie wiem, co to "Mała Rewolucja Październikowa".

10
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 15, 2018, 07:32:13 pm »
Pucz, czy tez zamach stanu to niezgodne z konstytucją obalenie władz kraju. W przypadku rozpatrywanym zmiany o ile zaszły częściowo w sposób nieopisany w konstytucji, o tyle nie niezgodnie z nią, a ponadto zmiany te wprowadził parlament  oraz Rada Najwyższa - legalne, najwyższe organy władzy na Ukrainie o nieprzerwanej w tych dniach ciągłości istnienia i działania. Zaś Janukowycz nie został obalony tylko zbiegł świadom ciążącej na nim odpowiedzialności, t.j blisko 100 ofiar śmiertelnych, zabitych przez władze. Dlatego nie widzę związku, zwłaszcza, że rozlew krwi został wywołany nie przez jak ich określiłeś "puczystów" tylko przez nie-bardzo-wiadomo-kogo (a raczej: bardzo-wiadomo-kogo). Dlatego pytam, co ma pucz do ww. wydarzeń.

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 15, 2018, 12:44:36 pm »
@Remuszko: też tak uważam. A co to ma do rzeczy w opisywanym wypadku?

@LA: to o co chodzi z Danielem, że Wasi go szukają?

12
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Luty 12, 2018, 12:53:41 pm »
Haha, w sam raz dla Bonda. Apropos bezpieczeństwa - te gołe kable pod balkonem to prąd? Nasi już by się podłączyli ;) ...

Nt. zdobywania kosmosu (zdobywcy śmiecą, zwłaszcza tam, gdzie nikt nie patrzy, jak np. pod Mt. Everestem ;) )

13
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Luty 11, 2018, 10:09:27 pm »

14
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 11, 2018, 07:55:01 pm »
Myślę, że masa tej Tesli miała znikome znaczenie dla ceny, nawet rozpatrując cenę tego tylko startu a nie koszty rozwoju tego systemu (wtedy to miałaby praktycznie zerowe). A nawet cenę startu zakładając jakąś ustabilizowaną cenę handlową, kiedy ta rakieta będzie latać raz na miesiąc. Szczerze powiedziawszy nie wnikałem w warstwę naukową przedsięwzięcia, a nawet nie wiem, czy gdzieś to opublikowano, ale ta rakieta ma docelowo wynieść 60-parę ton ładunku użytecznego na niską orbitę ziemską, więc Tesla to jak pchła na słoniu. Był to poza otoczką medialną poważny test jej możliwości więc albo trzeba było wsadzić do niej jakąś lokomotywę - albo dać jej ekwiwalent w uzyskanej prędkości - i to chyba miało miejsce. Więc myślę, że pomijając cenę Tesli reszta kosztowała tyle samo (np. nie zaoszczędzili na paliwie ;) ). W końcu wypchnęli to daleko poza orbitę Marsa, z nadzieją, że może za x lat nań spadnie. Co w zasadzie jest raczej nieodpowiedzialne ze względu na kontaminację.

Z drugiej strony to był w końcu pierwszy test i wszystko mogło tradycyjnie pójść źle, więc może nie chcieli pakować tam sztab żelaza, żeby na łeb komuś nie spadło. Nie wiem też, ile ta wersja ma wynosić na LEO, bo jest wersja tej rakiety bez odzyskiwalnych boosterów i I stopnia, która ma być heavy-heavy (zysk na tym paliwie, które trzeba prawie wynieść w kosmos, a potem ono wraca na ziemię w celu hamowania po drodze). Tylko nie wiem, czy ta heavy-heavy to właśnie te 60-parę ton, czy jeszcze więcej.

15
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 11, 2018, 05:21:11 pm »
Myślisz, że powyciągał co się dało i sprzedał na giełdzie? Wszystko to może być. Znaczy części, nie organy.

Strony: [1] 2 3 ... 628