Autor Wątek: Kolekcje prywatne. C.d.n.  (Przeczytany 13176 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Kolekcje prywatne. C.d.n.
« dnia: Września 05, 2014, 01:30:00 pm »
http://www.rp.pl/artykul/628874,1138731-Lemoniada.html

Lemoniada

Niedaleko grobu Stanisława Lema na krakowskim Salwatorze strzela w niebo potężny maszt radiowy. Zdaniem niektórych,  podziemny kabel łączy mogiłę z masztem po to, by Mistrz, gdy zechce, mógł komunikować się ze Wszechświatem.
Z każdego z nas pozostaje tyle, ile zachowuje pamięć bliskich. Pan Lem, którego książki sprzedały się w ponad trzydziestu milionach egzemplarzy wydanych w prawie pięćdziesięciu* językach – tych bliskich na całym świecie musiał mieć swego czasu mnogie rzesze.. A i dziś miłośnicy Mistrza wciąż rozmawiają ze sobą internetowo na poświęconym mu portalu, toczą zawzięte dyskusje i spory na najprzeróżniejsze tematy (polityczne, religijne, kulturalne, naukowe itd.) – ale zawsze „w duchu Lema”, by tak rzec.
„Duch Lema” nie każdemu pasował i pewnie nadal nie każdemu pasuje. Pan Lem był bowiem urodzonym sceptycznym agnostykiem-racjonalistą, a wiedzę do tego miał taką jak dzisiejsze google. Nie przepadamy za ludźmi, którzy wiedzą lepiej i więcej... Starożytna uniwersytecka maksyma głosi: plus ratio quam vis (rozum ponad siłą); w tym kontekście twórca polskiej fantastyki naukowej był jakby antyMickiewiczem: „szkiełko i oko mędrca silniej mówią do mnie niż czucie i wiara”. Obcowanie z tak bogatym i zdyscyplinowanym Umysłem uczyło intelektualnej pokory; wiem, bo miałem zaszczyt Mistrza trochę znać osobiście.
Na mój rozum i pamięć, wyjątkowa niezwykłość Stanisława Lema wśród współczesnych mu sławnych twórców (przecież tysięcy!) polegała przede wszystkim na tym, że bardziej niż pisarzem – był myślicielem, filozofem, traperem i argonautą, sięgającym wyobraźnią tam, gdzie nikt przed nim nie dotarł. Badał różne perspektywy i procesy, wnioskował, przewidywał, formułował hipotezy. Otwierał drzwi, pokazywał boczne drogi i tajne przejścia.  Inspirował jak cholera!
Właśnie opublikowano nieznane dotychczas zdjęcia Mistrza. A w najbliższą niedzielę w samo południe w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema (jedyna taka placówka w Polsce i jedna z zaledwie kilku w Europie) odbędzie się finał czwartej edycji „Lemoniady” – konkursu ze znajomości dzieł Pisarza. W tym roku tematem jest powieść „Głos Pana”, opowiadająca o pierwszej próbie kontaktu Ziemian z obcą cywilizacją. Można wygrać bibliofilską kolekcję 33 książek Lema, prawdziwy teleskop astronomiczny, a ponieważ Mistrz był wielkim amatorem słodyczy – dla uczestników przewidziano również mnóstwo wielkich (220 g) tabliczek wedlowskiej czekolady z całymi orzechami. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam - wstęp wolny!
----------------
* bezcenna poprawka Lemołoga :-)

Uwaga P.T. Redakcja, uprzejmie proszę podlinkować podkreślone wyrazy:
portalu” -     http://solaris.lem.pl/
oraz
zdjęcia” - http://forum.lem.pl/index.php?topic=1117.0
Dzięki  -)

*     *     *     *     *


Będą obszerniejsze opisy i podpisy. Proszę o cierpliwość :-)
vosbm



1





2





http://imgur.com/gCMpdG2


3



http://imgur.com/pjfiPwD  
4




5



http://imgur.com/1kQO5mi
6




http://imgur.com/vAPYP1a

7

http://imgur.com/e2fup0r
8




http://imgur.com/L2shg9A

9





10





11
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2017, 07:17:01 pm wysłana przez olkapolka »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #1 dnia: Września 05, 2014, 02:25:30 pm »
Z proszkiem mistrzowskie! :D

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #2 dnia: Września 05, 2014, 03:40:56 pm »
Z prochem już było - kiedyś. Ale rzeczywiście - klasyka;)
Za to Lem-kibic?...bezcenne;)
Nie mówiąc o pierwszym - i to nie ze względu na Patrona;))
Ostatnie - jakoś przyciąga:)
Super:)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #3 dnia: Września 08, 2014, 11:14:07 pm »
Straszny jest ten czas. PAN Czas! Panisko, Cesarz, Gról, Xiążę i Hrabia w jednym... 5in1 Wczoraj byłem na Salwatorze, osiem lat minęło, jak jeden dzień... Ta solidarnościowa panienka właśnie rodzi w Kalafiorni bodaj trzecie dziecko, ten szczyl sprawej ma chyba dwie córki, pora się zbierać...
Lecz naprzód pojadę jeszcze za trzy dni na grzyby do Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. A co!
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #4 dnia: Września 09, 2014, 01:11:12 am »
Najbardziej mi się podoba Lem, który schodzi po schodach z dziennikiem pod pachą i wyrazem twarzy "a teraz drogie dzieci usiądźcie, wyjmijcie długopisy - będzie kartkówka, której i tak nikt nie zaliczy, więc w zasadzie możecie nie wyjmować długopisów a ja wam od razu wstawię pały" :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #5 dnia: Września 09, 2014, 11:43:00 am »
wydanych w ponad trzydziestu językach
Znam 47 - rzeczywiście 47>30

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #6 dnia: Września 09, 2014, 09:32:56 pm »
@ Lemolog: Poprawiłem, przepraszam, dzięki  :-)
@ Maziek: A żebyś wiedział, co On trzymał pod tymy schodamy... Ło, Jezu...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #7 dnia: Września 09, 2014, 10:40:40 pm »
Kiedyś też miałem taki proszek z Włoch - z paczki coś pozostało w "Kolekcji prywatnej":


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #8 dnia: Października 20, 2014, 09:31:09 pm »
Przepraszam za moje zwłoki, tzn. zwłokę.
Proszę, niech Globalny ponumeruje zdjęcia kolejnymi liczbami naturalnymi. Cyfra w kółku. Dzięki, Maźku.
1. Mistrz lubił życzliwe wygłupy (jak ten). Choć, jak widać z miny, tu akurat zachowywał jeszcze ostrożny dystans (na moje czucie i pamięć).
2. Tu już trochę się rozluźnił.
3.  A tu już całkiem :-)
4. Najlepszy przyjaciel Mistrza, wielki pan Jan Józef Szczepański, wręcza mu z demonstracyjnym ukłonem legitymację (nr 1?) Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, któremu prezesował.
5.  Salon. Stałe miejsce Mistrza (w jednym ze stałych swetrów). Miałem zaszczyt siedzieć naprzeciw. Dla fotoamatorów: lustrzanka dwuobiektowowa "Start", bardzo przyzwoita, którą wspominam z sentymentem.
6. Dostojna Pani Małzonka Barbara Lemowa (naprawdę przemiła!) i moja ukochana żona Agnieszka. Ośmielę się dodać, że IDENTYCZNE sześć kieliszków dostaliśmy w prezencie ślubnym; spośród sześciu dwa do dziś się nie wytłukły!
7. Mistrz z Panem Janem.
8. Pan Jan z nieodłączną fajką. Na moją pamięć, kurzył czerwoną Amforę (ale nie przysięgnę).
9. Najlepszy, najcelniejszy komentarz napisał Maziek: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1117.msg56977#msg56977. Tak było!
10. Banda Remuszków w ogrodzie przed domem. Raz sobie pozwolę przedstawić: Agnieszka Dorota (ta druga, to "zła święta", jak uważala moja bardzo wierząca Mama), Maciej Stanisław (dziś Wielbark), Anna Małgorzata (miała być na drugie Dorota, ale, po admonicji Mamy, została noworodkowo zastąpiona Małgorzatą); dziś - Dolina Krzemowa), po lewicy zaś Pani Barbary stoi jej sympatyczna siostra, której imienia, przepraszam ze wstydem, nie pamiętam).
11.  Znów salon. Siedziałem zwykle (Boże, marne parę razy...) tam, gdzie stoi Ania. Na stole zwraca uwagę (moją) przyniesiona przez nas butelka likieru "Advocaat" (choć Maziek, przy powiększeniu może wydobędzie inną nazwę trunku?)
Fot. Stanisław Remuszko (wedle Mistrza: Remuszkin).
I to by było na tyle :-)
vosbm
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2014, 09:36:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

berocheva

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #9 dnia: Października 20, 2014, 10:35:56 pm »
Moim zdaniem to ostatnie zdjęcie jest bardzo urzekające. Niby zwykłe, a jednak w swojej zwykłości wyjątkowe wydanie Lema...

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:19:58 am »
Szczepański J.J., Dziennik 1981-1989. - Kraków, WL, 2017.
 
Z fotoalbomu między s.416 i 417:

« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 10:28:34 am wysłana przez lemolog »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:47:29 am »
Kochany Wiktorze, a to przemiła siurpryza! Dziękuję Ci najserdeczniej :-))) Teraz spróbuję zadzwonić do WL i dowiedzieć się, czy można tę książkę kupić. Jeszcze raz wielkie dzięki!
Staszek

Edit:
No i jakie towarzystwo: Rembrandt, Remuszko, Renoir...
:-)))
R.

jak zwykle - scaluszko - Q
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 02:15:07 pm wysłana przez Q »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 13, 2017, 02:17:17 pm »
No i jakie towarzystwo:

I skromność jaka... ::)

ps. Taka myśl mnie naszła: ech, gdyby tak można rozumu nabywać przez osmozę... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 14, 2017, 04:11:00 pm »
https://solaris.lem.pl/prace/PracaMgrWojciechZemek.pdf

A na piętnastej stronie swej pracy magisterskiej pan Skrzat wymienia w kolejności takich trzech kolejnych korespondencyjnych "przyjaciół i znajomych" Mistrza: Miłosz, Mrożek, Remuszko...

Ale może Rembrandta i Renoira trzeba cenić wyżej?

O, wciórności!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Kolekcje prywatne. C.d.n.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 14, 2017, 04:43:32 pm »
Powiem tak... Chętnie - i być może z dużą przyjemnością - poznam w końcu tego Remuszkę-Korespondenta-Lema, ów umysł dla Mistrza naszego dostatecznie intelektualnie atrakcyjny, by z nim myśli latami wymieniać (i niewykluczone, że stosowne wyrazy uznania publicznie mu złożę). Bo póki co znam głównie Remuszkę-puszącego-się-jak-paw, Remuszkę ględzącego, Remuszkę rozpychającego się na Forum nad pojęcie, Remuszkę obrażającego wszystkich dookoła i Remuszkę zachowującego się jak przedszkolak.
Szacunek zyskuje się nie tym z kim się korespondowało, albo czyje ręce ściskało, ale tym co się sobą reprezentuje i jak się samemu zachowuje (w tym: ile szacunku okazuje się innym). Naprawdę b. chcę szanować Stanisława Remuszkę. Proszę mi to ułatwić, choć trochę...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 14, 2017, 05:06:22 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki