Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 01:22:33 am »
"2001, odyseja kosmiczna" (HAL, w którym ewidentnie budzi się instynkt samozachowawczy kiedy mają go wyłączyć), "Blade Runner" (kwestia nie/człowieczeństwa replikantów, test Voighta-Kampffa itd.), "Solaris" (na ile ta Harey jest tamtą Harey, a dochodzi i problem różnicy budulca), "Ghost in the Shell" (cały wątek Puppet Mastera, ale i kwestia tożsamości bohaterki głównej), "Test pilota Pirxa" (nieliniowcy), "Star Trek" (antycypujący tezy Penrose'a wątek V'Gera, postać Daty), "Obcy..." (Ash, Bishop), "Ex Machina", nawet "Moon" (bo jest tam GERTY)... Czyż niniejsza dyskusja nie krąży wokół tej samej tematyki?
2
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Dzisiaj o 01:02:19 am »
Filmy SF?
R.
3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 12:04:41 am »
@ Maziek, Olkapolka, Liv, Nex...
Co Wasze głosy mają wspólnego z wątkiem (przynajmniej tytularnie)? Nie trzeba Waszych głosów przenieść tam, gdzie jest ich merytoryczne miejsce?
R.
To, o czym mówimy jest do zobaczenia w filmach SF;)
Jeśli uważamy, że nasza świadomość to jest coś specjalnego, czego nie da się zaprogramować, odtworzyć bo wówczas będzie to udawane - to wychodzi na to, że jest jakiś dodatkowy składnik potrzebny, spoza tego świata. Inaczej to założenie (że się nie da) nie może się utrzymać.
Nie napisałam, że się nie da w ogóle odtworzyć - tylko, że może się nie dać zredukować zero-jedynkowo.
I napisałam o emergencji - to jest ten pierwiastek boski? Paranormalny? Serio pytam.
w ogólniejszej perspektywie emocje (a w każdym razie ich część) obywają się bez świadomości.
W tym sensie, że niezależnie i bez wpływu. Ale przeoczyć je raczej trudno.
Ogólnie to myślę, że stwierdzenie, że coś będzie świadome na swój sposób jest tak pojemne, że aż puste ;) . Powstaje pytanie, jak mielibyśmy te świadomość wykryć, skoro będzie inna niż nasza?
Kiedy rozmawiasz, czy nawet - tak, jak teraz ze mną - piszesz - z kimś to chyba potrafisz stwierdzić czy jest świadomy siebie, otoczenia itp?
Ja zakładam interakcję - jeśli Ty nie - to faktycznie - nie da się stwierdzić niczego. Czarne pudełko.
Z tą "inną świadomością" - nie chodzi mi o jakąś jej tajemną wersję uniemożliwiającą porozumienie. Tylko - jeśli mówimy o emocjach - społecznie różną.
ale myślę, że odtworzenie rzeczywistego strachu będzie zdobyciem wysokiej góry.
Dlaczego akurat strachu?
Ekstrakt strachu, empatii, choroby umysłowej...tja - trzeba dać kompom możliwość wyłączenia się;)
4
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 24, 2017, 11:44:12 pm »
Hmm... Zdaje się, że komu jak komu, ale Polsce zalew masami imigrantów/uchodźców nie grozi:
http://www.rp.pl/Uchodzcy/303289891-Syryjczycy-nie-chca-byc-uchodzcami-w-Polsce.html
 ;D
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Kwiecień 24, 2017, 11:29:09 pm »
@ Maziek, Olkapolka, Liv, Nex...
Co Wasze głosy mają wspólnego z wątkiem (przynajmniej tytularnie)? Nie trzeba Waszych głosów przenieść tam, gdzie jest ich merytoryczne miejsce?
R.
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 24, 2017, 09:30:29 pm »
Czekajcie... Co do stworzenia świadomości w komputerze, to mam pewien pomysł, z gatunku ekstremalnych, ale teoretycznie niewykluczonych...
Pamiętacie naszą starą dyskusję o teleportacji i duszy decantorowej (ew. duszy Decantorowej ;))? Otóż tak sobie myślę, że gdyby technologia doszła do etapu - pamiętajcie, że głośno gdybamy i nie bijcie ;) - na którym można dokonywać teleportacji kwantowej obiektów makroskopowych typu człowiek ;), to gdyby teleportować stan kwantowy jakiego (powiedzmy: konającego, by humanitarnie było) ochotnika nie na atomy autentyczne, a w komputerze wiernie symulowane*, to otrzymalibyśmy - jak się zdaje - b. ludzką emocjonalnie Sztuczną Inteligencję z automatu.

* Tu dodać trzeba, że badania nad symulowaniem w komputerze cząstek elementarnych trwają:
http://www.nature.com/nature/journal/v534/n7608/full/nature18318.html
7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Kwiecień 24, 2017, 09:18:46 pm »
Zapowiada się nieżle. Niektórzy słyszą Have a cigar i insze a ja jeszcze bym dodał
Nieee, wcale nie słyszę cygara...ani nawet nie czuję. Nic a nic.
Była ta wersja?  ;)
https://www.youtube.com/watch?v=DlPwWRL3jiI
8
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 24, 2017, 08:44:06 pm »
Te paradoksy, to chyba tylko w tej zbiorczej knidze o PPNie, co już bodaj Q linkował.

No i w biuletynie PPN (numer 27, grudzień 1978) jeśli ktoś ma go skąd wziąć.
http://bvi.rusf.ru/lem/lb1410.htm

Do "Kultury", owszem, nie trafiły (tak, przynajmniej, wynika z dostępnych danych).
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Kwiecień 24, 2017, 07:41:51 pm »
Ja sugeruje, znaczy głośno myślę. Jeśli uważamy, że nasza świadomość to jest coś specjalnego, czego nie da się zaprogramować, odtworzyć bo wówczas będzie to udawane - to wychodzi na to, że jest jakiś dodatkowy składnik potrzebny, spoza tego świata. Inaczej to założenie (że się nie da) nie może się utrzymać.

Żeby świadomie czuć emocje świadomość jest potrzebna ;) , ale w ogólniejszej perspektywie emocje (a w każdym razie ich część) obywają się bez świadomości.

Ogólnie to myślę, że stwierdzenie, że coś będzie świadome na swój sposób jest tak pojemne, że aż puste ;) . Powstaje pytanie, jak mielibyśmy te świadomość wykryć, skoro będzie inna niż nasza?

Co do zarażania komputerów strachem - głośno myślę kilkuwątkowo. Oczywiście nie chciałbym, żeby mógł się zestrachać a tym bardziej popaść w katatonię komputer sterujący przepustnicą w moim samochodzie - ale myślę, że odtworzenie rzeczywistego strachu będzie zdobyciem wysokiej góry.

Są ludzie, którzy nie odczuwają strachu a poza tym są zasadniczo normalni, są tez zasadniczo normalni, ale nie odczuwający empatii, są i zasadniczo normalni ale bez wsparcia neuronów lustrzanych i są wreszcie ludzie mocno ograniczeni umysłowo, którzy jednakże czują emocje jak inni ludzie. Wszystko to, co do zasady, powinno dać się zrobić na krzemie "osobno".
10
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Kwiecień 24, 2017, 07:37:11 pm »
2) Postscriptum // Kultura (Paris). – 1993. – Nr. 7/8. – S. 46-47 [Przedruk z: Odra (Wrocław). – Nr. 5. – 1993 – 'Kanon literatury polskiej XX wieku'].
P.S. Nie znalazłam
- Lem "Postscriptum"
Jest tam gdzie prowadzi namiar Lemologa. Nie jest ujęta w spisie treści, bo to ankieta podczepiona do artykułu o ankiecie Kultury.
Króciutka ta odlemowa, to dałem zrzut.
http://i611.photobucket.com/albums/tt197/Liv62/postscriptum%201993_zpssbw80n8j.jpg
- Chochoł "Paradoksy sowietyzacji"
Te paradoksy, to chyba tylko w tej zbiorczej knidze o PPNie, co już bodaj Q linkował.
http://incb.net/incb/waa/waa0638-Polskie-Porozumienie-Niepodleglosciowe-PPN-Wybor-tekstow-Londyn-Polonia-1989-Najder-Kijowski-Mazowiecki-Olszewski-Lem.html
Strony: [1] 2 3 ... 10