Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 02:13:02 pm »
2
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:02:30 am »
Mniejsza z Macierewiczem i tym drugim.

Tak masz racje, jest taki koncept, żeby użyć tylko zegarów, bez mierzenia żadnych odległości czy efektu Dopplera. Dwa oddalone od siebie zegary leżące na jednej linii ze źródłem fal będą miały zaburzenia chodu o takim samym przebiegu i z różnicą wystąpienia taką, jak różnica czasu przejścia fali w jednym i drugim. Dość skomplikowane, bo wszystkie zegary na ziemi będą miały to zaburzenie i w związku z tym wszystkie przestawią się o ten sam czas, tylko w nieco innym momencie. Wykryć to można porównując zapisy tylko z powodu, że nie ma do czego porównać poza tymi właśnie zegarami jest to trochę kwadratura koła, ale ponoć do obejścia. Co do czułości to nie znam liczb, ale jak dotąd nie słyszałem o takim eksperymencie, widocznie uznawano ją za zbyt małą.
3
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Listopad 21, 2017, 10:02:41 pm »
maziek, ten koleś na obrazku – to taki sobie Dmitrij Kiseliow, prezes Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossija siegodnia” („Russia Today”). Wielki zwolennik Putina. Utalentowany dziennikarz. Kłamca i uosobienie kłamstwa. Jeżeli przedtem na Ukrainie mówiono „łże jak bura suka” albo „kłamie jak Goebbels”, teraz natomiast mówią „kłamie jak Kiseliow”. Ale diabli z nim, mniejsza o to.

Ostatnio czytałem ten artykuł
https://www.wprost.pl/kraj/10087341/macierewicz-rosja-szykuje-sie-do-agresji-to-nie-jest-zimna-wojna.html
Nie chciałbym się później rozczarować, ale bardzo mi się podoba pan Macierewicz.

Na temat fal grawitacyjnych. Mam grypę, wczoraj czuwałem przez noc, i nagle prszyszło mi do głowy – a czy nie sposób zarejestrować tę falę za pomocą zegara atomowego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_atomowy
Wedle teorii, w pobliżu ciał o dużej masie czas płynie wolniej. To niby fakt podtwierdzony przez eksperyment – przy podnózu góry bardzo precyzyjny zegar chodzi o mały ułamek procentu wolniej niż na wierzchółku. Otóż, może nadchodząnca fala grawitacyjna spowoduje krótkotrwale zakłócenie częstości przejść atomowych cezu. Lub rtęci albo wodoru – w nowoczesnych zegarach atomowych. Mam jednak wątpliwości, czy wystarczy dokładności urządzenia. Osiągnięta dokładność wynosi 10-18, podczas gdy przewidywany efekt może być tegoż rzędu, co zarejestrowany przez LIGO oraz VIRGO, czyli 10-23..10-21. No, to już zadanie dla fachowców.
No, maziek, jak Tobie pomysł? Czy to tylko majaczenie przez febrę? :D
4
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Listopad 21, 2017, 12:21:38 pm »
Tego pana z Twojego obrazka nie znam, ale mamy naszego.P.S. Tym niemniej niech rzeczy dziejące się wśród pełzaków na powierzchni Ziemi nie przesłonią nam wspaniałego, a moim zdaniem w gruncie rzeczy niezauważonego przez świat faktu: oto pierwszy raz zarejestrowaliśmy w naszym Układzie przybysza z gwiazd, który nie jest fotonem, cząstką elementarną bądź falą grawitacyjną lecz ciężkim kawałkiem materii. I jak to cudownie brzmi "bądź nie jest falą grawitacyjną" - którą przecież z takim trudem i finezją zarejestrowano po raz pierwszy 2 lata temu... Nawiasem mówiąc Newton odbił pewnie szampana w niebie czy gdzie tam jest, bo to jego teoria jest narzędziem, które pozwala nam orzec, że coś przylatujące do nas po hiperboli względem Słońca - nie pochodzi od Słońca.
5
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Listopad 21, 2017, 12:12:17 pm »
Przypadek? Nie sądzę ;) ...
To aluzję do tego tfu! pana?


6
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Listopad 21, 2017, 10:44:32 am »
Odkryto obiekt spoza Układu, który sobie właśnie przeleciał :) .
O kształcie...
Przypadek? Nie sądzę ;) ...
8
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hokopoko dnia Listopad 20, 2017, 09:53:25 am »
O, kury i koguty, kaczki biegały trochę słabiej. Ale u mnie się to załatwiało sprawniej, bo siekierą.

A z tym naszym psem, pewnie sprawa wyobraźni - ja zrazu wcale nie pomyślałem, że to pies bez głowy, mógłby mieć oczka w tej przedniej płaszczyźnie i spoko. A Ty zobaczyłeś w tym uciętą głowę  :)
9
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 19, 2017, 10:46:03 pm »
Wokół Lema się działo (w styczniu):
https://drugaera.org/lem-czy-naprawde-taki-wielki/
10
Forum po polsku / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 19, 2017, 08:36:33 pm »
Teksty sprzed ponad roku, ale właśnie się na nie napatoczyłem:
http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/bank-of-america-the-matrix-50-per-cent-virtual-reality-elon-musk-nick-bostrom-a7287471.html
http://next.gazeta.pl/next/7,151243,20695564,ten-wielki-bank-ostrzega-klientow-byc-moze-wszyscy-zyjemy-w.html

Jak już bankierowie bogaci obstawiają, że na 20 do 50% siedzimy w corcoranowych skrzyniach, to musi coś w tym być ;)

A serio... Lem (pisząc pierwsze "Ze wspomnień..." ok. roku '61) zdecydowanie wyprzedził tu - przywołanego pod pierwszą linką ;) - Bostroma:
https://www.simulation-argument.com/
Aczkolwiek sam też nie był takim kompletnym prekursorem. Pomysł symulowanego świata (tyle, że nie wszechświata, a ledwo miasteczka) pojawił się w opowiadaniu "Tunel pod światem" Pohla z roku 1955, z tym, że tam znacznie mniej o filozofię, znacznie bardziej o kpinę z szaleństw marketingowców (i - przy okazji - o wczucie się w sytuację takiego symulowanego, który właśnie się dowiedział w czym tkwi) chodziło; no i - co tu kluczowe - nie było tam "rzeczywistości" istniejącej w pamięci komputera, a swoisty teatrzyk robocików-marionetek:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tunnel_under_the_World
(Przy czym, zważywszy na to, że Pohla zwano czasem "amerykańskim Lemem", można rzec, że wszystko w rodzinie zostało ;).)
Strony: [1] 2 3 ... 10