Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - xpil

Strony: [1] 2 3 ... 11
1
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Dzisiaj o 10:30:24 am »
Rozumiem tok Twego rozumowania, ale wszystko wskazuje, że nawet jeśli to słowo jest, przynajmniej wg niektórych językoznawców, jak prof. Bralczyk, polskie - to jest nim maksymalnie jakieś 30 lat dopiero ;) . Bo masz w dwóch porządnych słownikach z roku ok. 1980, że takie słowo nie występuje w przyrodzie. Tak więc żal, jakby znikło, jednak będzie mniejszy niż gdyby zniknął powiedzmy naparstek, który ponoć z prasłowiańskiego prst - palec się wzięło.

Lorens, fern czy kaliforn też nie występują w przyrodzie, nie znajdziesz ich też w żadnym porządnym słowniku z 1980.

Język to żywe bydlę jest.

2
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« dnia: Dzisiaj o 09:29:27 am »
Zaglądam tu, tam i nijak nie mogę znaleźć potwierdzenia Bralczyka.

Zajrzyj do mojej skrzynki pocztowej, tam je znajdziesz ;)

A tak na serio, język ewoluuje. Jakiś czas temu usunięto z sjp.pl wszystkie czasowniki w pierwszej i drugiej osobie czasu przeszłego, rodzaj nijaki ("zrobiłoś", "przeczytałom", "grałoś" itd). Szkoda, bo fajnie się na nie łapało początkujących literakowców, ale żałoba była krótka i zaraz wszyscy się oswoili z ich brakiem. Może wkrótce usuną "chłopstw" (i pokrewne), a może nie.

Bralczyk jest jednym z wielu autorytetów, nie znam się aż tak bardzo na polszczyźnie, żeby stwierdzić, lepszym czy gorszym od innych. O ile to się w ogóle da stwierdzić.

Jeżeli jednak "chłopstw" wyleci, będzie mi smutno. Nie dlatego, że próbuję udowodnić rację najmojszą (lubię, kiedy ktoś mi wskazuje czarno na białym kiedy tej racji nie mam, naprawdę lubię), ale dlatego, że jest to jedyne ośmioliterowe słowo polskie z literkami poustawianymi według analfabetu. Szkoda by było takiego unikata.

3
Forum po polsku / CHŁOPSTW
« dnia: Sierpień 16, 2018, 12:51:10 pm »
(triumfalnie:)
Haaaa!Tak że tego, ten.

4
Ty postawiłeś budzącą kontrowersje tezę, na Tobie spoczywa ciężar jej dowiedzenia - Ty pisz/dzwoń ;).

Ja tylko podałem słówko. Tezę o jego słownikowym nieistnieniu postawił ktoś inny ;)

Do Bralczyka napisałem. Do Miodka może niech ktoś inny napisze, dla zachowania kosmicznej równowagi.

5
No to wracając do chłopskiego tematu... Drobna podpowiedź, gdyby kto chciał spytać u źródła (tj. krynicy wiedzy), czy "chłopstwo" liczbę mnogą ma:
http://bralczyk.com/kontakt
http://www.ifp.uni.wroc.pl/pracownik/jan-miodek

Niech ktoś da znać, czy się już próbował kontaktować z ww. Panami. Jeżeli nikomu innemu się nie chce, mogę ja spróbować.

6
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpień 09, 2018, 10:37:50 am »
Ciekawe jakiego jeszcze dna kino amarykańskie sięgnie? ;)

Oni już od lat potrzebują koparki... wróć, pogłębiarki.

7
Jako gospodarz tego kawałka cyfrowej polepy muszę na wszelki wypadek - mniejsza o to, że bez przyczyny i sensu, wyważając drzwi najszerzej otwarte - zaprotestować, przy okazji domagając się gwarancji (rękojmi też). xpila nie można moderować, xpila lubię. ;)

Q, ku#wa (*), nie przy ludziach, bo się wyda...

(*) # == ś, żeby nie było

8
W zasadzie xpil powinienem Cię tu zmoderować za zachowanie typowe dla trolla ;) .

Jeżeli swoimi komentarzami wywołałem chociaż jeden uśmiech wśród czytelników tego wątku, moja rola jest zakończona, moderuj Waszmość do woli, złego słowa nie powiem :)

9
Sześć stron wątku, żeby obie strony upewniły się nazwajem, że nie zamierzają dyskutować. Sam bym tego lepiej nie wymyślił ;)

No ale przynajmniej widać światełko w tunelu.

Dobra robota!

10
był las
nie było nas
nie będzie nas
będzie las
czy coś

11
Panowie, jeszcze trochę i lokalne hurtownie popcornu nałożą na mnie embargo...
Zamówię Ci na Śląsku i podeślę by air - ja jakoś nie mam apetytu.

Przy takim filmie nie da się nie mieć apetytu na popcorn ;) Tym bardziej, że zamiast kina akcji robi się z tego powoli hybryda "Niewolnicy Isaury" z obradami Sejmu (wersja reżyserska), a tego bez popcornu obejrzeć się po prostu nie da.

Tak, tak, wiem, zaraz mnie zakrzyczą, nie podoba się, nie czytaj. Ale takie wątki aż się przecież proszą o humorystyczne przerywniki, w przeciwnym razie nie pozostanie nic innego jak odgryźć sobie nogę z nudów. A to oznacza, że musiałbym ją w końcu umyć.

Tak że tego, ten.

12
Panowie, jeszcze trochę i lokalne hurtownie popcornu nałożą na mnie embargo...

13
Chłopstwa wszystkich krajów - łączcie się!

Błąd masz. Nie ma "chłopstwa". Jak mi nie wierzysz, spytaj Maźka, na pewno potwierdzi...

:)

14
Cytuj
Nota bene w drugą stronę (czyli alfabetycznie od końca) najdłuższych wyrazów jest sześć. Sposób wyszukania tutaj: https://xpil.eu/pchelki-sql-odcinek-8-chlopstwo-gora/ (używam słownika do gier ze strony sjp.pl)

A cóż to za pomysł, aby do przejechania przez plik tekstowy zaprzęgać bazę danych?

Ja do wszystkiego zaprzęgam bazy danych :) Czasem działa w miarę fajnie, na ogół jednak wrażenie jest jakby dłubać koparką w nosie. Da się, ale strasznie wolno idzie...

15
występowanie: Słownik ortograficzny: rejestr wyrazów występujących w języku polskim - Muza SA 2001, 2005, 2006 - T. Karpowicz
odmienność:   tak
U   chłopstwa, chłopstwem, chłopstwie, chłopstwu
V   chłopstw, chłopstwach, chłopstwami, chłopstwom

-----------------------

Jak dla mnie koniec tematu. Słownik ortograficzny u mnie wygrywa z opinią jednostki :)

Strony: [1] 2 3 ... 11