Autor Wątek: Lem w szkole  (Przeczytany 84412 razy)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Lem w szkole
« dnia: Lutego 09, 2015, 01:39:22 pm »
Od 12.07.2007 roku Stanisław Lem jest Patronem Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kowarach. Rok później szkołom nadano sztandary. W 2009 roku kowarskich gimnazjalistów odwiedził prof. S. Bereś, autor książki-wywiadu ze S. Lemem „Rozmowy ze Stanisławem Lemem”. W 2012 roku z licealistami spotkał się Paweł Szkotak, reżyser spektaklu „Planeta Lem”. Od 2014 roku  zdjęcia uczniów gimnazjum i LO im. Stanisława  Lema podróżują na orbicie okołoziemskiej na pokładzie satelity HEWELIUSZ.

UROCZYSTOŚĆ NADANIA GIMNAZJUM I LICEUM IMIENIA STANISŁAWA LEMA

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARÓW SZKOŁOM

SPOTKANIE Z LEMOLOGIEM

PLANETA LEM

STARTUJEMY Z LEMEM W KOSMOS
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2015, 01:42:11 pm wysłana przez Lem w szkole »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 09, 2015, 01:57:11 pm »
Znakomity wątek! Przeczytałem pierwszy link z wielkim smakiem i już cieszę się na następne :-)))
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 09, 2015, 09:05:32 pm »
No super. Czyli jeszcze może ktoś czyta Lema :) . Ciekawi mnie czy prof. Bereś uchylił rąbka tajemnicy jak to z Lemem było, bo obiło mi się o uszy, że kiedy Lem rzekał "tako rzecze Lem", to były to trudne rozmowy ;) ...

Czy można troszkę zaspokoić ciekawość, kto kryje się pod nickiem "Lem w szkole"? Nauczyciel? Uczeń?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 09, 2015, 09:31:30 pm »
@ Maziek. Oj, były, były... W mej szacownej grubej teczce "Lem" leży odręczny list późniejszego pana profesora SB (tak jak SR, żadna aluzja!), w którym był On łaskaw własnoręcznie napisać do mnie: "Pokłóciłeś sie pan z Lemem? Witamy w klubie!"...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 10, 2015, 02:09:37 pm »
Nie mogę dodać karmy założycielowi wątku i zgłaszam to niniejszym komu trzeba :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 10, 2015, 02:33:30 pm »
Czyli jeszcze może ktoś czyta Lema

Może uściślijmy: czyta Lema inaczej niż przywołani np. w tym tekście ;):
http://andsol.blox.pl/2009/01/Polskie-pieklo-czyli-jak-czytac-S-F.html

Ale ogólnie zgadzam się: super sprawa :). (I też jestem ciekaw kto się kryje.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 11, 2015, 12:14:22 pm »
Niestety Lem nie jest ulubionym twórcą dzisiejszej młodzieży. W gimnazjum niektóre opowiadania  z „Bajek robotów” i „Cyberiady” są lekturami, ale czytają je bez wielkiego entuzjazmu. Szkolny zespół teatralny przygotował kilka spektakli , do których scenariusze powstały na podstawie treści tych lektur. Taka forma  przekazywania twórczości Lema bardziej im się podoba.  Chcą uczestniczyć  w powstawaniu spektaklu, pracować nad własnym wizerunkiem, dyskutować o scenariuszu. Na przykład zbudować maszynę Klapaucjusza i dołożyć wścibskiemu Trurlowi :)

http://zso-kowary.pl/obraz.php?obr=9968

http://www.zso-kowary.pl/obraz.php?obr=9965

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 11, 2015, 12:38:00 pm »
W mej szacownej grubej teczce "Lem"
Natychmiast zdeponuj tę teczkę w jakimś sejfie. Tylko nie zapomnij szyfru;)
Oczywiście też się cieszę, że nasz patron został tak uhonorowany. Mam nadzieję, że w parze ze sztandarami idzie lektura;)
Hm...ja zdążyłam przeczytać - zanim Lem w  szkole zniknął ten post - że wpisy na forum redaguje nauczyciel wosu, filozofii i etyki (chyba taka kolejność?:).
Ja oczywiście utknęłam na tym fragmenciku z laudatio:
Nauka to wielka przygoda człowieka, ale zamiast się nią zachwycać, powinniśmy dzięki nauce dostrzec nasze niedoskonałości. Nie wystarczy jednak zająć pozycję malkontenta, który cały swój intelektualny wysiłek zużywa na narzekanie na marność ludzkiej kondycji moralnej i intelektualnej. Podobnie jak Dostojewski Lem radzi nam szukać w sobie nadziei na realizację tego, czemu zaprzecza intelekt. Jest w tym tęsknota do duchowości i jest w tym szacunek dla człowieka. Szacunek, który nie jest nagrodą (rasa ludzka nie zasługuje na jakąkolwiek nagrodę), jest to szacunek dla człowieka za to, że stać go na krytyczną samoocenę i wysiłek intelektualnej podróży.
:)

Ups - widzę, że mój post się nieco zdezaktualizował;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 11, 2015, 12:41:52 pm »
Szkolny zespół teatralny przygotował kilka spektakli , do których scenariusze powstały na podstawie treści tych lektur. Taka forma  przekazywania twórczości Lema bardziej im się podoba.  Chcą uczestniczyć  w powstawaniu spektaklu, pracować nad własnym wizerunkiem, dyskutować o scenariuszu. Na przykład zbudować maszynę Klapaucjusza i dołożyć wścibskiemu Trurlowi :)
Niemniej - żeby przygotować spektakl - musieli chyba przeczytać Cyberiadę?;)
Że później chcą coś zrobić z przeczytanym - to chyba dobrze:)

Poza tym - fakt, iż interesuje się tym jeno garstka z kółka teatralnego - pasuje.
Przecież Lem nigdy nie był producentem bestsellerów SF dla każdego.
I raczej nie ma sensu oczekiwać, że to się zmieni.
Zwłaszcza, ze samo czytanie (jakichkolwiek książek) staje się niszowe:)
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2015, 12:52:13 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 12, 2015, 11:44:05 am »
Rzeczywiście tłumów nie ma, co wcale nas nie zniechęca. W wywiadzie dla prof. Beresia Lem powiedział, że gdyby z jego książek miała przetrwać w kulturze tylko jedna, to niech to będzie „Cyberiada”. Po postu staramy się, aby słońce nad tym dziełem nigdy nie zaszło. Mamy także Lema w wersji patriotycznej.
 
https://www.youtube.com/watch?v=HQGzSE7Rhuo

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 13, 2015, 11:10:28 pm »
Cytuj
Rzeczywiście tłumów nie ma, co wcale nas nie zniechęca.
A może dogadacie się z niejakim slukasem z Białegostoku, hę?
Tym od tego;
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1030.0
A nuż...coś?
Swoja drogą...Maziek, a jakieś gadżety dotarły?  8)
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2015, 11:13:26 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 15, 2015, 03:12:28 pm »
Bardzo dziękujemy za tę informację.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 16, 2015, 09:24:03 am »
Kwestie związane z naszym wsparciem dla spektaklu SOLARIS Teatru Latarnia z Białegostoku przeniosłem tutaj.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 22, 2015, 05:55:02 pm »
24 maja uczniowie Gimnazjum im. S. Lema i LO im. S. Lema zorganizowali piknik rodziny LEMOWISKO. Impreza odbyła się już po raz szósty. Tym razem oprócz gier, zabaw, pieczeni z dzika i domowych ciast można było skosztować strawy intelektualnej. Uczniowie przygotowali LEMÓWKI – ciasteczka z mądrymi myślami. Część z nich znaleźli w twórczości S. Lema.






« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2015, 05:57:24 pm wysłana przez Lem w szkole »

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lem w szkole
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 23, 2015, 06:58:04 pm »
Świetny pomysł i pewnie fajna zabawa. No, może nieco niedietetyczne:)