Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Gacek07

Strony: [1] 2
1
Lemosfera / Re: lem dla poczatkujacych
« dnia: Stycznia 13, 2006, 12:59:17 am »
Cytuj
Hmmm... a taki introligator to dużo bierze za takie oprawienie? Musiałbym się nad takim czymś zastanowić...

To zależy od punktu widzenia i objętości portfela;) Cena zależy od formatu ksiażki,ilości stron,techniki wykonania i materiału wykorzystanego do zrobienia okładki. Myślę,że ksiażkę formatu A5 spokojnie można ładnie oprawić za jakies 10-15 zł.

2
Lemosfera / Re: lem dla poczatkujacych
« dnia: Stycznia 11, 2006, 11:59:46 pm »
Od siebie mogę polecić Kongres Futurologiczny i Dzienniki Gwiazdowe.
Wszystkie ksiażki Lema jakie mam w domu pochodzą z kolekcji mojego taty i wujka. Zbierali je razem w czasach młodości(czyli  lata 70/80), potem przyszedł czas się nimi podzielić,więc w domu mam połowę ich kolekcji. Książki mimo wieku zachowały się w stanie idealnym,ponieważ mają skórzane,twarde oprawy, ponieważ oddane był do introligatora lata temu:)

3
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 06:40:47 pm »
Dostałem 20/20 czyli 100%:D Wiem,ze moja praca nie jest pozbawiona błedów. Końcowa wersja nieco sie zmieniła w porównaniu do tej zamieszczonej tutaj. Napewno nie wyczerpałem tematu i wiem,ze gdyby moja komisja składała sie ze specialistów moja ocena mogłaby sie nieco zmienic.
Jeszcze raz pragnę podziękować za wszelkie wskazówki przez was udzielone. Domo arigatou

4
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 11:22:32 am »
Cytuj
A ja widzę związek Szefcuf z tematem. Ale z drugiej strony, jak przeczytałem że w Blade Runner nie ma uczuć, to miałem taki moment, w ktorym, jak to śpiewa Bono: Cartoon Network turns into the news...

Ale spoko, fajna Tfoja praca yest. Byndzie piontka.


Dzięki za odpowiedż. A te błąde to aluzja do byków przeze mnie popełnionych?  :-[

5
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 12:27:10 am »
Czytałem kiedyś o eksperymencie, któy przeprowadzono na grupie ludzi, która nigdy nie miałą nic wspólnego z ufologią. Badani ludzie zostali poddani hipnozie w czasie której wmówiono im kilka sztanadrowych,zaczerpniętych z gazet,filmów i książek z relacjami porwanych, wersji uprowadzenia przez kosmitów. Po wybudzeniu z transu ludzie Ci nie pamiętali co się z nimi działo w ciagu ostatnich godzin. Po pewnym czasie zadano im pytania odnoście tego czy kiedykolwiek mieli styczność z istotami poza ziemskimi. Wszyscy zgodnie stwierdzili,że zostali urpowadzeni. Co ciekawe podawali oni szczegóły z tych rzekomych porwań o których nie informowali ich hipnotyzerzy. Czyżby poniosła ich fantazja? Poza tym ludzie Ci zeznawali tak samo jak osoby,które delarowały sie,że były porwane(a nie były poddane temu eksperymentowi).

6
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 12:17:17 am »
Przyznaje się poszedłem momentami na łątwiznę,ale obiecuję wypowiedziec się na temat Blade Runnera szerzej zaraz po maturze:)
Wypowiedź Lecha Wałeśy uzyta jest nie przez przypadek. Obrazuje ona dwójmyślenie bardzo dobrze więc,zeby nie wchodzić w głębsze tłumaczenia użyłem jej :D
Raport mniejszości oglądałem, imho średni film. Przeczytam po maturach książkę :)
Jeszcze raz dzięki za konstruktywną krytykę. Napewno część waszych wskazówek znajdzie odzwierciedlenie w wersji finalnej:) Nie tyczy się to Łowcy ponieważ nie chce brnąc w ten temat póki co :)
Nexus>> Tłumaczenie mam z wersji telewizyjnej. Swego czasu nagrałem z telewizji :)

7
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 12:12:04 am »
Mechanizacja życia może być przyczyną niwelacji społecznej i psychologicznej, a po śmierci indywidualizmu pozostanie wszechwładna szarość i tępy biurokratyzm przywódców bez twarzy, a nawet nazwiska. Taką wizje świata przyszłości kreuje Witkacy w swoim ostatnim dramacie – Szewcy. Stanisław Witkiewicz zainspirowany wydarzeniami w Rosji w latach 30 XX wieku stworzył apokaliptyczną wizję przyszłości. według Witkacego, w cywilizacji pełni zawsze praca i panujące w społeczeństwie stosunki wewnętrzne. Cały obraz przemian opisanych w tym dramacie ma charakter groteskowy. Każdy kolejny przewrót zbliża świat do szarości, nudy, braku idei. Dlatego w Szewcach po ostatniej rewolucji pojawia się napis nuda i nuda coraz gorsza.
Szewcy to najbardziej pesymistyczna ze sztuk Witkacego. Pisarz ukazuje w dramacie, że ostateczną konsekwencją przejęcia władzy przez proletariat jest zlikwidowanie wszystkiego, co było przedtem i stworzenie nowej klasy, która szybko zastąpi poprzednią na szczycie drabiny społecznej.
Proroctwa Witkacego mają charakter apokalipsy dokonującej się( nie ma religii, sztuki, filozofii) – tworzy on wizje społeczeństwa manekinów, automatów pozbawionych wszelkiej indywidualności i funkcjonujących w realiach rzeczywistości totalitarnej. W tej katastroficznej wizji przyszłości można odnaleźć proroctwo II Wojny Światowej. Witkacy nie akceptuje żadnego ze swych bohaterów, dlatego wszystkim każe zdążać do zagłady. Zaskakujące jest zakończenie sztuki, które nie pozostawia żadnej furtki i jest ostateczne.
Barierą dla rewolucji jest sprawiedliwa hierarchizacja społeczeństwa, bez której państwo nie może prawidłowo funkcjonować. Ważne jest by każdy równy był wobec prawa i był wolny. Inaczej możemy doprowadzić do sytuacji opisanej w Szewcach.

8
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 25, 2005, 12:11:56 am »
Dzięki za wasze wypowiedzi. Widzę,że bardzo poważnie mnie potraktowaliście. Przede wszystkim podeszliście do tego tematu bardzo fachowo,a takiego podejścia zabraknie komisji. Wydaje mi się,ze jużo tym wspominałem. Część błędów popełniłem celowo(nie twierdze,ze wszystkie bo to byłby narcyzm:). Blade Runner'a potraktowałem bardzo po macoszemu ponieważ jest to temat rzeka i na podstawie tylko tego filmu można byłoby stworzyc prace( tak jak np. o 1984).
Obiecuje po maturze podzielić się z wami moimi "prawdziwymi" spostrzeżeniami na temat Łowcy Adroidów. Jak już pisałem. Celowo naściemniałem,zeby nie wprowadzać zamętu. Dla komisji to będzie jeden kit czy android to to samo co replikant . Co do Lema. Mam w bibliografii Kongres futurologiczny przy którym świetnie się bawiłem. Nie zaimponowałem polonistce wyborem tej pozycji - w mojej szkole Lem nie jest popularny wśród polonistek :)
Szewców wybrałem własnie pod komisje - jedyna lektura o której będą mieli pojęcie :)
Zmieniłem fragment o nich. Teraz wygląda to tak:

9
Prezentacje maturalne / Re: Literackie i filmowe wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 24, 2005, 12:58:44 pm »
Dzięki za odpowiedź. Co do twoich spostrzeżeń.
Dyskusja i jaka kolwiek interakcja z komisją nie wchodzi w grę w czasie wygłąszania prezentacji.
Dopiero po przemówieniu do głosu do chodzi nauczyciel kający prawo zadac 3 pytania. Pytania te (wiem po doświadczeniach innych) zależa od tego jak bardzo temat związany jest  stricte z programem nauczania języka polskiego. Tak więc im mnie jest związany tym trudniej nauczycieliwi zadac jakieś ciekawe i trudne pytanie (ponieważ wiedza komisji nie pozowala zweryfikować poprawności odpowiedzi). Mój kolega przy tym temacie dostał pytania w stylu dlaczego wybrał takie  a takie książki, jak myśli,czemu pisze sie S-F oraz które z wizji sie spełniły do dzisiaj. Praca celowo jest ograniczona,zeby nie wchodzic zbytnio w szczegóły. Mam tylko 15 minut,a wiedza zawrate w tej prezentacji to i tak będzie w większosci nowość. Co do cyberpunk'u to znam pochodzenie tego słowa, jak juz pisałem, ta praca to taka wersja robocza i w trakcie nauki będzie szlifowana. Wiem,ze ten gatunek nosi znamiona Noir, pewnie o tym wspomne przy opisywaniu świata typowego dla tego gatunku. Dlaczego tak dokładnie opisałem Szewców? Ponieważ jest to jedyna pozycja w mojej bilbliografii o któej będą miały pojęcie polonistki z komisji. Starałem sie wyczerpać temat,zeby uniknać pytań o Szewców.
Zachęcam do komentowania.

10
Prezentacje maturalne / [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« dnia: Kwietnia 24, 2005, 01:13:02 am »
Postanowiłem usunąć swoją prezentację. Skąd to posunięcie? Rozmawiałem z tegorocznymi maturzystami - zdecydowana większośc wychodzi z założenia,że te 30% wymagane do zaliczenia na 2 jest banalne do zdobycia. Ja w każdym razem nie będę im ułatiwać zadania pozwalając im na kopiowanie swojej pracy;)

11
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Marca 02, 2005, 10:44:39 pm »
Jestem w trakcie czytania Robota. Muszę przyznać,żę czyta mi się to dosyć trudno,ale zapowiada się ciekawie.  Poza tym czytałem gdzies,że bracia Wachowsky byli posądzeni o to,ze zerżęnli cosik z opowiadania Snerga-Wiiśniewskiego.

Nie wiem czy ktoś już w tym wątki pisał o Limes Inferior autorstwa Janusza Zajdla. Autor przedstawia wizje społeczeństwa podzielonego na klasy intelektualne. W zależności od ilorazu inteligencji dana jednostka przydzielana jest danej klasie. Pracują tylko wybitnie inteligętni ludzie. Zwykle stanowiska pracy zmonopolizowały automaty. Akcja toczy się w Argolandzie,mieście-mollochu,a głównym bohaterem jest lifter- osoba pomagająca podwyższyc klasę intelektualną. Nie chciałbym zpesuć czytania więc nic więcej zatrzymam się w tym miejscu. Trudno napisać jest coś więcej tak by nie zepsuć zabawy. Ogólnie rzecz ujując autor skłąnia czytelnika do refleksji do czego może doprowadzic zautomatyzowanie procesów życia oraz zatracenie idywidualności jednostki jako częsci społeczeństwa. Polecam każdemu.

12
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Lutego 22, 2005, 08:10:05 pm »
Troszkę się tego obawiam....nie wiem czy nie zachaczyc o poezje Awangardy i zasady 3xM(Miasto,Masa,Maszyna). Chciałbym tą zasade wkomponować w założenia cyberpunk'u. Co do Matrixa to już myslalem o darowaniu sobieale wiecie, to jest dosyć znany film i jest większa szansa na znajomość fabuły przez członków komisji niż np. znajomość Neuromancer'a czy Blade Runner'a.
Nexus>>> Dlaczego sugerujesz zrezygnowanie z Planety Małp? Bardzo mi się podoba zakończenie,ze to Ziemia a nie planeta obcych(motyw ze Statuą Wolności). Oczywiscie jestem otwarty na propozycję:-)

Oceną się w maju pochwalę. Nagrody pienięznej nie mogę obiecać. Mam nadzieje,ze satysfakcja wam wystarczy,a oceną się możemy podzielić ;-)

13
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Lutego 21, 2005, 06:53:03 pm »
To znowu ja,ale teraz już jako zarejestrowany uzytkownik. Dziękuję wszystkim za pomoc ;)

14
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Lutego 21, 2005, 06:34:56 pm »
Witam! Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieje,ze wyrobie się z projektem. Lanie wody jest nie wskazane ;) Co do tłumienia 'wolnego' myślenia to niestety muszę się zgodzić. Nie jest to bynajmniej wymysł moich nauczycieli,a kochanego ministerstwa edukacji. Na nowej maturze nie ma miejsca na reflekse i przemyślenia tu trzeba 'wstrzelić' się  model odpowiedzi....
Przeczytałem Kongres Futurologiczny. Przyznaję się,że było to moje pierwsze spotkanie z Lemem. Ksiażka mnie powaliła. Tylko 120 stron,a trzeba powiedzieć,ze to majstersztyk. Bardzo ciekawa wizja świata i rewelacyjny motyw złudzeń. Napewno jeszcze zajrze do jego książek bo tata ma większość. Mam mieszane uczucia co do Matrix'a. Im głębiej się jest w temacie tym większe jest wrażenie,że bracia Wachowsky dokonali połączenia i przemieszania kilku dzieł literatury S-F i cyberpunk i podali w formie przyswajalnej dla Amerykanów.
Wiem,że mój temat jest tematem rzeką,ale musze skupić się na temacie i muszę przedstawić poszczególne wizje dosyć pobierznie. Wątpię,zeby komisja miała większe pojęcie o literaturze potrzebnej do opracowania tego tematu. Jest wymóg by nauczyciele w komisji zapoznali się chociaż częsciowo z bibliografią zdającego....
Mam juz pomysł na projekt i wizje całej wypowiedzi. W miarę postępów z pracą,jeżeli tylko chcecie, podziele się z wami moimi spostrzeżeniami. Jestem otwarty na propozycje;)
Jeszcze raz wszystki dziękuję!

15
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Lutego 02, 2005, 09:57:24 pm »
Zapomniałem o Kongresie Futurologicznym wiaomo kogo :) oraz o Limes Inferior Janusza Zadla. Co myślicie o tym zestawie ?

Strony: [1] 2