Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Patriotyzm polski
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 01:42:37 pm »
Nie mogłem się poszczynać.

2
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 01:41:35 pm »
Właśnie przeczytałem "Skuchę" Badera o podziemiu solidarnościowym z lat między stanem wojennym a Okrągłym Stołem. Polecam zainteresowanym ze względu na daleko idącą nieoczywistość.
3
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:24:12 am »
Wydaje się, do tegoż cyklu należy opowiadanie The Land of Mist.

Jak najbardziej:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Land_of_Mist
Ono wszakoż po polsku się nie ukazało... Za to po angielsku można je przeczytać w dowolnej chwili:
http://gutenberg.net.au/ebooks06/0601351h.html

Przy czym jednak - jeśli wciąż sprawę hipotetycznych wyższych bytów (w literackim wydaniu) mamy ciągnąć - sugerowałbym zostawienie wirujących stolików i miazmatów ektoplazmy na boku, a przeskoczenie - od "Centralnej Inteligencji" niedaleko - do stapledonowskiego "Star Makera" jak już ;).

za linka (czy linkę??) :)

Prawidłowo - linka, ale żartem dość często linkę tu "mówimy" ;).
4
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Wrzesień 19, 2018, 11:42:17 pm »
Super...tylko te wybory samorządowe w tle...;)

Teraz zauważyłam jaki błąd jest w linkowanym przeze mnie tekście:
Centrum ma powstać w zrewitalizowanym VIII-wiecznym budynku składu solnego na krakowskim Zabłociu.(...)

Dziesięć stuleci wyparowało...to budynek z XVIII wieku.
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Wrzesień 19, 2018, 11:28:41 pm »
LA porzuć te starodawne pomysły o rozmnażance...;))
To będzie konstrukcja, budowa, inżynieria, biomedycyna...celowe budowanie superludzi;)
Wypraszam sobie, nie chcem porzucać :)
Przeaszam;)
Nasuwa się pytanie, a kto będzie „budować” te superludzi? My, zwykle ludzi, Ohydki? Jeśli tak, przyszły zrobotyzowany gatunek nie spełnia kryterium życia prof. Hawkinga:
Może ktoś najpierw musi się zabawić w Boga? Żeby później dzieci wypuścić w świat i dać im wolną rękę (czy tam co...);)
Jeśli natomiast roboty będą produkować podobnych do siebie „superludzi”, znaczy, volens nolens, a zgodnie z definicją to rozmnażanka. Może dokonana w sposób nieco ekstrawagancki, przypominający Katodego Mattrassa i Melanię Fortinbrass. Niemniej istoty rzeczy w niczym to nie zmienia  :)
Produkcja od reprodukcji się specjalnie nie różni? Hm.
Dość interesujące "nadzienie" czaszki ma ten roboglina. "Fresh air supply unit"..."air inspection filter"... pół czaszki zajmują. Po co mu, żelaznemu, w ogóle świeże powietrze? Ja bym na miejscu konstruktorów lepiej jakiś reserve brain module zamontował. Zresztą policjantowi dodatkowy mózg tylko przeszkadza :)
Taa...czarna skrzynka działa na jedną bateryjkę;)
A swieżyj wozduch jest konieczny...nie zapominaj, że on ma ludzki mózg - cza go dotleniać i wietrzyć...albo chociaż po robociemu - chłodzić;)
Słowem, kto się nie replikuje, ten też nie żyje ;)
Tajest...a przynajmniej jego gatunek nie przetrwa...maszyny też muszą się ulepszać, dostosować do okoliczności...produkować nowe pokolenia Cyfraniów - inaczej stagnacja i marazm;)
Albo? Po prostu? Życie wieczne;)
6
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 19, 2018, 11:18:01 pm »
Ponieważ pewne jest, że mnie wyprzedzi (ma bliżej), napisz jak odebrał takie doświadczenie (o ile upoważni Cię do uprawiania ekshibicjonizmu tego typu w jego imieniu ;) ), będę miał przedsmak ;).

Edit:
Niech skonam, odkryli Vulcana ;) (tak, wygląda na to, że istnieje planeta ziemiopodobna obiegająca 40 Eridani):
https://phys.org/news/2018-09-newly-planet-spock-home-world.html
https://academic.oup.com/mnras/article-abstract/480/2/2411/5056228
http://www.startrek.com/article/vulcan-like-planet-found-for-real
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Wrzesień 19, 2018, 11:14:48 pm »
Powyżej napisane coś obluzowało w skostniałym gmaszysku pamięci...daaawno temu, że czyta lem...(spadaj frojd!)..czytałem. Zatem z pomocą nowoczesnych wspomagaczy pogrzeb (spadaj frojd!)...ałem - no jest  :)
:D ;D

3. Eksperyment profesora Challengera (When the World Screamed, tenże cykl)
1. Głębina Maracot (The Maracot Deep, okultystyczna powieść sf)
2. Groźna maszyna (The Desintegration Machine, opowiadanie z cyklu "Profesor Challenger")

Wszystkie trzy utwory pochodzą ze zbioru "The Maracot Deep and Other Stories" (1929).
Oba opowiadania ukazały się też w zbiorze "Trujące pasmo" (Wydaw. Poznańskie; uwaga: zbiór wydany przez Prószyńskiego zawiera tylko "Eksperyment...").
Cykl "Profesor Challenger" liczy trzy powieści i dwa opowiadania. Całość ukazała się po angielsku pt. "The Professor Challenger Stories" ("The Lost World and Other Stories" i inne tytuły).
W
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/65826/glebina-maracot-i-inne-opowiadania
Lektura mego dzieciństwa :)

Wydaje się, do tegoż cyklu należy opowiadanie The Land of Mist.
Dziękuję Ci, livie, za linka (czy linkę??) :)

8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Wrzesień 19, 2018, 10:58:26 pm »
Przypomniłem sobie świetne opowiadanie Arthura Conan Doyla Kiedy Ziemia krzyknęła (When the World Screamed), napisane w 1928 roku.

Znam, oczywiście ;). Mam w półce oba tomiki, o których liv zdążył wspomnieć:
http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Głębina_Maracot
http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Trujące_pasmo

Według teorii bohatera utworu, profesora Challengera, Ziemia jest żywą istotą

Zdaje się, że podobne tezy głosił już Giordano Bruno, który skazany na stos został m.in. za twierdzenie, że "Ziemia posiada zmysłową i rozumną duszę". A w jego trzecim dialogu pojawia się wyraźne porównanie naszej planety do żywego organizmu i słowa o ciele Ziemi (niestety, dysponuję tylko tekstem przekładu angielskiego):

Theophilus –/.../ to mean under the name of Earth the whole machinery and the entire animated part, which consists of dissimilar parts; so that the rivers, the rocks, the seas, the whole vaporous and turbulent air, which is enclosed within the highest mountains, should belong to the Earth as its members, just as the air [does] in the lungs and in other cavities of animals by which they breathe, widen their arteries, and other similar effects necessary for life are performed. The clouds, too, move through accidents in the body of the Earth and are in its bowels as are the waters."

Przy czym grzebiąc jeszcze głębiej można dotrzeć do Platona, który - w "Timaiosie" - tak pisał:

"Przyjmijmy, że Wszechświat jest najpodobniejszy do tej istoty żywej, której poszczególne istoty żywe i gatunki są cząstkami. Ta istota obejmuje i ma w sobie wszystkie istoty żywe pomyślane tak, jak ten świat zawiera nas i wszelkie inne zwierzęta natury widzialnej"

(Co prawda tam Ziemia, tu cały Wszechświat, ale kierunek zbliżony...)

Tylko czy Lem by się z tym zgodził, skoro tak przeciw antropomorfizacjom i szeroko pojętemu geocentryzmowi występował? Tym bardziej, że "Solaris" jasną jest sugestią, że - Jego zdaniem - nie wszędzie samoorganizacja materii musi przebiegać po ziemskiemu...* ;)

* Tzn. w sensie ostatecznych rezultatów, bo nie widzę tam podważania Zasady Kopernikańskiej, wyłącznie sugestię, że ścieżka darwinowska nie jest jedyną możliwą dla materii organicznej. Wątpliwości co do słuszności Z.K. podnosi za to - na zupełnie innym poziomie - "Nowa Kosmogonia".
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Wrzesień 19, 2018, 10:43:41 pm »
Trochę obok tematu...
Przypomniłem sobie świetne opowiadanie Arthura Conan Doyla Kiedy Ziemia krzyknęła (When the World Screamed), napisane w 1928 roku.
Według teorii bohatera utworu, profesora Challengera, Ziemia jest żywą istotą i nie podejrzewa, że na niej żyją ludzie. Podobnie jak my nie wiemy, jakie drobnoustroje żyją na nas. Profesor marzy o tym, aby stać się pierwszą osobą, o istnieniu której dowie się nasza planeta, i postanawia dotrzeć do jej "żywego ciała", znajdującego się poniżej skorupy ziemskiej...
Niestety nie znalazłem tłumaczenia na polski. Czy w ogóle przekład istnieje?
Powyżej napisane coś obluzowało w skostniałym gmaszysku pamięci...daaawno temu, że czyta lem...(spadaj frojd!)..czytałem. Zatem z pomocą nowoczesnych wspomagaczy pogrzeb (spadaj frojd!)...ałem - no jest  :)

1. Głębina Maracot (The Maracot Deep, okultystyczna powieść sf)
2. Groźna maszyna (The Desintegration Machine, opowiadanie z cyklu "Profesor Challenger")

Wszystkie trzy utwory pochodzą ze zbioru "The Maracot Deep and Other Stories" (1929).
Oba opowiadania ukazały się też w zbiorze "Trujące pasmo" (Wydaw. Poznańskie; uwaga: zbiór wydany przez Prószyńskiego zawiera tylko "Eksperyment...").
Cykl "Profesor Challenger" liczy trzy powieści i dwa opowiadania. Całość ukazała się po angielsku pt. "The Professor Challenger Stories" ("The Lost World and Other Stories" i inne tytuły).

W
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/65826/glebina-maracot-i-inne-opowiadania
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Wrzesień 19, 2018, 10:07:40 pm »
LA porzuć te starodawne pomysły o rozmnażance...;))
To będzie konstrukcja, budowa, inżynieria, biomedycyna...celowe budowanie superludzi;)
Wypraszam sobie, nie chcem porzucać :)

Nasuwa się pytanie, a kto będzie „budować” te superludzi? My, zwykle ludzi, Ohydki? Jeśli tak, przyszły zrobotyzowany gatunek nie spełnia kryterium życia prof. Hawkinga:
Żywa istota zwykle posiada dwa elementy: zestaw instrukcji, które mówią systemowi, jak przetrwać i dokonać reprodukcji samego siebie, oraz mechanizm do wykonywania tych instrukcji. W biologii te dwie części zwane są genami i metabolizmem. Warto jednak podkreślić, że nie musi w nich być nic biologicznego. Przykładowo, wirus komputerowy to program, który będzie wykonywał kopie samego siebie w pamięci komputera i będzie się rozprzestrzeniał na inne komputery. Stąd wypełnia on definicję żywego systemu, którą podałem.
("Życie we wszechświecie")

Jeśli natomiast roboty będą produkować podobnych do siebie „superludzi”, znaczy, volens nolens, a zgodnie z definicją to rozmnażanka. Może dokonana w sposób nieco ekstrawagancki, przypominający Katodego Mattrassa i Melanię Fortinbrass. Niemniej istoty rzeczy w niczym to nie zmienia  :)

https://gadzetomania.pl/18023,wnetrznosci-robocopa-ujrzaly-swiatlo-dzienne
Dość interesujące "nadzienie" czaszki ma ten roboglina. "Fresh air supply unit"..."air inspection filter"... pół czaszki zajmują. Po co mu, żelaznemu, w ogóle świeże powietrze? Ja bym na miejscu konstruktorów lepiej jakiś reserve brain module zamontował. Zresztą policjantowi dodatkowy mózg tylko przeszkadza :)

- Więc... Starzy to żywa ziemia?
- W połączeniu ze strukturami magnetycznymi, tak.
Trochę obok tematu...
Według teorii bohatera utworu, profesora Challengera, Ziemia jest żywą istotą i nie podejrzewa, że na niej żyją ludzie. Podobnie jak my nie wiemy, jakie drobnoustroje żyją na nas. Profesor marzy o tym, aby stać się pierwszą osobą, o istnieniu której dowie się nasza planeta, i postanawia dotrzeć do jej "żywego ciała", znajdującego się poniżej skorupy ziemskiej...
Niestety nie znalazłem tłumaczenia na polski. Czy w ogóle przekład istnieje?

Poza tym, idea żywej Ziemi niby łączy się z hipotezą Gai:
http://www.google.com.ua/url?url=http://www.eioba.pl/pdf/hipoteza-gai-eioba-pl.pdf&rct=j&q=&esrc=s&sa=U&ved=0ahUKEwi5s52DycfdAhWNmIsKHWK8DlMQFgg-MAo&usg=AOvVaw1WWTKKE17wFgJcvqo-f5LY

O, marginesem, dr. Dawkins też pisze o związku rozmnażanki i życia:
Najpoważniejszy argument przeciwko hipotezie wysunął R. Dawkins w „Fenotypie rozszerzonym”: Gaja nie podlega replikacji, a co za tym idzie, działaniu doboru – nie spełnia więc podstawowego kryterium żywej istoty.

Strony: [1] 2 3 ... 10