Autor Wątek: Doktor Lem. Anegdoty  (Przeczytany 111046 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #90 dnia: Maja 21, 2017, 04:08:33 pm »
Ha, nie wiedziałem, że takie skarby jeszcze na półkach leżą. Dzięki za informacje :). Mam nadzieję, że ten dokument powstanie (to do Was, drodzy lurkerzy, którzy możecie coś w sprawie zrobić! ;)).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 06, 2017, 04:40:21 pm »
Anegdota XVIII.

Z wywiadu z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją  ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Nicieja )
http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=rozmowy&id=936


"Marian Hemar, uciekając przed Niemcami, nie mógł zabrać swojej ukochanej matki, a jadąc na Zaleszczyki miał w samochodzie wolne miejsce. Matka ginie w getcie. Znane są jego listy pełne rozpaczy. Jego matka nazywała się z domu Lem. Hemar korespondował z Samuelem Lemem, ojcem Stanisława Lema. Samuel opisuje mu historię aresztowania matki przez Niemców. O tych listach rozmawiałem ze Stanisławem Lemem. Był zaskoczony, że mam listy jego ojca do Mariana Hemara".

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 06, 2017, 06:45:07 pm »
Ciekawa historia.
Idąc tropem Hemara doszedłem do brata Henryka; dziennikarza, społecznika, samorządowca jakby dziś napisano;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Hescheles
Jego córki Janiny;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Altman
która przeżyła zagładę i co ważne - pisała wspomnienia. Z obozu, ale nie tylko.
Co może pamiętać 12-letnia dziewczynka?
http://www.jhi.pl
/blog/2015-09-18-spotkanie-z-janina-hescheles-altman

Poza tym;
Jest autorką wydanych w języku hebrajskim książek Oni jeszcze żyją (1967), Co będzie jutro? (1972), Złoto. Z wnętrza Ziemi w przestrzeń międzyplanetarną (1977) oraz Złotowłosa (1991), które napisała pod pseudonimem „Zvia Eitan”[3].
Może coś być o przedwojennych losach rodziny?
Tu Pani mówiona, ale...lemolog - będziesz miał łatwiej, choć nawet ja większość rozumiem. Tylko jeszcze muszę znaleźć czas, bo to ponad półtorej godziny.
https://www.youtube.com/watch?v=C5RZ7y8JavA
Córka brata ciotecznego - to jak??? Bratanica?  ::)
Pss...
Nastawiłem się nie wiedzieć czemu na ukraiński, a tu pani Jadwiga bardzo ładnie opowiada po polsku.

« Ostatnia zmiana: Czerwca 06, 2017, 08:15:56 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #93 dnia: Lutego 17, 2018, 07:32:53 pm »
Skoro rykoszetem anegdoty wróciły, mam takie pytanie.
Zapewne najbardziej do Lemologa. :)
Przeglądając różne dziwne książki, np. książkę adresową Lwowa z 1916 roku znalazłem tam jednego Adolfa z Lemów. Dostępne mi źródła o nim milczą ale może ktoś coś wie? Zwłaszcza że adres - Rzeźnicka 13 budzi zdziwienia różne i różniste  :D
Cytuj
Pierwsze co wpadło mi w oko, to że internista dr Ziff mieszkał na Rzeźnickiej. I mimo to miał pacjentów ;) .
Doktor Samuel Lem też zaczynał praktykę lekarską na tej ulicy, w domu ojca Hersza numer 14, ale jak mu szło z pacjentami trudno powiedzieć, w każdym razie adres z czasem zmienił.
Natomiast dom Adolfa tuż stał obok...lub wizawi. Czyli - kto on? Pomijając, że kupiec...
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #94 dnia: Lutego 17, 2018, 07:45:48 pm »
znalazłem tam jednego Adolfa z Lemów. Dostępne mi źródła o nim milczą ale może ktoś coś wie? Zwłaszcza że adres - Rzeźnicka 13 budzi zdziwienia różne i różniste  :D

Adolf z Rzeźnickiej? Faktycznie strrrach się bać 8). Dobrze, że chociaż Lem, co jest czynnikiem ocieplającym wizerunek ;).

A jednocześnie - nie mając aktualnie na głowie chapeau, który mógłbym bas - chylę czoła za kwerendę... i znalezisko. (Czekając zarazem, co nam na ten temat lemolog powie.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #95 dnia: Lutego 17, 2018, 07:53:48 pm »
(Czekając zarazem, co nam na ten temat lemolog powie.)

W moich zriodlach o Adolfie Lehmie nic nie ma...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #96 dnia: Lutego 18, 2018, 04:36:57 pm »
Jeszcze a propos Le(h)mów lwowskich...

Rodzice moi, a zwłaszcza ojciec, tak mocno wierzyli w aliantów, którzy uratują dla Polski Lwów, że siedzieliśmy tam o wiele za długo. Wyjechaliśmy dopiero, gdy nam powiedziano: albo jedziecie do Polski, albo bierzecie sowieckie paszporty. Prawie za darmo wyprzedawaliśmy meble — rodzice dostali za nie coś sześćset rubli — i pakowaliśmy nasz dobytek do skrzynek. Napisałem na nich wielkimi literami: LEM. Ojciec chciał, żebym dodał imię, ale mu tłumaczyłem, że to rzadkie nazwisko i nie ma we Lwowie drugiego Lema. Przychodzimy na dworzec, ładujemy nasze rzeczy do wagonu towarowego, a obok podnosi się piramida skrzynek oznaczonych: Władysław LEM — to była całkiem inna rodzina, z Łyczakowa.

"Świat na krawędzi"

ps. Ten Władysław, zdaje się, też niejaką karierę zrobił ;):
https://img8.demotywatoryfb.pl//uploads/201303/1363397829_by_inpoc_600.jpg
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2018, 07:50:17 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #97 dnia: Marca 29, 2018, 01:08:21 am »
Anegdota XIX
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2018, 10:57:25 am wysłana przez lemolog »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #98 dnia: Marca 29, 2018, 01:19:25 am »
W takim miejscu przerwać...to ojciec napisał? Mam nadzieję, że w c.d.n. zrehabilituje kobiety;)
Gdzie i kiedy to było publikowane?

A znałeś lemologu to, co liv linkował? Chyba warto to dać do tego wątku:
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=klw&datum=19070223&seite=14&zoom=33
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #99 dnia: Marca 29, 2018, 01:37:14 am »
Disclamer: mam nadzieję, że się nie zblamuję sądząc tożsamość autora po tytule wątku ;).

Mam nadzieję, że w c.d.n. zrehabilituje kobiety;)

Też chcę zakładać, że ojciec tak szeroko - i ponad skalę epoki - myślącego Lema okaże się myśleć równie szeroko o bardziej - wybaczcie z Kuzynką - przyziemnych sprawach ;).

I na tego c.d.n.-a takoż się napalam, bo ciekawie będzie porównać nieliczne pełnowymiarowe kobiety Stanisława (Anna, Harey, nawet ta nieszczęsna Eri) z kobietami Samuela.

ps. lemologu, dlaczego doktor Lehm podpisał się tu jako Lem?
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2018, 10:43:31 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #100 dnia: Marca 29, 2018, 10:56:45 am »


Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #101 dnia: Marca 29, 2018, 11:25:26 am »
Dzię-ku-jemy! Wię-cej chcemy!!! ;) (Znaczy: to dokończenie co nast. i jakiś komentarz nt. genezy/historii owego opowiadanka mile widziane. Choć nie dziwię Ci się, że postanowiłeś nam tu dozować napięcie ;).)
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2018, 11:49:15 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #102 dnia: Marca 30, 2018, 10:17:33 am »


Lem S., Przygoda literata. - Kurjer Lwowski od 30 lipca, 3 i 4 sierpnia 1909 r.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #103 dnia: Marca 30, 2018, 10:43:12 am »
Znaczy to Samuel?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Odpowiedź #104 dnia: Marca 30, 2018, 11:03:24 am »
Cieniutkie.  8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana