Autor Wątek: Energetyka termojądrowa  (Przeczytany 7672 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2022, 02:31:43 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #16 dnia: Września 10, 2022, 02:54:10 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 13, 2022, 01:56:34 pm »
Podobnież Amerykańcy w swoim Instytucie Narodowego Zapłonu przebili pułap. Co prawda ledwo-ledwo, ale jednak.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 13, 2022, 03:04:19 pm »
No, widziałem już kilka tytułów, że "przełom". Chyba medialny, bo technicznie idzie wszystko małymi kroczkami i każdy kroczek z osobna nie ma większego znaczenia.

Tu inny mały kroczek. Zobaczymy, kto będzie pierwszy. O ile będzie.
https://generalfusion.com/post/general-fusion-exceeds-core-technology-performance-targets-with-plasma-and-compression-prototypes/

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 13, 2022, 03:10:29 pm »
No, widziałem już kilka tytułów, że "przełom".
Haha dokładnie moja reakcja jak mi kumpel dziś powiedział, że nastąpił przełom :)  - "już kiedyś o tym ze 2 razy czytałem" .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 13, 2022, 06:14:19 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 20, 2022, 02:02:02 pm »
No, zwykły rządowo-propagandowy bełkot. Jak słyszę o "czystej energii" to zaczyna mnie już mdlić...

Swoją drogą, ten "przełom" polega nie na tym, że więcej zyskano, niż włożono, co niektórzy głoszą - zyskano więcej, niż włożono energii... świetlnej z laserów. I teraz zagadka: jaka jest sprawność użytego lasera?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 20, 2022, 02:30:04 pm »
Ba, a wiele kosztuje taka jedna-jedyna trytowa kulka ;) ?


PS - akurat taki obrazek się napatoczył - ITER - https://i.redd.it/g5it3hkdp07a1.jpg
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2022, 08:49:30 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 21, 2022, 01:56:02 pm »
Instalacja General Fusion też ładnie wygląda, nie tak spektakularnie, ale to mocny prototyp, służący chyba sprawdzeniu mechanizmu "zgniatania", i to bodaj na razie tylko na wodzie, więc właściwa maszyneria będzie pewnie większa, rozbudowana i obudowana.

https://generalfusion.com/wp-content/uploads/2022/03/screenshot-23_900x900_01.jpg

Inna sprawa, że patrząc na to wpadamy w "syndrom laika" - ktoś siedzący w temacie rzuci na taką skomplikowaną maszynerię okiem i na ogół wie, przynajmniej z grubsza, co do czego służy  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 21, 2022, 02:05:24 pm »
Nawiasem mówiąc wpadło mi w oko akurat, jaki jest stosunek energii włożonej do wytworzonej w NIF i koparka mi opadła, bo jakiś czas temu (czas zaczyna być dla mnie względny ;) ) mówiło się, ze to w okolicy 20 i będzie się zmniejszać a tymczasem to niemal dokładnie 100 razy :) (a w zasadzie nieco ponad) - 100 dżuli energii elektrycznej wkładu na jednego dżula z fuzji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 30, 2023, 12:49:06 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Energetyka termojądrowa
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 23, 2024, 12:49:18 am »
Rozważania o najlepszym z możliwych światów reaktorów:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki