Autor Wątek: Ijon Tichy  (Przeczytany 21874 razy)

Mieslaw

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 25, 2007, 02:43:27 pm »
Cytuj
Ciekawe jak sie to wymawiało w Niemczech - Herr Tiszy? Tak twardo "szy" wymawiając? Jakże sie to ciekawie łaczy z ta produkcją, co ją nam Miesław podrzucił! Coś musi być na rzeczy ;). Groteskowość pilota z jednym okiem jest żywcem z Cyberiady...
, od trrzeciej minuty, trzydziestej ósmej sekundy przez chwilę się z tym Niemcy męczą, możecie zobaczyć. W żadnym razie nie brzmi to jak twarde "szy". A swoją drogą, już kiedyś ten film na forum poddawałem.

A Nora Tschirner (ta aktorka) jest fajna...

Cytuj
Jeszcze a'propos tego jak się "Ijon Tichy" wymawia... Zapewne "Kujon Cichy" Grin Grin Grin
 ;D ;D ;D


6

Q

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 25, 2007, 03:04:40 pm »
Cytuj
przez chwilę się z tym Niemcy męczą, możecie zobaczyć.

Owszem, zabawne to było ;D ;D ;D


Cytuj
A Nora Tschirner (ta aktorka) jest fajna...

IMHO to w sumie jedyna zaleta tego filmu...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2007, 03:05:01 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #17 dnia: Września 05, 2007, 03:19:12 am »
Jeszcze a'propos Ijona, nie wiem czy wiecie, że narodził mu się spadkobierca:
http://www.paradoks.net.pl/read/1661
(choć opowiadania Lewandowskiego, jak wogóle twórczość tego autora, nierówne są.)

Najbardziej podobało mi się z tego zbioru "El Nińio 2035". IMHO dorównało twórczości Mistrza. Ono jedno na zbiór, inne nawet te dobre, to jednak niższa półka (może jeszcze poza "Pacykarzem"...). Trzeba jednak autora (słynnego skądinąd z niekonwencjonalnych zachowań i wypowiedzi) pochwalić za to, że traktuje SF jako literaturę poważną, mającą mówić o istotnych problemach i mierzyć się ze światem (choć ostatnio skręcił w pisanie, dla zarobku, rozrywkowych kryminałów)...

ps. Skądinąd tenże Lewandowski bardzo chętnie podpiera się tym oto cytatem z Mistrza, do niego skierowanym:

Cytuj
Lem powiedział:
Szkoda, że nie próbował wyprowadzić pan swoich pomysłów z zaułka fantastyki na arenę hipotezotwórczej biologii czy plaeontologii. Rozważania "co by było gdyby?" nie są tak bardzo odległe od współczesnego, naukowego hipotezotwórstwa, występującego na przykład w kosmologii. To mogłoby dać bardzo ciekawe efekty. Niestety, takie dane pozostają dostępne wąskiemu kręgowi ludzi nie pozbawionych przynajmniej odbiorczej wyobraźni. Widzę, że w panu siedzi zapoznany hipotezotórca w dziedzinie, nazwijmy to: akcydentalizmu, działającego na przestrzeni milionleci. Mnie się to wydaje bardzo ciekawe.
("Machina" 7/2000 s.73, wypowiedź autoryzowana)

Mieslaw

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 23, 2007, 10:07:30 pm »
Wydali płytę z muzyką na podstawie Dzienników gwiazdowych ??

Przypomina mi się, jak Lem w jakimś wywiadzie wspomniał o koncercie inspirowanym Cyberiadą... i porównał go do składu porcelany pod ostrzałem altylerii  :D.



A tak przy okazji: chyba kupię sobie to DVD. Zbliżają się Mikołajki, więc można będzie przeboleć cenę  :).
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2007, 10:09:34 pm wysłana przez Mieslaw »

Q

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 23, 2007, 10:26:49 pm »
Skoro już o "Cyberiadzie" mowa... Nie wiem czy wiecie, że była częściowo sfilmowana.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 25, 2015, 02:59:42 pm »
Jeszcze a'propos nazwiska Tichy, po latach...

Tak się zaczynam zastanawiać czy nazwisko naszego gwiazdokrążcy, poruszającego się po tak tętniącym życiem Kosmosie, nie jest aby żartobliwą aluzją do nazwiska - wspomnianego w sumie na Forum (i to przeze mnie ;D) - wielkiego uczonego radzieckiego Gawriła Tichowa, ojca astrobiologii (który zasłynął hipotezą, że obserwowane plamy na powierzchni Marsa to roślinność):
https://ru.wikipedia.org/wiki/Тихов,_Гавриил_Адрианович
http://adsabs.harvard.edu/abs/2013ahs..book..175B
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ijon Tichy
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 08, 2018, 11:28:50 pm »
Po kolejnych paru latach.. Badaliśmy tu trop czeski, niemiecki, rosyjski... A może to jednak rodak ten Kujon... znaczy... Ijon... I może nawet jego przodka namierzyć się da?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Tichy
(Z tymi mesjanizmami nawet się w tradycje rodzinnego ekscentryzmu wpisuje ;).)
« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2018, 11:51:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ijon Tichy
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 19, 2019, 09:36:29 pm »
Kwestia pochodzenia Tichego wiecznie żywa:
https://nowakonfederacja.pl/nasze-schizochronie/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki