Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 630
1
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 22, 2018, 10:06:47 pm »
Napiszę tylko, że nie dam rady dziś napisać :( .

2
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Luty 22, 2018, 02:36:41 pm »
Ja takie numery ciągle wykręcam - na obie strony ;) .

3
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« dnia: Luty 22, 2018, 01:09:34 pm »
Ta tabelka jest bardzo myląca. Wszystko na prawo od USA to są kraje z którymi chyba nie bardzo chcemy się porównywać ;) ? Choć to oczywiście budujące, że USA ma mniejszą stopę zabójstw od Zimbabwe i Hondurasu ;) . Nawet jednak mimo zminiaturyzowania skali pionowej zabójstw poprzez obecność krajów, w których na ulicach gangi rżną się w biały dzień za pomocą broni maszynowej i granatników - schodek na USA jest bardzo widoczny. USA są w tej kwestii daleko poza nawiasem cywilizowanego świata. I to zwłaszcza, że w większości tych krajów "na prawo od Stanów" władza, policja i sądy nie obejmują swym zasięgiem części lub całości terytorium (patrz wprowadzenie wojska zamiast policji w Brazylii).

Lepsza jest ta tabelka (uporządkować wg homicides) tu: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_firearm-related_death_rate

Jak widać w USA ten współczynnik (intencjonalnych zabójstw z broni palnej) wynosi 3,60 i oznacza to, że jest 6 razy wyższy niż w jakimkolwiek kraju Europy, a od średniej w Europie wyższy 16 razy. Przed Stanami są kraje - jakie, można odczytać z listy. Każdy, kto mówi, że w USA nie ma problemu z bronią - powinien sobie wyobrazić, że aby w jego kraju ten współczynnik, był jak w Stanach - to w UK musiałoby być o 60 razy więcej zabójstw z bronią, a w Polsce - 90.

Warto również zauważyć, że ogólnie, w kwestii śmierci jakiejkolwiek (intencjonalnej, nieintencjonalnej, wypadków) spowodowanej bronią palną USA są jeszcze bliżej czołówki.

Poza tym to zupełnie nie rozwiązuje kwestii, jaką postawił Q - dlaczego w ogóle w Stanach zdarzają się takie masakry? Ostatnie lata rok po roku pokazywały, że jakiekolwiek tłumaczenia, związane z rasą (to czarni), czy religią (to muslimy) czy "syndromem wielkiego miasta" (nikogo nie znał, lokalnie to się nie zdarza) być może i tłumaczą pojedyncze przypadki - ale na pewno nie są wytłumaczeniem ogólnym. Mam wrażenie, że w Stanach jest na to zwyczajnie moda. Brevik pierwszym importem. Sądzę, że będzie miał następców, niestety.

P.S. - ale Trump myślał i wymyślił - rozda broń nauczycielom. Hollywood będzie miał co kręcić, western jako gatunek jednak nie umrze.


4
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 22, 2018, 09:38:31 am »
Nie no opowiedz proszę o tych drobniutkich sympatiach, zwłaszcza że aby odpowiedzieć Tobie na tak sumienną wypowiedź i Augustynowi przy okazji muszę poczekać do wieczora, bo życiówka mnie przyciska.

5
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 21, 2018, 07:46:45 pm »
Liv, ale co to znaczy, że "życiorys jest jednoznaczny" łącznie z tym, co ja wychwalam? Czyli rozumiem, z oddaniem władzy? Bo oczywiście zgadzam się, oddanie władzy jest wg mnie jednoznaczne jako bezspornie zaistniały fakt, ale przypuszczam, że nie to masz na myśli. Nie widzę wielkiego sensu w wykazywaniu kto ma nieciekawy życiorys, kto się bardziej zasłużył (ja wcale). Przyjmijmy w tej dyskusji (choć uważam to za bardziej skomplikowane), że za młodu Jaruzel zaprzedał się bez reszty czerwonym i trwał w tym jak długo mógł i umarł też czerwonym, jako emerytowany płatny pachołek Rosji. Jaki to ma wpływ na rzecz, której dokonał? Ty jako historyk wydaje mi się powinieneś lepiej ode mnie wiedzieć, że PRL mógł trwać i trwać, może nie wiecznie, ale na przykład kolejne 10 lat. Gdyby po Loni nastał Putin jestem niemal pewien, że trwałby do dziś. Nie sądzę, żeby wyłomu dokonała Czechosłowacja bądź Węgry czy DDR, w którym wciąż jeszcze samopały strzegły muru berlińskiego.

6
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 21, 2018, 01:40:38 pm »
Zależy z jaką tezą zadasz to pytanie... Wg mnie zadający pytania pozostają na pozycjach nie do uzgodnienia - bo np. trudno orzekać o cudzych dążeniach.
Mozliwe, że naród nasz nie jest w stanie wydać z siebie zbiorowego sądu, który byłby jednocześnie sądem racjonalnym. Możliwe też, że nawet pytanie, czy jak postąpisz krok w stronę drzwi, to jesteś bliżej o krok do drzwi, niż byłeś - jest pytaniem, na które naród nie można ściśle i racjonalnie odpowiedzieć.

Zdaję sobie z tego sprawę. Nie zadaję pytań z intencją, ani nie wiem, jakie miał Jaruzel dążenia. Osobiście uważam, że zrobił coś wielkiego. O ile nie dziwię się, że naród jako statystyczna całość dał sobie (moim zdaniem) wmówić czarno-białą opowieść zupełnie oderwaną od realiów - o tyle dziwię się, że to samo dotyczy byłej opozycji, bo to oni przede wszystkim powinni docenić to wydarzenie i jego wielką niezwykłość na tle rządów innych totalitarnych władców.

7
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 21, 2018, 12:19:54 pm »
Pewnie że rozróżnić. Więc akt bezkrwawego przekazania władzy opozycji patriotycznej przez dotychczasowego tyrana i tym samym wielki krok ku odzyskaniu całkowitej niepodległości - to było dążenie do niepodległości czy nie?

Degradacji byłoby dużo, bo wszyscy którzy mieli stopnie wojskowe przed Niepodległą utrzymali je (pomijając oczywiście zdegradowanych za przestępstwa). Nie było dla wszystkich nowego początku od szeregowca po 1918.

8
Forum po polsku / Odp: Wspomnień czar
« dnia: Luty 21, 2018, 09:57:25 am »
Nie wiadomo, kto lepiej trafił ;) . Jedno nas łączy - nikt nas z roboty nie może wywalić ;) . Co najwyżej zdechniemy z głodu.

9
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 21, 2018, 07:55:04 am »
Ja reprezentuję siebie :) .
Jestem przeciw mniej więcej z powodów wyszczególnionych w felietonie Remuszki. Uważam, że obaj okazali się właściwymi i wielkimi ludźmi we właściwym miejscu i w krytycznej chwili podjęli właściwe decyzje, bardzo dużo ryzykując. Mam na myśli pokojowe przekazanie władzy i wykonanie wyłomu w palisadzie KDLów, w który to wyłom wskoczyły zaraz Czechosłowacja, Węgry i era PRL i KLD się skończyła. Uważam, że żaden inny człowiek tego nie mógł dokonać bezkrwawo, poza osobami będącymi wówczas u władzy a więc, siłą rzeczy, poza najbardziej zaufanymi aparatczykami partii. Tak więc, z tego punktu widzenia, żale że Jaruzel był najpierw politrukiem a potem partyjniakiem (i jak uważają niektórzy - płatnym złodziejem i pachołkiem Rosji) - to czcze żale. Pełną wolność w 1989 roku mógł nam zwrócić w sposób bezkrwawy ktoś taki, albo nikt.

P.S. i zdecydowanie nie trafia do mnie stwierdzenie, że to tytuły nie z Polski. Bo jeśli tak liczymy, to wszystkich bohaterów narodowych odzyskania niepodległości w 1918 należy zdetronizować, z Piłsudskim na czele, nie wspominając licznych wcześniejszych bohaterów powstań od Wysockiego począwszy. Polska po DWŚ mogła być tylko taka jaka była - z woli Stalina a z przyzwoleniem Roosevelta i Churchilla.

Czasami o całym życiu człowieka nie decyduje całe jego życie, tylko jedna najważniejsza chwila - moim zdaniem oczywiście.

10
Hyde Park / Odp: Polityka smoleńska
« dnia: Luty 21, 2018, 07:48:15 am »
Z przyzwyczajenia raczej niż z nadzieją zadam pytanie, jakie zadałem parę ładnych lat temu: czy Binienda cokolwiek twardego opublikował w tej kwestii DO DZIŚ? Zwłaszcza model matematyczny stanowiący podstawę jego pamiętnej prezentacji, w której samolot ułamki sekund przed zderzeniem wyskoczył spod ziemi a następnie - jak się okazało - centymetrową blachą na skrzydle zdezintegrował brzozę? W ogóle cokolwiek twardego opublikowano, po ostatnich znanych mi twardych publikacjach: tzn. raporcie komisji, serii Artymowicza i kilku punktowych odbić tez "ekspertów" Macierewicza wykonanych przez prawdziwych ekspertów? Przypominam sobie tylko film z wysadzania jakiegoś blaszaka w polu.

11
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 20, 2018, 09:57:24 pm »
Dziękuję (wiesiol). Jeszcze ktoś?

P.S. xpil - prościej - co sądzisz o odebraniu Jaruzelowi i Kiszczakowi stopni generalskich?

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 20, 2018, 09:06:21 pm »
Czyli kreatywna księgowość.

13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 20, 2018, 08:56:53 pm »
@ Maziek
Cytuj
Może Ci się wydawać, ale prościej - wskaż związek logiczny rzeczy które wypunktowałem oraz dowody, na jakich opierasz to, co napisałeś. To powinno być proste, jeśli ten związek i dowody istnieją i je znasz.
To jest Twoja opinia. Moja opinia na ten sam temat jest całkowicie odmienna.
We fragmencie, który (ze mnie) cytujesz, nie ma żadnej opinii. Jest prośba - o wskazanie związku logicznego między twierdzeniami w punkcie 6 oraz dowodów na zawarte tam twierdzenia. Czy to takie trudne?

Cytuj
Co do pana premiera - użyj gugli, radzę.
Czy nie możesz przez uprzejmość wskazać tej konkretnej wypowiedzi, o której pisałeś? Choćby po to, aby nie wynikły nieporozumienia z różnicy źródeł?

Cytuj
Jeśli Pana uwaga odnosi się do mnie, byłbym wdzięczny za wskazanie konkretnego passusu, w którym "niepotrzebnie okazuję emocje". Mam bowiem wrażenie, że w ogóle nie okazuję emocji.
Nie gadaj z botem ;) ... to była reklama chwilówek.

14
Forum po polsku / Odp: Wspomnień czar
« dnia: Luty 20, 2018, 05:03:06 pm »
Moje wspomnienia są nieszczególne w wymiarze obiektywnym - stary mi zamiast bajek na dobranoc Lema opowiadał, jak jeszcze nie umiałem czytać. Czasami potem nie mogłem zasnąć. Zwłaszcza jak kalkulator zwartusiał i gnębił ludzi. Albo jak Setaur zwariował i łypał laserem. Bałem się, że jakiś podobny pod okno przyjdzie. Drugie wspomnienie - w II klasie szkoły podstawowej czytałem pod ławką Astronautów i pani mnie przyłapała i pytała się, co tam czytam, odparłem zgodnie z prawdą, że Astronautów Lema - co pani uznała za kłamstwo, ale nie zniżyła się by sprawdzić naocznie. Zadzwoniła natomiast wieczorem do rodziców, że powinni przypilnować trochę dzieciaka, bo łże jak pies albo i co gorsza fantazjuje - że niby czyta takie trudne książki. Trzecie wspomnienie - wciskałem pani od fizyki, w klasie bodaj V szkoły podstawowej, jakieś wymyślone przez Lema cuda w budowie atomu. Byłem pewien, że to prawda co Lem pisze i w związku z tym byłem tak przekonujący, że pani uznała, że bezpieczniej się zgodzić, że tak jak mówię to też może w sumie być. Niestety nie pamiętam, co to konkretnie było. Pani tego nigdy nie sprostowała, mam nadzieję, że nie wprowadziła tego do kanonu nauczania i nie złamałem pośrednio czyjejś kariery naukowej u zarania ;) .

15
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 20, 2018, 04:41:12 pm »
Nie chodzi o 30 stron bo tamto było o czym innym, moja wrzutka jest tylko odnośnie do Jaruzela i Kiszczaka (odebrania im stopni). Jak motywujesz swój stosunek do sprawy? Nie zasłużyli na to, zasłużyli ale szkoda prochu czy jak?

Strony: [1] 2 3 ... 630