Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 549757 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Kwiz
« dnia: Grudnia 03, 2010, 04:58:19 am »
Proponuję, by każdy, kto ma ochotę, zamieszczał tutaj "pytania z Lema" i ustanawiał (fundował) nagrody za trafne odpwiedzi. W każdym razie ja w to się pobawię od czasu do czasu.
Pytanie pierwsze:
W jakim dziele Mistrz sformułował zdanie (które ja nazywam Wielkim Prawem Lema i przytaczam z pamięci): cokolwiek zajdzie, inaczej niż podług prognozy zajdzie ??
Nagroda: ćwierćkilowa (!) tabliczka wedlowskiej czekolady z całymi orzechami laskowymi :-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2010, 03:12:23 pm »
Poza barierą ufność prognoz zdobywa wartość ujemną, co oznacza, iż cokolwiek zajdzie, na pewno inaczej niż podług prognozy zajdzie.
Vestranda Ekstelopedia - Arkusz próbny w Wielkosci urojonej - haslo Prognodoksy.
Prawdopodobnie - zapamietala sie mi prognoza ujemna;)
Pozdrawiam:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 03, 2010, 07:54:28 pm »
Wedlowska już jest Pani  : - )
[Uprzejmie proszę pod remuszko@neostrada.pl podać adres, pod który ma być wysłana nagroda (w bąblastej kopercie, listem pryjorytetowym).
Druga tabliczka, też ćwierćkilowa, jest za rozwiązanie zagadki tej:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=734.msg37428#msg37428
Remuszko
P.S. Dla jasności (i szybkości wyjaśniania): w cytowanym wątku chodzi o mój mejl z December 3, 01:04:13 AM, oraz o pytanie: 2. W którym dziele to samo (mniej więcej) nie przyszło do głowy Mistrzowi podczas pisania dzieła?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2010, 10:36:47 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 04, 2010, 12:13:31 am »
Panie Stanisławie - proponuje zeby Pan Wedlowską sprezentowal jakiemuś potrzebującemu dzieciakowi a w zamian (bo z nagrody nie zamierzam rezygnowac;))uraczyl nas w koncu jakas anegtota na temat Pana Lema - zapowiedziana u zarania Pana pojawienia sie na forum.Więc?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 24, 2011, 12:05:45 am »
Jeśli Pani uzna, że spełniam Pani kryteria (potrzebującego dzieciaka), to chętnie sobie tę czekoladę kupię :-)
[Oczeiwanego adresu Staś nie doczekał...]
Parę anegdot na temat Mistrza już tu przytoczyłem, ostatnio chyba pijacką (o ratowaniu mnie na Klinach). Coś jeszcze będzie...
Ale rozwiązania zagadki nikt nie zaproponował.
Przypomnę, że pytałem, w którym dziele Mistrzowi nie przyszło do głowy to samo, co Dostojnemu Kju (że nawet obwiesić się nie można z braku grawitacji)?
To wyjawię: w "Fiasku". A Pani, po tej niniejszej epifanii, może znalazłaby stosowny cytat?
O, a propos epifanii, to Mistrz kiedyś napisał był mi, że właśnie dowiedział się, iż pan Sławomir Mrożek kupił sobie ranczo o nazwie "Epifania", i On (Mistrz) jest z tego wielce rad! Anegdota, anegdota!!!
A teraz idę ciut porzeźbić :-)
Mureszko


Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 24, 2011, 05:14:26 pm »
Hmm...niestety Panie Stanisławie - nie tym razem;)...tzn stosownego (bo niestosownych znalazłam sporo;) ) cytatu nie znajduje...szukałam w okolicach Diglatora, błąkania się P. po Eurydyce i Hermesie , lądowania na Kwincie - nici:)
Naprawdę się starałam, bo ładnie Pan zapętlił tą epifanią (widać jest może i czasem - do osiągnięcia celu -  konieczna, ale niewystarczająca;) ) i Mrożkiem - któren 700 stronicowym Dziennikiem spoziera na mnie z parapetu i domaga się przeczytania :)

P.S. Kryteria kryteriami - czekoladę proszę zakupić i na zdrowie!:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 25, 2011, 07:18:57 pm »
Niech Pani zajrzy do rozdziału Kwinta, jak GOD budzi dowódcę, a potem ten budzi ludzi :-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 26, 2011, 01:56:00 am »
Hmm...wg zaleceń wlepiłam nos a nawet oczy w Kwinte i jedyny zgrzyt , który znalazłam to ściekający po twarzy Steergarda onaks - któren nie zważając na braki grawitacyjne mknie z włosów przez czoło na twarz i piersi wzmiankowanego dowódcy;)
Ale co to ma do niemożności obwieszania?;)
Poddaję się:) I chociaż grawitacja mi sprzyja - mam nadzieję się nie zawiesić;)
Pozdrawiam:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 26, 2011, 04:03:36 am »
Bystra Młoda Damo,
Oto sławna sygnaturka Kju: – Ja się tu chyba powieszę – pomyślał. Nie wpadło mu do głowy, że wobec braku ciążenia nawet takie wyjście nie jest możliwe.
Odnoszące się do owej sygnaturki, me pytanie brzmiało: W którym dziele to samo (mniej więcej) nie przyszło do głowy Mistrzowi podczas pisania dzieła?
Na mój rozum, "to samo (mniej więcej)" jasno odnosi się w tym kontekście do braku ciążenia, a Pani ową logiczno-fizyczną sprzeczność wykryła bezbłędnie, wskazując na fatalne dla Mistrza onaksowe "ściekanie".
Ale teraz to tylko pół małej czekolady, albo jedna tabliczka na spółę :-)
Stanisław Remuszko
Zaraz zamieszczę jakąś następną zagadkę...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 26, 2011, 10:31:42 am »
Czy, w odniesieniu do flirtu, poprawna jest fraza smalić koperczaki? Na moje ucho - nie, i nawet pszemondżale nazwałbym taki błąd semantyczną kontaminacją (znaczeniowym zlepkiem) dwóch fraz: smalić cholewki oraz uderzać, iść w koperczaki (nawet palić koperczaki).
Pytanie: w którym dziele Mistrz, mając na myśli flirt, użył frazy "smalić koperczaki"?
[Nagroda taka sama]
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Cyfranek

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 28, 2011, 07:27:03 pm »
Witam Szanownych Państwa  :)

Drogi Panie Stanisławie, wiem, skąd pochodzi przytoczona przez Pana fraza. Aliści uważam, że proponowana nagroda - zważywszy trudności obiektywne i nieobiektywne - jest zbyt skromna. Czy byłby Pan skłonny zwiększyć wagę czekolady do pół kilograma netto?  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 28, 2011, 08:23:58 pm »
Szanownemu Cyfraniowi moje zdecydowane NIE.
[A nawet, jak w kawale z krasnoludkiem (?): nie, nie i jeszcze raz - nie!]
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 29, 2011, 11:36:10 pm »
Pokój na ziemi.

Można czekoladę pod adres pewnego dziecka miast pod swój? :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 01, 2011, 04:38:18 pm »
Tak.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 02, 2011, 11:26:40 pm »
Hmm...Pan Stanisław w poście założycielskim stwierdził, iż każdy, kto na pytań zadawanie będzie miał chęć - może sobie tutaj pofolgować...so...
Ostatnio powtarzałam jednego "lema" i odchodząc nieco od zagadnień związanych z wieszaniem*: w której książce pewien automat indagowany (przez kogo?) w pewnej sprawie (jaka to sprawa?) - miast odpowiedzi śmiał się aże podloga dygotala a kurz wirowal...?:)
Nagrodą może być dowolna czekolada wagi - wcześniej z nikim nie uzgodnionej - acz wyżej podanej, przywilej zadania następnej zagadki albo niemy podziw Obserwatorów - lub w/w pospołu;)

* Panie Stanisławie może być "na spółę" jeno z przewagą dwóch kostek dla mnie - za utrudnienia wieszanie/spływanie;)
Poza tym Draco nie zacytował koperczaka więc nawet trzy dodatkowe kostki byłyby zasadne...;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)