Autor Wątek: Lem o AI  (Przeczytany 4004 razy)

Em

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Lem o AI
« dnia: Stycznia 05, 2018, 11:52:09 pm »
Poszukuję informacji gdzie dokładnie Lem wypowiadał się na temat AI i zagrożeń jakie ze sobą niesie. Pamiętam np, iż twierdził, że w związku z coraz bardziej zaawansowaną robotyzacją zjeżdżamy po równi pochyłej itd. Im starsze wypowiedzi tym lepiej. Dziękuję za odpowiedź

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Lem o AI
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 07, 2018, 01:11:59 pm »
Cześć Em. Felietony, czy powieści? Zbierasz materiał do pracy, czy tak luźno?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem o AI
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 07, 2018, 04:12:00 pm »
Witaj, Em. Jak im starsza - tym lepsza, to może na dobry początek - póki co abstrahując od arcyzasadnego maźkowego pytania - "Podróż dwudziesta czwarta" z roku '54. Tam jest owa równia pochyła beletrystycznie zaprezentowana.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2018, 08:23:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Em

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Lem o AI
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 10, 2018, 07:37:39 pm »
Dziękuję za odp. Poszukuję tego do pewnego rodzaju pracy, ale bez nadęcia ;) Bardziej staram się nawiązać do jego osobistych przekonań więc pewnie lepiej czerpań z wypowiedzi filozoficznych, ale beletrystyka też

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Lem o AI
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 10, 2018, 08:28:19 pm »
Na przykład w Wizji Lokalnej jest bardzo ciekawy rys AI nieświadomej (bystry). Oczywiście dla równowagi Golem IV jako przedstawiciel bardzo świadomej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).