Autor Wątek: Proza Andrzeja Sapkowskiego  (Przeczytany 5938 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Proza Andrzeja Sapkowskiego
« dnia: Lutego 10, 2021, 10:45:41 am »
Chciałem się zalogować na forum Andrzeja Sapkowskiego na którym miałem konto, ale odkryłem że forum wzięło i umarło. Stąd zakładam osobny temat.

Chciałem napisać o wątku z Bożych Bojowników. Bardzo fabularnie uzasadnione ciekawie było jak umarł ostatni z Piastów - Biskup Konrad,
a wczoraj czytam gazetę że Joe Biden, pochodzi z Piastów, w ogóle się nie dziwię ze jego żonie tak łatwo jest go kochać.

Czytałem też niedawno że kroi się ekranizacja Bożych Bojowników i mam propozycję na jedną rolę dla człowieka o oczach koloru żelaza,
a propozycja jest rodem z kongresu futurologicznego (tego zekranizowanego).
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2021, 10:52:33 am wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 10, 2021, 02:31:45 pm »
Powtórzę się - dla mnie Sapkowski to w pierwszym rzędzie "Maladie" i "Złote popołudnie". IMHO wzniósł się w tych perełkach na poziom zbliżony do lemowskiego, choć grając w zupełnie innej - bliższej Borgesowi (zabawa kulturowymi symbolami w umownej przestrzeni), czy Tolkienowi (potęga baśni/mitu) - kategorii.

Z innej beczki odnotowałbym "Battle Dust", jako ciekawostkę, bo pokazuje jak bardzo spejsopera nie jest/nie musi być SF. Tj., że da się ją napisać - i nawet dobre wrażenie na czytelnikach zrobi - bez ładowania w tekst czegokolwiek rzetelnie naukowego. Wystarczy parę gadgetów podpatrzonych u starszych kolegów.
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2021, 02:46:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

GOLEM_XIV

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 16, 2021, 02:08:53 pm »
Ja z perspektywy jednak najbardziej cenię Sapkowskiego za opowiadanie Tandaradei!
Właściwie po zastanowieniu się to jest to nawet w fabule wiedźmina serialu jako przemiana Yennefer.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 16, 2021, 02:53:26 pm »
Takiś feminista? ;)

Ja, nie powiem, też "Tandaradei!" lubię, nawet ponadprzeciętnie, ma dużo uroku (ten, godny "Snu nocy l." Willa S., klimat magicznego lata), ale liczę je raczej do bieguna guilty pleasures (w kategoriach A.S.-owej twórczości). Tym chętniej poznam szerzej Twoje zdanie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2021, 07:11:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

GOLEM_XIV

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 29, 2021, 07:03:02 pm »
Wzór na klejność żyć, że jednak nie 'za koleją w mordę leją', tylko że najpierw jednak siostrami, a potem dopiero braci życiami się żyje podpowiedział mi Vilgeforz  ::)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 29, 2021, 09:35:11 pm »
OCIPTOKI czyli Organizacja Cztery i Pół Tomu.
Przerywają czytanie Sagi w połowie 5 tomu i domagają się napisania zakończenia od nowa

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 29, 2021, 09:44:09 pm »
Zapewne tak, by doprowadzić wątki do stanu znanego z "Coś się kończy, coś się zaczyna"?
https://sapkowskipl.wordpress.com/2017/03/11/cos-sie-konczy-cos-sie-zaczyna/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 20, 2021, 04:07:16 pm »
Dowiedziałem się niedawno, że w Sieci został zarchiwizowany mój stary wywiad z Sapkowskim:
https://archiwumskierniewic.pl/items/show/522
https://archiwumskierniewic.pl/items/show/523
(Dwuczęściowy. W obu numerach na 16 stronie. Na stronie 5 późniejszego z nich znajdzie się też, mówiąc nawiasem, moja rozmowa z B. Wołoszańskim. Za jakość skanów nie odpowiadam ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 20, 2021, 04:38:58 pm »
Jest też strona ósma.  8)
W tym pierwszym.
A jakość skanów bardzo dobra  ???
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 20, 2021, 11:59:29 pm »
Jest też strona ósma.  8)

No, jest, ale choć teoretycznie mamy tam lemowski fanfiko-sequel ;), to faktycznie - wykład powszechnie znanych poglądów Korwina  8).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 09, 2021, 11:47:51 pm »
Netflix pichci kolejnego "Wiedźmina", tym razem animowany prequel - zatytułowany "Zmora Wilka" (sic!) - z Vesemirem, nauczycielem Geralta, w roli głównej:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 22, 2021, 12:20:55 pm »
jezu, co za głupoty z tym wzorem na kolejność rodzeństwa, nie wiadomo w jakiej kolejności przecież
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 27, 2021, 12:58:05 am »
Nowy film anime o Vesemirze: Ogląda się. Praktycznie wszystko to samo co było. Vesemir nieodróżnialny od Geralta. Schematy. Ale niech mają. Na plus oglądadło:
https://naekranie.pl/recenzje/wiedzmin-zmora-wilka-recenzja-filmu

Zmora Wilka:  po prostu się ogląda i już


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #13 dnia: Października 11, 2022, 09:27:43 pm »
Warta przypomnienia rozmowa na szczycie rodzimej fantasy Sapkowski - Brzezińska:
https://esensja.pl/ksiazka/wywiady/tekst.html?id=16077
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Proza Andrzeja Sapkowskiego
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 25, 2023, 05:36:06 pm »
Niedawny wywiad z A.S.-em:

(Narzeka, że twórcy serialu go nie słuchali...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki