Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 685574 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1140 dnia: Czerwca 22, 2015, 04:08:47 pm »
Ty, w czwartek będę na wzgórzu pod Nędznicą (koło Dziadowa), i powiec, jak wysoko jest Saturn koło 9:15, czyli pięć minut po zachodzie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1141 dnia: Czerwca 22, 2015, 06:41:19 pm »
Jak się jedzie z Chełma na Włodawę (812), to 20 kilosów dalej jest w lewo 819 na Hańsk, i przed Hańskiem Pierwszym (taka nazwa własna) trzeba skręcić w lewo na Kulczyn i Urszulin, a po przecięciu drogi numer 82 będę na Ciebie czekał w Dębowcu, na Twoją cześć specjalnie w środę 22 lipca (wedlowska) :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1142 dnia: Czerwca 22, 2015, 07:24:26 pm »
Ta, i w łeb dostanę.

O 22 będzie najwyżej - circa 20 stopni niemal dokładnie na południe. Pięć minut po zachodzie to tak na czuja raczej nie zobaczysz. Z pół godziny później spoko. Wenus będzie widać od razu i w lewo wyżej po przyjrzeniu Jowisza, ale Saturn to słabszy  jest.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1143 dnia: Czerwca 22, 2015, 08:04:44 pm »
Panie, moją Kasię to ja przy pogodzie widzę codziennie, na parę stopni w prawo od West, Ciebie później, na dziesiątej, niemal dokładnie na W, no, rumb w lewo, ale jak być trzeźwym jak gwizdek przy teleskopie na wzgórzu o 22:00 ???
Może Liv cóś poradzi :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1144 dnia: Czerwca 23, 2015, 12:53:39 am »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1145 dnia: Czerwca 23, 2015, 06:59:30 pm »
Same dobre wiadomości

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1146 dnia: Czerwca 23, 2015, 07:12:48 pm »
Że mam być trzeźwy przed snem???
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1147 dnia: Czerwca 23, 2015, 08:59:05 pm »
Same dobre wiadomości

A propos: tak się cieszyli w NASA jak wylądowała sonda Curiosity:
http://mashable.com/2012/08/06/nasa-curiosity-mars-gifs/#gallery/nasa-mars-landing-happiness/520c1cf5519840674f000275

Ciekawe czy wyciekną podobne obrazki z ESA, związane z Philae?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1148 dnia: Czerwca 24, 2015, 12:47:05 pm »
Nie muszą wyciekać, była relacja live i aż tak bardzo sie nie cieszyli. Są pewne drobne różnice w amerykańskiej i europejskiej mentalności, jeśli znasz jakichś Amerykanów to wiesz o co teges.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1149 dnia: Czerwca 25, 2015, 02:47:26 pm »
Wiem wiem, żartowałem...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1150 dnia: Lipca 09, 2015, 08:05:23 pm »
Zbliża się data przelotu New Horizons obok Plutona... 10 lat czekania...


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2015, 11:35:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1152 dnia: Lipca 24, 2015, 01:39:04 am »
19 rocznica rozłączenia Sojuza z Apollem, 20 - kroków armstrongowych księżycowych... I co? I nikt nie pamiętał... Nawet ja, póki mi forumowicze startrekowi nie przypomnieli...

A warto, wszak, pamiętać tych ludzi i te chwile... Ten moment, gdy się ludzie z Ziemi po raz pierwszy między gwiazdy (dobra, wiem, na orbitę tylko) zgodnie wybrali:




I chwilę gdy jeden z naszego gatunku, choć jakby z lepszego ulepiony surowca, postawił po raz pierwszy stopę na powierzchni innego ciała niebieskiego (tak, wiem, że na zdjęciu jest ten drugi, pierwszy się w szybie odbija):





To się nawet ładnie z tym Plutonem komponuje...
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2015, 01:43:40 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki


Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1154 dnia: Lipca 25, 2015, 12:41:09 am »
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/ziemia-ma-nowego-kumpla-na-osiedlu-niezwykle-odkrycie-naukowcow-z-nasa,174468,1,0.html
Pluton jest 4h świetlne stąd. Sonda New Horizons musiała do niego lecieć przez 10 lat, a wysłanie tam ludzi jest na chwilę obecną zupełnie niemożliwe... Chyba że w jedną stronę, a i tak prawdopodobnie po drodze zmarliby z głodu...

Planeta, którą znalazł Kepler, jest o ile pamiętam 1500 lat świetlnych stąd. Powstaje zatem pytanie, jakie praktyczne znaczenie ma owo znalezisko - otóż tylko takie, iż można bardziej precyzyjnie obliczać prawdopodobieństwo występowania planet 'ziemiopodobnych' w przestrzeni... ale na tym na dobrą sprawę koniec. Reszta tej sprawy jest celowo rozdmuchana, i przyprawiona sosem renderingów i fantazji po to, by publika 'chwyciła' koncepcję poszukiwania planet pozasłonecznych, mimo, iż odbywa się to metodami których owa publika nie rozumie, i owocuje pomiarami, których nie może zobaczyć. Słowem: ładnie pięknie, ale może trochę spokojniej z tym, bo jest to li tylko doniesienie popularno naukowe.