Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 142489 razy)

Q

• Global Moderator
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
    • Email
Odp: Tabula Rasa
« Odpowiedź #510 dnia: Sierpień 11, 2016, 10:08:49 am »
Też sobie o tym pomyślałem czytając to. Z tym, że to nie tyle nawet pudło futurologiczne, ile nieznajomość realiów (albo dobroduszne założenie, że się przez wieki ludzkości priorytety przestawią - no, wtedy faktycznie na pudło się zanosi), bo powieść pochodziła z roku 1974, a już w 1970 kosmonautyka na tyle się w USA opatrzyła, że Lovell z kolegami narzekali, że ich start nikogo nie obszedł, dopiero awaria zrobiła im publicity. I to kiedy? Ok. pół roku po Armstrongu.

(Zresztą o ile przedkładam z perspektywy czasu Peteckiego nad Zajdla - poza "Limes..." - tak mam wrażenie, że "Tylko cisza", często uznawana za najlepszą jego rzecz, jest najciekawsza literacko, czyli najlepiej napisana, i byłby z niej dobry film (gdyby się za ekranizację wziął jaki Tarkowski, czy chociaż Jones), ale najgorzej przemyślana z jego czołowych powieści. Broni się psychologią i rzadkim w SF niezłym stylem, ale w sumie każde założenie tam zgrzyta.
Szcześliwie jest też "Kogga...", napisana na poziomie - góra - "Edenu", ale dowodząca, że to był jednak wybitnie dalekowzroczny autor.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• Global Moderator
  • God Member
    • Email
« Odpowiedź #511 dnia: Wrzesień 15, 2016, 01:44:28 pm »
Motto jakim opatrzony jest "Hotel 'Pod Poległym Alpinistą'" Strugackich:

"Jak donoszą agencje prasowe, w departamencie Vaingi w pobliżu miasta Muir wylądował pojazd latający, z którego wysiadły żółtozielone człowieczki, każdy miał po trzy nogi i ośmioro oczu. Łasa na sensacje bulwarowa prasa pospiesznie obwołała ich przybyszami z Kosmosu...
(z gazet)"

Mógłby robić i za motto naszych "Faktów medialnych"  ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• Global Moderator
  • God Member
    • Email
« Odpowiedź #512 dnia: Luty 12, 2017, 01:04:53 am »
Trafna myśl Kapuścińskiego (źródło: "Lapidaria"):

maziek

• Juror
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 19, 2017, 04:01:46 pm »
Nie mam racji a i tak maździory witosieją w terpentynie!
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek

Q

• Global Moderator
  • God Member
    • Email
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 19, 2017, 04:11:29 pm »
Ty się śmiejesz, a moje koty (konkretnie: jedna czy dwie kocice, czarne, co ciekawe ;) ) faktycznie potrafią kawę z kubków podpijać  8).

maziek

• Juror
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 20, 2017, 09:29:46 pm »
Jeden z moich kotów też to miał, konkretnie wylizywał piankę z filiżanki po espresso - ale mu przeszło.
Nie mam racji a i tak maździory witosieją w terpentynie!
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek