Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 632
1
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 16, 2018, 07:32:46 pm »
Ja bym się zgodził (nieść) - a nuż jakoś spłynęłaby na mnie krztyna jego rozumu? Może trochę promieniuje? Ale to przyjacielu - jakie masz chody, że proszą Cię, żebyś Hawkinga ponosił?

2
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Marzec 12, 2018, 07:29:40 pm »
Ciekawe stwierdzenie: Mars jest jedyną znana planetą zamieszkaną wyłącznie przez roboty :) .

3
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 12, 2018, 06:29:14 pm »
Liv źle to wyszło bo słusznie mi wytykasz, że skupiłem się na mk. Oczywiście, to nie ma znaczenia. W ramach pokuty przeczytałem już całe uzasadnienie wyroku a jak Bozia da (czas) to i przebrnę przez inkryminowane art. mk - ale masz rację, nie o to chodzi. Rozumiem Twoje podejście, że charytatywnością powinny rządzić "dziwice" i jak już mówiłem, zasadniczo czuję tak samo "w środku", choć rozum podpowiada co innego. Tak więc jeśli to jest dla Ciebie najistotniejsze to OK. Ja jednak przez rozum podtrzymuję: niech sobie Owsiak weźmie te parę procent i gra dalej. Tak czułem wcześniej, że chodzi o te "przystanki" z odsetek - dlatego wymieniłem Parysa. Parys z odsetek z pieniędzy dla kombatantów wypłacił sobie i innym sute premie i sąd (jeszcze bardziej "niezawisły") go uniewinnił - uznając, że złamałby prawo wypłacając je z kapitału (pieniędzy przesłanych przez Niemców). A jak potrzymał na kontach i skonsumował odsetki to już OK. Dziś Parys jest gut, choć on pieniądze z odsetek przeznaczył dla siebie i podwładnych. A Owsiak jest be, jest zwalczany wprost przez rząd mający w swoim składzie Parysa, choć Owsiak te pieniądze przeznaczył nie dla siebie. Tak to się kręci.

Tak jak Ola pisze - pokazać kwitów nie musiał, choć jest dziwne, że ich nie pokazał, skoro są takie czyste. Ale ponieważ siedzi mu skarbówka na głowie to się wszystkiego dowiemy.

P.S. Twój Galgoczy nasunął mi opisane przez Borchardta przekazanie statku Kościuszko (transatlantyku), a całą operację polegającą zwykle na drobiazgowym wyliczeniu ile smaru i ropy jest w zbiornikach, co się ułamało a co popsute - obaj kapitanowie sprowadzili do jednego zdania, pod którym się podpisali: "statek zdan kapitanem Eustazym Borkowskim kapitanu Mamertu Stankiewiczu w stanie takim, w jakim jest".

4
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 12, 2018, 11:49:23 am »
Tak to właśnie jest w Polsce ;) . Dlatego mówię, niech se Owsiak te kilka procent zabierze (jak dla mnie). Jeden facet dokłada na służbę zdrowia tę stówe co rok*, a drugi facet propaguje swoje frustracje - bo w żaden inny sposób nie można tego określić. Jaka jest wartość dodana tego Wielguckiego? Co po nim zostanie? Trochę zeschłego jadu, który po rozrobieniu w cysternie wody pozwoli kiedyś wytruć pół dużego miasta?

Sorry liv, dla mnie to jest element obecnej całości, nad wszystkim wisi jak diadem fałsz smoleński, a reszta się wplata. Naród, który uwierzył w zamach w Smoleńsku we wszystko uwierzy, nawet w to, że obecnie zachodzi "reforma sądownictwa". Na matke kurkę trafiłem dawno temu, kiedy jeszcze w ten sam sposób opluwał Kaczyńskiego i jego rodzinę. Mimo że Kaczyński nie jest moją gwiazdą a obecnie uważam go za głównego stwórcę i nosiciela ww. diademu, to przeczytałem (wtedy-kiedyś) może 1 czy 2 jego "felietony" i stwierdziłem, że ilość skondensowanego jadu tam się mieszcząca - jak dla mnie - wychodzi poza to co określa się normą czy też normalnością. Nie byłem w stanie tego czytać, bo to obrażało mnie - mnie, choć nie przeciwko mnie było pisane. Ładunek chamstwa, pogardy i plwocin był za duży. Jest godne podziwu umieć nosić w sobie tyle żółci zwłaszcza w stosunku do osób w gruncie rzeczy obcych, ale jest to (u mnie) podziw taki jak dla wielkości kupy, która może zrobić słoń. I ten gość nagle złapał wiatr i mimo tej brei jaką rzucał w twarz Kaczyńskiemu i pisowi en masse jest "prawicowym blogerem" i zdaje się dochrapał się, przynajmniej w Twoich oczach, statusu opiniotwórcy ;) . Ponieważ sąd stwierdził, że wolno przykopać osobie publicznej, bo do tego się ten wyrok sprowadza - co nas cieszy bądź smuci zależnie kto kogo kopie. Zdaje się że właśnie robią Owsiakowi kontrolę skarbową, założę się, że niejedno znajdą a może i uda się mu skręcić kark - w końcu nie o to chodzi, żeby było lepiej, tylko, żeby było sprawiedliwie ;) .

*oczywiście tę stówę dajemy my - tylko czy bez Owsiaka tyle byśmy dali, gdyby na jego miejscu był inny Ixiński? Może dalibyśmy, ale zaraz by się okazało, że Ixiński też kradnie i trzeba go pognębić ;) .

Co do tego, że państwo jest dysfunkcyjne skoro trzeba kupować inkubatory dla niemowlaków i wózki dla starców - tak, jest.

A na Rydzyka nie dałbym, chyba, że na tacę. Czy on publikuje sprawozdania?

5
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 11, 2018, 10:37:54 pm »
Cytuj
Albo wymagać, żeby dla udowodnienia szczerości intencji przestał jeść i pokazał, że może tak żyć.
Ale skąd takie wnioski?
...
Szukając wzorca, widziałbym taki - gość żyje z roboty...czyli swego zawodu, a po godzinach uprawia dobroczynność.
Jak ktoś nie ma zawodu, musi z tej dobroczynności również żyć, to oczywiste - staje się dobroczyńcą zawodowym - i, to jego praca.

No właśnie stąd, co piszesz, że taki wzorzec widzisz (i ja się z nim duchowo zgadzam) - ale na większą skalę to zupełnie nierealne. Czy taki Owsiak tak mógłby? Pewnych rzeczy nie da się robić po godzinach. Można oczywiście raz na tydzień pójść komuś pomóc czy poświęcić godzinę dziennie na coś ekstra typu korki dla potrzebujących - ale to mikroskala. No, póki się nie ma rodziny, to można kilka godzin dziennie - ale chyba nie w takiej Wawie, w której ludzie jadą na 9-tą do robo i wracają na 9-tą do sypialni... Po to jest przejrzystość tych organizacji, żeby każdy mógł sobie wyrobić zdanie, po co dana fundacja czy stowarzyszenie jest - bardziej po to, żeby pomagać, czy po to, żeby zatrudnić właściciela.

Tzn. moim zdaniem to jakoś zeszło bo trudno działanie Owsiaka nazwać bezinteresownym, to jest przemysł i jego życie, twierdzą, że ponad 90% zebranej kwoty idzie na cele charytatywne, więc tego roku "znikąd" pojawiło się jakieś 113 mln, które bezpośrednio posłuży noworodkom w szpitalach i nie tylko - zastanawiam się ile Owsiak musiałby zarabiać i w jakim biznesie, żeby rocznie ponad 100 mln zł rzucić "na tacę"? Jakąś oligarchą handlującą broń do Afryki musiałby być chyba ;) .

Cytuj
Natomiast obserwuję lawinowy wzrost organizacji charytatywnych
Na pewno. Darwin pracuje. Jest nisza, jest ewolucja. Z tym że jednak, jeszcze raz weźmy Owsiaka, i załóżmy, że te pozostałe z 90-paru procent przeżera na luksusowe wózki i ośmiorniczki - powstaje proste pytanie, czy lepiej z Owsiakiem, który przeżera parę procent ze 120-paru mln (resztę rzucając na tacę) - czy bez niego (wówczas te pieniądze na tacę po prostu nie spadną, bo bez kogoś takiego jak on nie zostaną zebrane). Owsiak nie przeżera - ale tak teoretycznie.

A może to jest dwuznaczność języka polskiego i nasze wychowanie w PRL? Działacz społeczny kiedyś to był działacz działający społecznie (czyli za darmo) - a teraz może działacz społeczny to taki co działa (w założeniach) na rzecz społeczeństwa - ale kto powiedział, że za darmo ;) ?

6
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Marzec 11, 2018, 03:16:42 pm »
W zasadzie ciekawe, czy w ogóle jest to animacja poklatkowa. Animacja poklatkowa to są niezwiązane ze sobą klatki (aktor za każdym razem ustawiałby się nico inaczej w celu wywołania wrażenia ruchu) - czy też są to po prostu zdjęcia seryjne normalnie zagranych, ciągłych scen (czyli tak jak filmowane kamerą o prędkości powiedzmy 2 kl/s).

7
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Marzec 11, 2018, 02:40:53 pm »
Ciekawi, mnie, czy technika poklatkowa miała jakikolwiek sens w tym wypadku - czy gdyby to nakręcić zwykłą kamerą i zostawić co dziesiątą klatkę nie wyszłoby dokładnie to samo bez "100 tyś zdjęć" i 3 dysków" (jeśli chodzi o wideo, bo dźwięk osobna sprawa). Chyba, że ma to sens w niepokazanych epizodach, bo w tym co widać jest "zwyczajna gra aktorska" i żadnej potrzeby poklatkowości, która jest o ile to środkiem wyrazu a nie środkiem technicznym.

8
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 11, 2018, 02:31:03 pm »
Liv, z tą kasą przyciąganą do społecznego działania trochę jest jak z życiem: nie da się żyć, jak się nie je. Trudno zarzucać komuś, że je, skoro chce żyć. Albo uważać, że ktoś żyje tylko po to, aby jeść. Albo wymagać, żeby dla udowodnienia szczerości intencji przestał jeść i pokazał, że może tak żyć. Jak chcesz kupić buty, nie ważne czy sobie, czy bezdomnemu, to musisz mieć kasę. Nie odnoszę się tu do Śpiewaka, tylko ogólnie. Zdaje się, że największe poruszenie budzi Wielka Orkiestra ŚP, bo Owsiak publicznie pokazuje, że żyje z fundacji a i inni są w niej zatrudnieni. Mnie ostatnio uderzyło jak w pysk, że niejaki Parys jest szefem gabinetu MSZ.

Ale właściwie o co się kłócicie, bo mam problem ze znalezieniem tezy o którą się sprzeczacie?

9
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 10, 2018, 11:02:01 am »
LA, mam zbyt małą wiedzę, aby wyrobić sobie zdanie nt. przyczyn tej "zimowej porażki". Na pewno Hitler, uważający się za geniusza strategii (zresztą jak i Stalin), walnie się do tego przyczynił. Jednak sądzę, że Hitler w przeciwieństwie do Stalina miał kompetentnych dowódców, którzy jak wynika z zachowanych materiałów mówili mu prawdę w oczy. Tak więc myślę, że przyczyny były w tym wypadku złożone. Ponadto tej zimie przypisuje się nadmierne znaczenie typując ją na pierwszą przyczynę klęski. Zatrzymanie Barbarossy to była kombinacja trzech czynników - jesiennych roztopów, pewnego okrzepnięcia i pozbierania się RKKA oraz problemów z logistyką w tychże warunkach. Tym niemniej 1942 to był nadal rok, w którym Wehrmacht posuwał się szybko do przodu i zajmował olbrzymie tereny ZSRR. Istotniejsza była raczej zima 1942/43, która wykończyła Paulusa (zresztą znów do zimy nieprzygotowanego - nauki poszły w las). Ale dopiero II połowa 1943 to początek odzyskiwania terytorium przez ZSRR, czego nie można nie wiązać z ogólnym osłabieniem Rzeszy, wokół której zaczęła się zaciskać wreszcie pętla (lądowanie w Sycylii w tym czasie). Do linii Ribbentrop-Mołotow, czyli poniekąd do wytyczonej przez tych dwóch panów obecnej granicy Polski (i do mego miasta) Rosjanie doszli dopiero w lipcu 1944.

Co do liczby ofiar - pożywiom-uwidim. Nie wiem, czy wahadełko nie poleciało w drugą stronę - najpierw tę liczbę zaniżano, a teraz może ją rozdmuchują. Tak jak z Czarnobylem. Zgadzam się, że za Stalina za bardzo się człowiekiem nie przejmowano - ale nie zgadzam się, że ludzi i trupów dokładnie nie liczono.

10
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 10, 2018, 09:25:34 am »
Pewnie jest to prymitywne wyobrażenie ale myślę, że jest z nami trochę jak z tymi robotami, co miały sumienie w żelaznych szczękach i jak postąpiły nieładnie, to szczęki się zaciskały. Tylko, że u człowieka to są raczej dwa bieguny: przyjemny i nieprzyjemny, a między nimi pałęta się samopoczucie. Działa to bez udziału woli, nie można na to wpłynąć, tym niemniej, przez doświadczenie człowiek po jakimś czasie uczy się (sam, a także jest formowany), co zrobić, żeby ono się pałętało bliżej bieguna przyjemnego a w każdym razie nie poturlało się na nieprzyjemny - nawet jeśli wychodzi na to, że czynić trzeba rzeczy rozumowo złe a nawet głupie - jak np. zubożanie własnej osoby i rodziny na korzyść obcej osoby, nie mówiąc już o skakaniu w ogień. Tak więc zgadzam się, altruizm to jest egoizm. Rozum może w pewnym stopniu przeciwstawić się "przez rozum" nieracjonalnym zabiegom mającym na celu przemieszczenie samopoczucia bliżej bieguna przyjemności - ale jednak na ogół wolimy się narkotyzować i to jest głównym motorem działania człowieka.


Hahaha liv, ja też nie wierzę, ale aż takiej sklery to nie mam - jednak nigdy o tym nie czytałem. Ale dziękuję za komplement ;) .

11
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 09, 2018, 08:00:34 pm »
Aprop gryzoni i woli;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Calhouna
Hahaha, świetne, nie słyszałem o tym. Jedyne pocieszenie, że ostatnim społecznym zachowaniem była kopulacja ;) .

12
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Marzec 09, 2018, 05:19:40 pm »
E tam, ja już w nic nie wierzę ale zdarzają się bezinteresowni ludzie, a w każdym razie bezinteresowne działania (pozytywne, bo bezinteresownie negatywnych jest na pęczki). Oczywiście oni są interesowni jak cholera - pobudza im to ośrodek nagrody w mózgu, jak tym szczurom, co wolały cisnąć tę wajchę, za którą była dopamina a nie żarcie - aż zdechły. Mnie też się zdarza. Nie mów, że Tobie liv nie. Mówię o dobrych uczynkach a nie wajsze z dopaminą ;) . Wajchę zresztą też cisnę na okrągło :) .

13
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 08, 2018, 08:01:14 pm »
Pod warunkiem, że masz model pozbawiony oscylatora kwarcowego - który jako na wzorcu bazuje na częstotliwości sieci właśnie.

14
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 08, 2018, 10:39:34 am »
Jeśli te dane z Dumy są prawdziwe... - są znacznie wyższe, niż podaje np. wiki, total w wiki dla ZSRR w związku z DWŚ to 10 mln żołnierzy (łącznie ze zmarłymi bądź eksterminowanymi w stalagach - jak np. mało znana historia Stalagu 319 pod moim miastem - co najmniej 100 tyś. nie dożyło ewakuacji) plus 16 mln cywili (z czego 10 mln w wyniku bezpośrednich działań Niemców, a 6 mln z głodu, chorób itp.). Razem to 26 mln, a Duma mówi 42 mln - liczby są tak wielkie, że procentowo do populacji ZSRR przed wojną to jest 13% do 21% - ogromna różnica. Budzi ona szczerze mówiąc moje wątpliwości, bo o ile po takim kilkuletnim piekle można mieć problem z doliczeniem się kilkuset tysięcy, czy nawet niech miliona ludzi, o tyle nie doliczyć się 16 mln (8% populacji) to nie wydaje mi się możliwe - zwłaszcza w ZSRR w czasie rządów Stalina, gdzie każdy miał teczkę. No ale liczą się źródła, jeśli tak mówią... Tym bardziej mnie dziwi, że Stalin będący w istocie pod każdym względem globalnym dosłownie nieudacznikiem po dziś dzień znajduje gorliwych wyznawców swojej "polityki" i "przywództwa".

Co do tych ubranek, to Niemcom chyba za dobrze z początku poszło, za daleko doszli, za bardzo rozciągnęli linie zaopatrzeniowe i tak to się skończyło. Pewnie też mimo wywiadu taka zima dla 99% z nich to było coś niebywałego, zwłaszcza jej ostrość i gwałtowność na stepie, gdzie nie ma już znanego wszystkim klimatu Europy grzanej przez morza i golfsztromy. Co innego wiedzieć teoretycznie a co innego doznać nagłej zmiany temperatury o 30 czy 40 stopni i zobaczyć nocną zmianę w okopie przeniesioną do wieczności.

P.S. tak nieco apropos - https://thumbs.gfycat.com/AgedBarrenIndochinesetiger-mobile.mp4

15
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Marzec 06, 2018, 11:38:43 pm »
Tak z boku to wydaje mi się, że Stalin miał całkowicie fałszywe wyobrażenie co do możliwości swojej armii. Z jednej strony własnie kończył wielką czystkę, a z drugiej po tejże właśnie nabył fałszywego przekonania, że co wymyśli, to ludzie zrobią. Na papierze może to i tamto było, a w rzeczywistości wykazane czołgi czy samoloty były niesprawne, albo niezatankowane itd. Niemcy byli lepiej wyszkoleni, lepiej dowodzeni itp. A przede wszystkim otrzaskani w boju, czego o Rosjanach po 17 września powiedzieć nie można. Widać to porównując każdą bitwę co do ilości ofiar po obu stronach, dopiero na Stalingradzie zaczęło się równać, choć nie w samej bitwie, tylko po zniszczeniu paulusowego kotła. W skali całej wojny Niemców (żołnierzy) zginęło koło 5 mln, a Rosjan 2x więcej, przy czym Niemcy walczyli nie tylko z Rosjanami. W poszczególnych bitwach widać to jeszcze lepiej, a bilans zaraz po napaści był jeszcze gorszy dla Rosjan (800 tyś. do 3 mln zabitych plus 3,5 mln wziętych do niewoli). Na takim Łuku Kurskim, który Niemcy strategicznie przegrali, mieli na wejściu milion żołnierzy, a Rosjanie 2x więcej. Rosjanie mieli także niemal 2x więcej czołgów (i niemal nieograniczone możliwości ich uzupełniania) oraz półtora raza więcej samolotów.  Straty Niemiec w ludziach były 1/4 rosyjskich, w czołgach podobnie itd. A to było w roku 1943. Atak Niemiec na ZSRR to może był atak i wściekłego psa, ale czy wściekły pies może zagryźć wołu, nawet jeśli go pokąsa?

Co do Okudżawy to też ciekawy przypadek, jak ten artysta-dysydent się uchował i mógł tworzyć. Mnie do chwilowego tematu najbardziej pasuje "Десятый наш десантный батальон", który mnie zawsze jakoś łapie za serce. Co prawda teraz lepiej rozumiem niż za młodu dysonans pieśń-życie w tej najważniejszej linijce "нам нужна одна победа, oдна на всех, mы за ценой не постоим!". No a może i jedna - o ile po myśli Stalina.

Strony: [1] 2 3 ... 632